مراسم زار

دربارۀ منشاءِ اين مراسم اطلاعات زيادي در دست نيست. گويا عقايد مربوط به بادهاي زار از راه حبشه به سرزمين هاي اسلامي راه يافته است. مراسم مربوط به زار و پايين آوردن آن در جنوب ايران غير از مراسم و آداب و رسومي است که در آفريقا ، يا شبه‌قارۀ هند به جاي آورده مي‌شود. ولي در هر حال ، هنوز اين معتقدات و آداب و رسوم رنگ و بوي تند آفريقايي خود را از دست نداده اند :تمام باباها و ماماهاي اهل هوا سياه پوست هستند و آوازها و صداي پايکوبي گروهي ساحل نشيان ، چه در عروسي و چه در عزا، هنوز شور و حال آفريقايي دارند .


غلامحسن ساعدي مي‌نويسد: اهل هوا کساني هستند که گرفتار يکي از بادها شده اند و بادها قواي مرموز و جادويي را گويند که همه جا بر نوع بشر مسلط هستند. هيچ کس را قدرت مقابله با آن‌ها نيست و آدميزاده در دمقابل شان راهي جز قرباني دادن و تسليم شدن ندارد . بادها هم‌چون آدميان مهربان يا بي‌رحم، کوريابينا، کافر يامسلمانند. وقتي کسي گرفتار يکي از بادهاي مرموز شد، بايد پيش بابا يا ماماي زار برود تا طي مجالس و مراسمي خاص باد را از تن بيمار خارج کنند. بعد از شفا و بيرون رفتن‌ باد از تن بيمار، آن شخص در جرگۀ اهل هوا در مي‌آيد. باباهاي زار معتقدند، اشخاصي که مبتلا به مرض سردرد، چشم درد يا دل‌درد مي‌شوند و از طريق توصيه‌هاي پزشک بهبود نمي‌يابند،يا دواي خانگي مصرف مي‌کنند و درمان نمي‌شوند، براي درمان بايد به نزد بابا يا ماماي زار بروند.


اين مراسم بيش تر درجزيرۀ قشم و بندرلنگه، معولاً در شب‌هاي چهارشنبه انجام مي‌شود . باباي زار عده اي را مأمور مي‌کند. چوب خيزران به دست گيرند و دور آبادي و خانه‌ها بگردند و با اين علامت ، زاري‌ها آگاه مي‌شوند که مراسم برگزار خواهد شد. زنان و مردان لباس‌هاي خود را مي‌پوشند که مراسم برگزار خواهد شد. زنان و مردان لباس‌هاي خود را مي‌پوشند، موهاي خود را شانه زده، عطر مخصوص بر صورت و تن خود مي‌پاشند و براي رقص و بازي زار آماده مي‌شوند ابتدا دواي مخصوصي که معجوني است از کُندُرَک، ريحان، گَشته(جوبي است که از بمبئي مي‌آورند)، زعفران، هل، جوزو زبان جوجه (گياهي است که در کوه مي‌رويد ) تهيه مي‌نمايند. باباي زار، شخص مبتلا را به مدت هفت روز در حجاب و دور از چشم ديگران نگاه مي‌دارد . در اين مدت بيمار نبايد زن و سنگ و مرغ ببيند و به طور کلي چشم هيچ زني ف چه محرم چه نامحرم ، نبايد بر وي بيفتد و اگر بيمار زن باشد، برعکس . فقط بابا يا ماماي زار مواظب وي است .

در تمام مدت حجاب ، معجون تهيه شده را بر تن بيمار مي‌مالند و مقداري هم به وي ميخورانند و عده اي هم که معمولاً زنان و مردان سياه و خوش صدا هستند ، با دهل هاي کوچک و بزرگ خود به پايکوبي مي‌پردازند . قبل از شروع مجلس، سفرۀمفصلي پهن مي‌شود و رد آن چيزهايي از قبيل انواع غذاها تا گياهان معطر ، رياحين جنوب، ميوۀ کُنار ، خرما، گوشت و خوني که براي درمان بيمار لازم است چيده مي‌شود. خون سر سفره، خون قرباني است. تا شخص مبتلا خون نخورد، باد به حرف نمي‌آيد. در هنگامي که رقص و پايکوبي با ريتم‌هاي مخصوص و موزون شروع مي‌شود، شخص مبتلا با حرکات موزون خود کم‌کم از حالت عادي خارج شده و از خود بي‌خود مي‌شود و در حالتي شبيه خلسه فرو مي‌رود. در اين حالت، فرد مبتلا به زبان هندي و عربي يا سواحلي صحبت مي‌کند( اين افراد ظاهراً در حالت عادي هرگز نمي‌توانند به زبان هندي يا عربي يا سواحلي صحبت کنند ) .


وزن و آهنگ و ريتم موسيقي در مجلس نقش اساسي بر عهده دارد . شخص مبتلا حال خود را نمي‌فهمند. در اين ميان، تنها باباي زار مي‌تواند با وي حرف بزند. او از زار مي‌پرسد که اهل کجاست و اسمش چيست ؟و ابراي چه اين مرد يا زن را اسير کرده است ؟ زار به زبان خودش (هندي،عربي يا سواحلي ) جواب مي‌دهد! آن‌گاه باباي زار مي‌پرسد، براي اين‌که زار مرکب خود(شخص مبتلا) را راها کند چه مي‌خواهد و ...
مراسم زار، گاهي چندين شبانه روز به طول مي‌انجامد و شخص زاري بعد از خلاص شدن، براي هميشه در جرگۀ اهل هوا در مي‌آيد و به زاري معروف مي‌شود و هميشه بايد لباس تميز و سفيد بپوشد و خود را مرتب بشويد و معطر کند، لب به مِي نزندو هيچ کار خلافي نکند و گرنه زار دوباره آزارش مي‌دهد. اين مراسم دير زماني است که در سواحل و جزاير هرمزگان برگزار مي‌شود و در گذشته بسيار مفصل تر از امروز اجرا مي‌شده است .

     

نظرات شما:

 
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۴ امیر بسیار مفید و عالی بود. شاید کسانی در آینده بتوانند مستندی جالب از این فرهنگ بسازند
 
جمعه ۸ آذر ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۹ یسنا خیلی جالبه مایه مراسم بااین اسم برای امام حسین میگیریم تواستان اصفهان
 
شنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۳ - ۱۶:۲۵ مجتبي اسكندري خيلي خوب وجالبه دوست دارم بيشتر بدونم
 
سه شنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۳ - ۱۳:۲۷ محبوبه خیلی خوب بود
ممنون
 
پنج شنبه ۲۷ فروردین ۱۳۹۴ - ۰۰:۲۶ مرضیه حسینی باسلام و تشکرفروان من دانشجوی دکترای رشته تاریخ هستم قراره یه کارپژوهشی درباره این مراسم انجام بدم و به قشم بیام و اطلاعاتی در باره کسب کنم ممنون میشم اگه بهم بگین توقشم یابندرعباس چه کسی میتونه بهم کمک کنه


      
تبلیغات


 


 

 

براساس قوانین نرم‌افزاری، درج مطالب فقط با اجازه کتبی و ذکر منبع امکان‌پذیر است.