راه کارها در حمله گرگ
محسن ادیب

حمله گرگ به انسان بسیار نادر و دور از تصور است. گرگها از انسان دوری میکنند و در صورت مشاهده انسان فرار میکنند. حمله گرگ تنها در مورد گرگ های پیر و بیمار و یا گرگ هایی که به نحوی توسط انسان دست آموز شده اند گزارش شده است. حمله گرگ به چند دلیل ممکن است اتفاق بیافتد که نحوه برخورد در هر مورد متفاوت است. 1-دفاع از فرزند 2-دفاع از قلمرو 3-شکار. در صورتی که حمله یکی از موارد 1 یا 2 باشد، خونسردی خود را حفظ کنید و نترسید، از نگاه کردن مستقیم به چشم حیوان خودداری کنید به آرامی به سمت عقب حرکت کنید و از جانور فاصله بگیرید، در مقابل گرگ فرار نکنید چون ممکن است باعث ترغیب گرگ به تعقیب شما شود.از تکان دادن دستها و یا داد زدن خودداری کنید که هر یک از موارد فوق میتواند...

 

ادامه مطلب

حمله گرگ به انسان بسیار نادر و دور از تصور است. گرگها از انسان دوری میکنند و در صورت مشاهده انسان فرار میکنند. حمله گرگ تنها در مورد گرگ های پیر و بیمار و یا گرگ هایی که به نحوی توسط انسان دست آموز شده اند گزارش شده است. حمله گرگ به چند دلیل ممکن است اتفاق بیافتد که نحوه برخورد در هر مورد متفاوت است. 1-دفاع از فرزند 2-دفاع از قلمرو 3-شکار. در صورتی که حمله یکی از موارد 1 یا 2 باشد، خونسردی خود را حفظ کنید و نترسید، از نگاه کردن مستقیم به چشم حیوان خودداری کنید، به آرامی به سمت عقب حرکت کنید و از جانور فاصله بگیرید، در مقابل گرگ فرار نکنید چون ممکن است باعث ترغیب گرگ به تعقیب شما شود. از تکان دادن دستها و یا داد زدن خودداری کنید که هر یک از موارد فوق میتواند به عنوان یک حرکت تهاجمی تلقی شده و حیوان را خشمگین کند. همچنین خوابیدن بر روی زمین به حالت جنینی میتواند از حمله گرگ جلوگیری کند. اما در مورد سوم که معوملا گرگ به تعقیب طعمه میپردازد رفتار شما باید کاملا خشن و رعب آور باشد تا گرگ از حمله منصرف شود. تکان دادن دستها، پرتاب اشیا به سمت جانور، نگاه مستقیم به چشم حیوان و هر آنچه که شما را قدرتمندتر نشان دهد (پرتاب ترقه، استفاده از سوت، آتش و...) کارساز خواهد بود. در موردی که گرگ به انسان به چشم یک طعمه نگاه میکند نشان دهنده بیمار بودن گرگ است. در این مورد حتما ماموران سازمان حفاظت محیط زیست را مطلع کنید.

 

 

بیشترین حملات گرگ به انسان در ایران نه از طرف گرگ بلکه از جانب گرگاسگ ها (آمیزش گرگ نر و سگ ماده) انجام میشود. بسیاری از افراد برای بالا بردن خوی تهاجمی سگها اقدام به این آمیزش میکنند و پس از آنکه قادر به تربیت گرگاسگ نشدند آنرا در طبیعت رها میکنند. هر ساله گرگاسگ ها جان بسیاری از افراد را میگیرند و این کشتار به پای گرگ ها نوشته میشود. يكی از تفاوت های عمده گرگاسگ از گرگ خالص ، نحوه قرارگيری سر بر روی تنه است . گردن گرگاسگ ها كشيده بوده و سرِ بالايی دارند اما در گرگ خالص سر در امتداد بدن قرار گرفته است. نحوه برخورد با گرگاسگ ها همانند نحوه برخورد در حمله یک سگ است.

 

روشهای تشخیص رد سگ از گرگ
تمایز رد سگ از گرگ در ماسه و برف: سگسانان بر خلاف گربه سانان دارای غلاف ناخن نیستند و در رد آنها اثر ناخن دیده میشود. برای تشخیص رد سگ از گرگ مراحل زیر میتواند به این تشخیص کمک کند. 1-اولین اقدام فاصله منطقه ای که در آن رد مشاهده شده تا روستاها و آبادی ها است. اگر این فاصله زیاد باشد احتمال رد گرگ بیشتر از سگ است. 2-اگر اندازه رد از 10 سانتیمتر کوچکتر باشد به احتمال زیاد رد متعلق به سگ است. رد پای گرگ معمولا از 10 سانتیمتر بزرگتر است لازم به توضیح است که بیشتر بودن اندازه رد از 10 سانتیمتر دلیل قاطعی بر اینکه رد متعلق به گرگ است نیست و در ایران سگهایی وجود دارند که رد آنها به مراتب از رد گرگ بزرگتر است. 3-چنانچه فاصله رد پای عقب تا رد پای جلو از 65 سانتیمتر کوچکتر باشد به احتمال فراوان رد پای سگ است. 4-مسیر کلی حرکت را بررسی کنید. گرگها معمولا مسیر را بصورت مستقیم و بدون انحراف طی میکنند ولی سگها مسیری سهمی وار را طی میکندد. 5-اندازه اثر رد پاهای جلو و عقب در گرگها معمولا به یک اندازه است و بسیار منظم جرکت میکنند بدین معنی که اثر رد پاهای عقب و جلو معمولا در یک خط صاف است ولی در سگها این اثر نامنظم است.

