خانه نقلی، کاشان

محلهْ مسجد آقابزرگ خانه تاریخی نقلی 180 سال قدمت دارد. این‌که نامش نقلی است به خاطر این است که نام فامیلی صاحب قبلی خانه، نقلی است. اما از طرفی این خانه یک دهم خانه‌های تاریخی کاشان (بروجردی‌ها و طباطبایی‌ها و...) وسعت دارد و از این منظر هم یک خانه نقلی به شمار می‌رود. این خانه از آثار تاریخی دوران قاجار است . خانه تاریخی نقلی تمام عناصر یک خانه تاریخی، نظیر آن‌چه در خانه‌های عباسیان و طباطبایی‌ها و احسان و ... مشاهده می‌شود را در دل خود جای داده است ، بادگیر و سرداب و ایوان و حیاط اندرونی و بیرونی و اتاق‌های سه‌دری و دو دری و یک دری را مشاهده می‌کنید.

خانه تاريخي "نقلي" كوچكترين خانه تاريخي كاشان است كه در مركز بافت تاريخي شهر كاشان و در نزديكي بقيه خانه‌هاي تاريخي و مسجد آقابزرگ قرار گرفته است .این خانه تاريخي  180 سال قدمت دارد. اين‌كه نامش "نقلي" است به خاطر اين است كه نام فاميلي صاحب قبلي خانه، "نقلي" بوده ولی این خانه واقعا «نقلی» است . خانه نقلی يك دهم خانه‌هاي تاريخي (بروجردي‌ها و طباطبايي‌ها و...) كاشان وسعت دارد و از اين منظر هم يك خانه نقلي به شمار مي‌رود.خانه از آثار تاريخي دوران قاجار است و با شماره ثبت 10255 در فهرست آثار تاريخي كاشان به ثبت رسيده است.

خانه تاريخي نقلي تمام عناصر يك خانه ايراني، نظير آن‌چه در خانه‌هاي عباسيان و طباطبايي‌ها و احسان و ... مشاهده مي‌شود را در دل خود جاي داده است.» حوض و بادگير و سرداب و ايوان و حياط اندروني و بيروني و اتاق‌هاي سه‌دري و دو دري و يك دري همه عناصری است که این خانه را زیبا و دلنشین کرده است.

خانه نقلی  با فضاي سنتي تزيين شده و داراي 6 اتاق است كه مي‌تواند تا حدود 30 نفر را در خود جاي دهد. صاحب خانه  با غذاهاي سنتي همچون كال جوش، خورش كدوي ترش، كشك بامجان، قیمه ریزه بادمجان، گوشت لوبیا،اشکنه، آش جو، آش رشته، و... و نوشيدني‌هاي خوش طعم بومي ازجمله، گل‌گاوزبان، نعنا، بابونه و دارچين و شربت‌هاي بيد مشك و كاسني و گلاب از مهمانان پذيرايي مي‌كنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر به وب سایت خانه نقلی به نشانی www.noghlihouse.com  مراجعه فرمایید.

     

نظرات شما:

 
یکشنبه ۱۸ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۲ محبوبه کوچکی با سلام به اهالی گرم و با صفای خونه نقلی ، قربون اونهمه صفا و صمیمت شما که آدم احساس می کنه تو خونه ی خودشه و غریبه نیست آرزو می کنم که همیشه سلامت ، موفق و سربلند باشید .
من طی اقامت چند روزه در ایام نوروز واقعا بهم خوش گذشت . با آنهمه غذاهای سنتی خوشمزه دست پخت خانم بزرگ محترم که همیشه سلامت و تندرست باشند . برایتان بهترین آرزوها را دارم .
 
سه شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۲ - ۲۳:۲۲ علیرضا باعرض سلام واحترام.فکرمیکنم بدنبوداگرازصاحب اصلی وسازنده آن خانه مرحوم حاج علی اکبریزدانی کاشانی هم نامی برده میشدچون اوبودکه تاپایان عمرش ازاین ملک محافظت کردونگذاشت تخریب شود
 
جمعه ۲۹ فروردین ۱۳۹۳ - ۰۰:۰۷ Houra آیا نمونه این خانه در شهرهای دیگه هم وجود دارد؟
 
دوشنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۲:۲۴ پولینا از مشهد خیلی خوشم اومد خرداد حتما میرم اونجا10 شب بمونم


      
تصاویر

خانه نقلی، کاشان


خانه نقلی، کاشان

تبلیغات


 


 

 

براساس قوانین نرم‌افزاری، درج مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان‌پذیر است.