سقاخانه ها در کویر

یكی از ویژگیهای بارز شهر یزد كه در شهرهای دیگر كمتر به چشم می خورد وجود سقاخانه در این شهر است كه این خصیصه را می توان به فرهنگ اسلامی مردم یزد و كویری بودن این منطقه نسبت داد.
حداقل از 5 قرن پیش در یزد سقاخانه وجود داشته و با باور و فرهنگ مردم عجین بوده است. سقاخانه كه از دو كلمه سقا و خانه تشكیل شده است از آن جهت بدین نام شهرت یافته كه در گذشته «سقا» در كنار آبخوری می ایستاده و بعد از دریافت پول از رهگذران آب مشك خود را در آن خالی می كرده است. در هر صورت سقاخانه محلی متبرك بود برای سیراب كردن تشنگان كه ویژگی متبرك بودن آن به اعتقاد مردم نسبت به سقاخانه در گذشته و پیوند عمیق آن با واقعه كربلا و حضرت ابوالفضل (ع) برمی گشت.
گفتنی است در قدیم آنچه باعث بقا و رونق سقاخانه ها می شد نذورات مردم و وجوهات نقدی كه در صندوق سقاخانه می انداختند، بود. سقاخانه ها از نظر قداست جایگاه متفاوتی داشتند، برخی از تقدس بالایی برخوردار بودند و برخی جزء سقاخانه های معمولی محسوب می شدند كه معروفترین سقاخانه های یزد در گذشته سقاخانه پنجه علی، حضرت عباسی و سقاخانه بازار مسگری بوده است.
لازم به توضیح است كه سقاخانه ها بیشتر در مقابل مساجد، آب انبارها، زیارتگاهها و بازارچه ها بوده اند و از جنس مسی، آجری و سنگی بوده اند و اشكال آنها به شكل هاونی، پایه دار و دیواری بوده است.
شایان ذكر است كه هم اكنون از تعداد سقاخانه های یزد مخصوصاً در مناطق تازه ساز شهر كم شده است و آبسردکن جای سقاخانه را گرفته است.

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

تسلیت