عقدا

این شهر در 40 كیلومتری شمال غربی اردكان و كنار جاده یزد – اصفهان قرار دارد. اهم دیدنیهای این روستا عبارتند از:
كاروانسرای حاج‌ابوالقاسم دشتی كه با بنای آجری و خوش طرح به سبك كاروانسراهای شاه‌عباسی در وسط آبادی قرار گرفته است. نام سازنده این بنا یعنی حاج‌ابوالقاسم دشتی از بازرگانان مشهور دوره صفوی در كتابچه موقوفات یزد آمده است و بر یك لوح سنگی به خط نستعلیق در ورودی كاروانسرا نام وی حك شده است. بر سنگ ساختمان این بنا تاریخ 1269 دیده می‌شود.
رباط خرگوشی كه از بناهای دوره شاه‌عباس صفوی است و نزدیك باتلاق گاوخونی بر سر راه قدمی (مالرو) واقع شده است این رباط در بیابان خرگوشی به فاصله 60 كیلومتر تا عقدا و 120 كیلومتر تا ندوشن قرار دارد. این رباط بسیار عالی و بزرگ از سنگ و آجر به ابعاد 80*80 متر ساخته شده است و قسمتهای زیادی از آن خراب شده است.
غار اشكفت یزدان كه از لحاظ زمین‌شناسی و تاریخی بسیار جالب می‌باشد. این غار جایگاهی برای ستایش میترا یا آناهیتا از ستونهای آهكی غار تراشیده شده است كه بعدها شكسته شده است. این غار به علت اینكه سالیان دراز محل نگهداری آتش مقدس و رحرام منتقل شده از معبد آناهیتا كنگاور بوده است. از نظر پارسیان هند و زرتشتیان بسیار مقدس می‌باشد كه همه ساله تعداد زیادی از آنها به این محل آمده و شبی را در غار به سر می‌برند و مراسم خاصی را اجرا می‌كنند. بعد از گذشتن ورودی غار با شیبی در حدود 90 درجه و ارتفاع 5 متر به یك محوطه بسیار وسیع با گنجایش هزاران نفر می‌رسیم.
در نزدیكی این غار چاه آبی در دل سنگ بنام چاه شهر و كنده شده و آب بسیار گوارایی دارد.
از دیگر آثار مهم عقدا حمام نو (1055 هجری)، حصار خواجه نصیر قلعه بزرگ هزار خشتی سام، مسجد هلاكو با سنگ بنایی به تاریخ 1123، مسجد جامع به سبك معماری قرن هشتم و مسجد شمس (1090 هجری) می‌باشد.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.