مهرگان؛ جشن كشاورزي

ایرانیان قدیم هر روز از روزهای ماه را به نامی می‌خواندند که در نزد آنها مفهومی خاص داشت و در هر ماه هنگامی که نام روز و ماه با هم یکی می‌شدند، آن روز را جشن می‌گرفتند

ایرانیان قدیم هر روز از روزهای ماه را به نامی می‌خواندند که در نزد آنها مفهومی خاص داشت و در هر ماه هنگامی که نام روز و ماه با هم یکی می‌شدند، آن روز را جشن می‌گرفتند و به این جشن‌ها، جشن‌های ماهانه می‌گفتند که هریک بنا بر مناسبتی خاص برگزار می‌شدند.
با هم‌نام شدن نام روز و نام ماه، جشن‌های دوازده‌گانه‌ی سال شكل می‌گرفت كه عبارت بودند از فروردین‌گان، اردیبهشت‌گان، خوردادگان، تیرگان، امردادگان، شهریورگان، مهرگان، آبان‌گان، آذرگان، دی‌گان، بهمن‌گان و سپندارمذگان كه در میان تمام جشن‌هایی که در ایران باستان متداول بودند، دو جشن نوروز و مهرگان از دیگر جشن‌ها اهمیت بیشتری داشتند و در بزرگداشت آن‌ها وقت بیشتری صرف می‌شد.
جشن مهرگان در زمره جشن‌های باستانی، اسطوره‌یی و فصلی به‌شمار می‌رود که با گذشت سده‌ها، هزاره‌ها و نیز دگرگونی‌ها و تحولاتی که در شیوه‌ی برگزاری آن‌ها به‌وجود آمده، هاله‌ای از باور و حرمت عامیانه این جشن را دربرگرفته است.
بنا به باور زرتشتیان جشن مهرگان به فرشته‌ی بزرگ مهر متعلق و برابر با 10 مهرماه است. این جشن در گذشته و در میان ایرانیان، مقامی بسیار ارجمند در حد نوروز داشت و همان‌گونه که ایرانیان نوروز را به‌واسطه‌ی پایان سرما و آغاز بهار جشن می‌گیرند، مهرگان را نیز در نیمه‌ی سال و با پایان فصل گرما و آغاز سرما جشن می‌گرفتند.
در این روز، موبدان خوانچه‌ای را كه در آن لیمو، شكر، نیلوفر، به، سیب، یك خوشه انگور سفید و هفت دانه مورد گذاشته شده بود، زمزمه‌كنان نزد شاه می‌آورد.
آداب و رسوم مهرگان بسیار به نوروز شبیه است و همان‌طور که نوروز را به پادشاه افسانه‌یی ایران جمشید نسبت می‌دهند، مهرگان نیز به فتح و پیروزی فریدون، دیگر قهرمان ایرانی بر ضحاک نسبت داده می‌شود؛ ولی در حالت کلی چون ایزد مهر نزد همه‌ی اقوام آریایی سابقه‌ای دیرین دارد و قدیمی‌ترین آیین آریایی‌هاست، نزد هر دو دسته‌ی ایرانیان و هندوان در یک روز گرامی داشته می‌شود. v بنا بر برخی روایت‌ها مهرگان، جشن هم‌زمانی روز مهر و ماه مهر، جشن کشاورزی و هنگام برداشت و به انبار سپاری برداشت تابستانی، آغاز زمستانی سخت، روز پیروزی فریدون بر ضحاک است. ایرانیان همچنین مهر را ایزد عهد، پیمان و دشمن پیمان‌شکنی می‌پنداشتند و براساس متون اوستایی، مهر دارنده‌ی دشت‌های فراخ و دهنده‌ی ثروت و خرمی است.

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.

تسلیت