 

گرگ
گرگ به عنوان يك درنده موفق در رأس هرم غذايي، در بين جانداران خشكي‌زي‌ قرار گرفته است. همتاي او در درياهاي عالم كوسه‌ها هستند با اين تفاوت كه گرگ‌ها از زندگي اجتماعي فوق‌العاده پيچيده برخوردارند و كوسه‌ها تك‌زي هستند و از نظر هوش، فراست، نظم گروهي و انضباط بين افراد داخل گروه خانوادگي، گرگ‌ها تقريباً در جهان درندگان، بی همتا هستند.

 

شبگرد است ولي گاهي در روز نيز مشاهده مي‌شود. معمولاً در گروه‌هاي فاميلي زندگي مي‌كند. تعداد آنها به ندرت از 10 گرگ تجاوز مي‌كند. هر گروه شامل يك جفت نر و ماده بالغ (معمولاً تمام عمر را با هم زندگي مي‌كنند) و بچه‌هاي همان سال و يا سال‌هاي قبل است. معمولاً گرگ نر كه گرگ آلفا ناميده مي‌شود هدايت گروه را برعهده دارد، اين گرگ برنامه‌ريز و راهنماي حركت است و در شرايط مختلف كنترل گروه را برعهده دارد. گرگ آلفا با ژست‌هاي مختلف، برتري خود را بر ديگران نشان مي‌دهد. بقيه افراد گروه حركت‌هاي او را كاملاً تقليد (كپي) مي‌كنند. سرگروه ممكن است تا چند سال برتري خود را حفظ كند. كم شدن غذا، دعواهاي داخل گروه و زياد شدن جمعيت از عوامل پاشيده شدن گروه است.

 

گرگ‌ها حيواناتي بسيار پرطاقت و خستگي ناپذيرند. سرعت عادي آنها 8 كيلومتر در ساعت است ولي قادرند با سرعت 55 تا 70 كيلومتر و با پرش هايي حدود 5 متر به مدت 20 دقيقه بدوند و مسافت‌هايي حدود 200 كيلومتر را در يك شبانه‌روز با سرعت كمتر طي نمايند. جابه‌جايي گرگ‌ها زياد است. در بهار و تابستان معمولاً اوايل غروب تحرك خود را آغاز مي‌نمايند و صبح زود به لانه و يا استراحتگاه (مكاني كه بچه‌ها بازي مي‌كنند) مراجعت مي‌كنند ولي در زمستان به مناطق دورتر مي‌روند و نيازي به مراجعت ندارند. در لابه‌لاي انگشتان گرگ‌ها غدد مترشحه بو وجود دارد كه در برقراري ارتباط بين گله گرگ‌ها و پيدا كردن يكديگر نقش مهمي را ايفاء مي‌كند. گرگ‌هاي پير كه قادر به همراهي گروه نيستند به تنهايي زندگي مي‌كنند. حس بويايي گرگ‌ها بسيار قوي است. آنها قادرند از فاصله 5/2 كيلومتري بو را تشخيص دهند. معمولاً طعمه خود را به وسيله بوي مستقيم و يا تعقيب بوي به جاي مانده در رد طعمه پيدا مي‌كنند. صداي گرگ شباهت زيادي به پارس سگ دارد. گاهي اوقات به خصوص در فصل جفت‌گيري زوزه‌اي بسيار طولاني و غم‌انگيزي سر مي‌دهند كه در مناطق باز از فاصله 16 كيلومتري براي انسان قابل شنيدن است.

جفت‌گيري در اكثر مناطق در فصل زمستان انجام مي‌گيرد. گرگ‌ها دشمن طبيعي خاصي ندارند. در سال‌هاي اخير بر اثر كم شدن طعمه، تعقيب با وسايل نقليه موتوري، شكار، تله‌گذاري و استفاده از طعمة مسموم، در اكثر مناطق كشور جمعيت آنها به شدت كاهش يافته و در برخي از نقاط به طور كامل نابوده شده است. با وجود اين در حال حاضر در اكثر مناطق تحت مديريت سازمان حفاظت محيط زيست كه هنوز جمعيت‌هايي از آهو، قوچ و ميش در آنها وجود دارد تعداد به نسبت مناسبي گرگ مشاهده مي‌شود.

