دریاچه شش پیر

 

نام انگلیسی :  Sheshpir lake    

نام فارسی :  دریاچه شش پیر 

 

موقعیت جغرافیایی

دریاچه شش پیر در موقعیت جغرافیایی N301316 E520400 در استان فارس واقع است. دریاچه شش پير، نامي است قديمي برچشمه اي زيبا با آبي زلال و گوارا كه از مهترين و پر آب ترين منابع آب سطحي دائمي در استان فارس محسوب مي شود. اين چشمه كه در ۸ كيلومتري شمال شرقی روستاي «برشنه» از توابع بخش همايجان قرار دارد، از ميان شكاف هاي كوه به آرامي بيرون مي آيد و چندمتر پايين تر از سرچشمه رودخانه اي خروشان به راه مي افتد.

 

حکایت چشمه شش پیر و دریاچه کوچک آن را به شش پیر طریقتی نسبت می دهند روزگاری در کنار این چشمه زندگی می کردند و در کنار همین رود جام حیات را سر کشیدند. چشمه بلندی که از شکاف کوه های زاگرس سرچشمه می گیرد و چندین متر جلوتر، به دریاچه شش پیر می ریزد. اما افسانه ها به همین جا ختم نمی شوند. مردم محلی معتقدند که دریاچه شش پیر مثل یک دهان بلعنده آب را می بلعد و فرو می برد. به همین دلیل، هیچ شناگری از این آب زنده بیرون نخواهد آمد.


درباره «شش پير» چنين سخن آغاز كنيم كه جذابيت و زيبايي آن باعث شده است كه در فصل هاي بهار و تابستان افراد زيادي از روستاها و شهرهاي دور و نزديك براي گشت وگذار به اين منطقه مي آيند. آب «شش پير» از جنوب شرقي سپيدان در مسير كوهستاني به سوي دشت همايجان جريان مي يابد و با استفاده از نهرهاي سنتي به اراضي و باغ هاي همايجان انتقال داده مي شود. رودخانه شش پير پس از عبور از تنگ شش پير و پيمودن راهي كوتاه وارد رودخانه شهر اردكان مي شود. قسمتي از آب هاي شش پير بعد از گذر از بند انحرافي شهيد طالبي كارخانه توربين برقي منطقه را به كار مي اندازد.


حدود ۵۰۰ متري سرچشمه ۲ واحد پرورش ماهي از آب هاي شش پير بهره مند شده و ماهي قزل آلا توليد مي كند. از استفاده و بهره مندي هاي آب شش پير كه بگذريم مردم محلي منطقه از قديم الايام شش پير را مكاني مقدس مي دانند كه هر سال در وقتي معين به زيارت آن آمده و به نذر و نياز مي پردازند. در حدود ۲۰۰ متري چشمه، در دل كوه نوشته اي حكاكي شده است كه حكايت از گذر و توجه پادشاهان سلسله قاجار از اين طبيعت زيبا دارد. نام قدیمی این رودخانه رتین بوده و در دوره قاجاریه به شش پیر تغییر پیدا کرده است.

 

چشمه شش پیر در مسیر فرعی جاده شیراز-  سپیدان و دریاچه شش پیر قرار دارد و با سرازیر شدن از کوه، آبشار زیبایی را به وجود آورده است. برای دیدن این چشمه و دریاچه شش پیر باید به 8 كیلومتری شمال روستای «برشنه» از توابع بخش همایجان استان فارس بروید که به عبارتی در 60 کیلومتری شیراز قرار دارند.

 

     

نظرات شما:      
تصاویر

دریاچه شش پیر


دریاچه شش پیر


دریاچه شش پیر


دریاچه شش پیر


دریاچه شش پیر

تبلیغات


 


 

 

براساس قوانین نرم‌افزاری، درج مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان‌پذیر است.