     

نظرات شما:

 
چهارشنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۷ جواد میشه بگید چی کار کنم سگم با گرگ کاری نداشته باشه وبهش حمله نکنه چون ما در ازربایجان غربی هستیم و ائنجا گرگ زیاده.لطفا کمک کنید.نژاد سگم سرابی هست.باتشکر
 
یکشنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۲ - ۱۶:۳۳ محسن مومنی سگهای سرابی ذاتا سگ گله بوده و مبارزه با گرگ و گراز و حتی خرس در ذات این گونه هست و من فکر نمیکنم بشود ذاتش را تغییر داد مگر با آمیزش ، با نژادهای دیگر که دیگر اصالتی نمیماند و سگ سرابی نیست .
 
سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۶ امیر داداش ممنونم که به من اموزش داده اید در اطراف ما من بعضی اوقات صدای گرگ میشنوم ولی بازهم ممنونم
تد.م
 
شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۶:۳۵ محمد خراسانی سلام

میخواستم بدونم درصورتی که تنها در بیابان باشیم بازهم امکان حمله ضعیف است؟
 
چهارشنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۵:۰۶ damavand سلام. خیلی خوب و مفید بود . مفید بودنش وقتی معلوم میشه که در شرایطش قرار بگیری!
 
جمعه ۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۰ مهدی ممنون . نمیدونستم .
از اسم گرگ الفا خوشم اومد .
خیلی جالب بود
عالی
 
چهارشنبه ۱۰ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۴ قیمت خودرو وای خیلی عالیه ممنون
 
دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۲۰:۴۳ دانیال مطلب خیلی جالبی بود
فقط یه ابهام داره:
از کجا بفهمیم گرگ داه از قلمروی خودش محافظت میکنه یا داره ما رو به چشم طعمه میبینه؟
 
چهارشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۰۰:۲۱ محمد سلام
در سفری که به شمال طالقان بالاتر از روستای دیزان داشتم ، همراه یکی از دوستانم به بلای یک کوه رفتیم ، مسافت زیادی رو رفته بودیم و در راه هم رد پا وجود داشت ، تشخیص دوستم رد پای سگ بود و بدون ترس ادامه دادیم تا زمانی که به بالای کوه رسیدیم ، ناگهان با 3 یا 4 گرگ طرف شدیم که البته فقط برق چشمانشون و قد بلندشون یادم میاد ما سریع برگشتیم و فقط پشت سرمون صدای زوزه و پارس اونا میومد ، اصلا طرفمون نیومدن و فقط ما رو ترساندن که خیلی هم موفق بودن .
هیچ وقت مثل ما بی گدار به آب نزنید مخصوصا ساعت 2 صبح ، هیچ عکسی ارزش خوده شدن یا دیدن این صحنه ای که ما دیدیم رو نداره .
با تشکر از یاداشت خوبتون
 
دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۱:۴۸ مصطفی سلام من با پدرم یک سفر به کوه های کاشمر داشتم رفتیم کوه نوردی که ناگهان 10یا 12 گرگاسگ دورمون جمع شدن بابام منو نشوند روی زمین و مشتی خاک جمع کرد و ریخت به چشمای گرگاسگ ها و اونها رو فراری داد حالا میخواستم بدونم این روش برای گرگها هم جواب میده یعنی میتونیم 10تا گرگو با خاک پاشیدن روی چشماشون فراری بدیم.
 
یکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۵ سانترال ای ول عالی بود. مرسی
 
دوشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۳ - ۰۰:۲۷ تلفن سانترال تشکر از پست خوب شما در نظر باید داشت که حمله گرگ در طالقان را میتوانید از درخت بالا رفتن کمک بگیرید، اما در شهر های کویری و پست همیشه در جاهای دور از شهر باید چاویی کوچک همراه داشته باشید، و خدا نکند بشتر از یک گرگ گریبان گیر شوید چون خیلی خطرناک، دردناک و وحشتناکه
 
شنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۸:۳۳ سانترال مطلبتون خیلی مفید بود مرسی
 
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۴ سانترال شاید کمتر از دوستان گرگ رو از نزدیک دیده باشند، اما من این تجربه رو داشتم خیلی وحشتناکه
 
دوشنبه ۲ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۱۹ تلفن سانترال شاید خیلی از دوستان گرگ رو از نزدیک ندیده باشند اما برای من این اتفاق افتاده، خیلی وحشت ناک هستن
 
سه شنبه ۳ تیر ۱۳۹۳ - ۱۸:۵۷ تلفن سانترال واقعا ترسناکه باید تو موقعیت باشه ادم تا درک کنه
 
جمعه ۳ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۰۳ علی سلام. چگونه حصار الکتریکی دور چادر درست کنم ؟ایا مو ثر هست؟
 
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۱:۰۸ فرامرز انتظار چنین مقاله ای را نداشتم، نکته فنی و آموزشی خوبی بود،راجع به شخصیت گرگ کم نوشته اید، گرگ مانند کوه ستبر و مغرور و فوق العاده باهوش است. خواهشمنداست ضمن تکمیل مستند مقاله و درج اطلاعات بیشتر راجع به این حیوان آزاده و دست نیافتنی ، منابع استفاده شده را هم معرفی کنید . سپاس
 
دوشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۵۵ سانترال ممنون از مطلب خوبی که در سایت قرار دادید
مرسی
 
پنج شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۶:۵۹ حامدبيك سلام.آموزش خوبيه ولي بنظرمن راه هاي بيشتروبهتري هم بزاريدبدنيس
يه روز دم غروب بود.اسبموزين كردم رفتم بيابوناي قارپوزاباد.همونجوركه مشغول سواركاري بودم ديدم اسبم بي تابي ميكنه...پياده شدم بدتر شد اسبم شيهه ميكشيدوپاهاشوميكوبيدزمين اومدم سوارشم ديدم نميزاره سوارشم.دورواطرافمونگاه كردم ديدم تقريبا2كيلومتريم گردوخاكه.خلاصه باهزارمكافات سواراسبم شدم.برگشتم ديدم بفاصله 500 متري نزديك شدن.گفتم اينا اسبه ديدم نه يه جفتن دارن ميان سمت من.گفتم خداياخودت كمك كن.خيلي بزرگ بودن.واي تابحال اينهمه نترسيده بودم.دهنه(افسار)اسبوآزاد كردم و گردن اسبوگرفتم باتمام سرعت سمت خونه اومدم.واقعاترسناك بود.گرگ خيلي ترس داره.خيلي خيلي وهشتناكه.هميشه احتياط كنيد
 
یکشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۸:۰۴ مهناز اخه تو حالت ترس که گرگ دیدم چطور تشخیص بدم نیت اقای گرگ چیه؟ایا اقلیم کودک یا شکار:))))که بعد چشم به چشم بشم یا از چشاش دوری کنم...وای مگه اینکه برم از خودش بپرسم:)
 
جمعه ۳۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۱ yadisinaee@ymail.com داشتن دستگاه سگ دور کن که تبلیغ میشه برای گرگ هم مفیده
 
دوشنبه ۱۰ شهریور ۱۳۹۳ - ۱۳:۱۷ زهـرـآ سلـآم..
در رابطه با کامنت آقا مصطفی مینویسم..!
واقعا میشه با خاک پاشیدن اونهارو از خودت دور کرد؟؟
چطور آخه؟
 
پنج شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۳ - ۰۲:۱۱ Alireza سلام
توی برف و باران چه جور از خودم در مقابل گرگ دفاع کنم؟!
بهترین کار فراره؟! :)
 
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۳ - ۱۱:۱۱ سانترال مرسی از شما خیلی مفید و خوب بود
 
یکشنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۶ امير عباس فريدي با سلام خدمت دوستای عزیزم
این مطالبی رو که خوندید جهت اطلاع بود نه اینکه آموزش مبارزه با گرگ با دست خالی تو بیابون یا در زمان بارش برف ، اونها یه چیزهای تجربی هستش ...
 
جمعه ۲۶ آذر ۱۳۹۵ - ۱۳:۵۱ شهاب با سلام
توی کارخونه ی کاشی کار میکردم یبار برای بازدید آب خروجی رفتم بیرون از کارخونه روی مین نشسته بودم و حواسم به خودم بود که یه دعه دیدم یه جانور زرد خیلی خشکل که گوشش مثل گرگ بود و گردنش مثل کفتار بلند پاخای عبشم کوچک بود روبرومه و داره بهم ندیک میشه.اول فکر کردم سگه بلند شدم کمی صداش کردم ولی فهمیدم سگ نیست. طوری رفتار کردم که انگار اصلا ازش نمیترسم. اروم رفتم طرفش دستمو به طرفش دراز کردم که ازم ترسید کمی عقب تر رفت دوباره برگشت به طرفم. بازم رفتم طرفش. دید اصلا ازش نترسیدم فرار کرد و رفت دورتر بازم برگشت ولی منو ندید آخه با سرعت برق از دیوار کارخونه رفته بودم بالا و توی کارخونه بودم. حالا میفهمم که سگ گرگ بوده


      
تصاویر

گرگ، ارتفاعات البرز، عکس از حسن مقیمی

تبلیغات


 


 

 

براساس قوانین نرم‌افزاری، درج مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان‌پذیر است.