منطقه حفاظت شده حله ، بوشهر

نام انگلیسی :  Helleh protected area    

نام فارسی :  منطقه حفاظت شده حله

 

موقعیت جغرافیایی

منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر بین N2904 تا N2917 عرض شمالی و E5030 تا E5055 طول جغرافیایی واقع شده است. مساحت آن در 44708 هكتار می باشد.

پوشش گیاهی: نی و نخل مرداب.


پرندگان : پلیكان پا خاكستری ,اردك مرمری , گیلانشاه خالدار,‌ درنا, انواع مرغابی سانان,‌ اگرتها,‌حواصیلها,‌كاكاییها و پرستوهای دریایی .  تالاب و منطقه حفاظت شده حله در استان بوشهر سالانه پذیرای هزاران پرنده مهاجر و بومی است كه زمستان خود را در این تالاب می‌گذرانند. گونه‌های كمیابی از درنا، غاز خاكستری، فلامینگو، پلیكان پاخاكستری، چوب پا، نوك خنجری، اردك كله سبز، خوتكا، پرندگان‌نادری كه درتالاب حله به وفور یافت می‌شوند. در گذشته این تالاب مملو از گونه‌های مختلف پرندگان زیبا و كمیاب بود اما شكار غیرمجاز و بی‌رویه، جمعیت این پرندگان را كاهش داده‌است. دیر نیست و هنوز هم تعداد زیادی از این گونه‌های ارزشمند و زیبای محیط زیست كشورمان دراین تالاب‌ها وجود دارند كه همه باید درحفظ این زیبایی‌های خلقت تلاش كنیم.

بنا به اعلام اداره كل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، تالاب حله به عنوان یكی از گنجینه‌های ارزشمند حیات وحش وپرندگان بومی و مهاجر كشور در فاصله ‪ ۱۰‬كیلومتری شمال شرق بوشهر قرار دارد. تنوع گیاهی، وجود رودخانه حله و نزدیك بودن به سواحل این تالاب را به زیستگاه و چراگاه بسیار غنی برای حیات وحش تبدیل كرده‌است. وسعت منطقه حفاظت شده حله به ‪ ۴۲‬هزار و ‪ ۶۰۰‬هكتار می‌رسد كه یكی از زیباترین مناظر طبیعی سواحل جنوبی كشور است. ‪ ۲۰‬هزار هكتار از منطقه حفاظت شده حله تالابی است و رودخانه دائمی حله منبع تامین آب این تالاب و منطقه است. درحاشیه رودخانه و تالاب حله انواع گیاهان آبزی رویش یافته وچراگاه مهمی برای جانواران و پرندگان آبزی و كنار آب چرایجاد كرده‌است.

پرنده دراج و جغدانبار دو گونه پرنده بسیار كمیاب است كه درحله می‌توان سراغ آنها را گرفت. انواع پرندگان شكاری ونوعی از عقاب هادرمنطقه حفاظت شده حله وجود دارند كه كمتر در تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده كشور به چشم می‌خورند. امنیت نسبی و وجود دانه‌های گیاهی وخوراكی وبوته‌های علوفه‌ای تنوع جانوری منطقه حله را به اوج خود رسانده است. شغال، گونه‌هایی از گربه سانان، روباه، كفتار، گراز، خرگوش و گرگ انواع حیواناتی است كه حیات خود را در منطقه حفاظت شده حله می‌گذرانند. نمونه‌های از لاك پشت‌ها و خزندگان درتالاب حله زندگی و تولید مثل می‌كنند كه هركدام برای مناطق حفاظت شده و محیط زیست كشور كمیاب و ارزشمند هستند.

منطقه حفاظت شده و تالابها علاوه بر ایجاد پناهگاه مناسب برای پرندگان و حیات وحش، نقش مهمی در تعدیل آب و هوا، تثبیت خاك و تولید علوفه دارند.این مناطق تفرجگاه مناسبی برای مطالعات علمی و علاقه‌مندان به طبیعت است. نقش واهمیت ویژه این مناطق اقتضا می‌كند تادرتقویت هرچه‌بیشتر برنامه‌های حفاظتی تالاب‌ها و مناطق حفاظت شده محیط زیست برنامه ریزی شود و درحفظ این ذخائر ارزشمند طبیعت زیبای كشورمان با محیط بانان همكاری كنیم. تالاب و منطقه حفاظت شده حله یكی از زیباترین مناظرطبیعی در كناره خلیج فارس را شكل داده و منطقه دیدنی برای گردشكران است.  این تالاب درسال ‪ ۱۳۴۲‬براثر طغیان رودخانه حله بوجود آمد و از آن سال به بعد به عنوان تالاب و منطقه حفاظت شده زیر نظر محیط زیست استان بوشهرقرار گرفت.

 

ویژگی و سیمای عمومی منطقه( شامل وضعیت توپوگرافی , چشم انداز, پو شش گیاهی وگونه های شاخص گیاهی , وضعیت عمومی حیات وحش و گونه های شاخص و کریدورها ) :
1- منطقه حفاظت شده حله عموماً از پوشش گیاهی گز و نی و كهور پوشیده و در زمستان تالابی بوده و پذیرای پرندگان فراوانی میباشد .

 

حیات وحش

پرندگانی چون مرغابی ، غاز ، پلیكان ،‌دراج ، حواصیل ، ماهی خورك ، اگرت ، قمری ، كوكر ، دلیجه ، پرستو ، دیدمك ، نوك خنجری ، سینه سرخ ، سارگپه ،‌پرستو دریایی ، شب گرد ، زنبور خورك ، سنقر ، چغد ، شاهین و جانورانی چون گربه وحشی ، گراز ، روباه ، خرگوش ، خدنگ در منطقه مشاهده شده اند. این منطقه یكی از بهترین مناطق جهت پرندگان مهاجرزمستان گذران در استان بوشهر می باشد. .
 

پوشش گیاهی

منطقه حفاظت شده حله از پوشش گیاهی گز و نی و كهور پوشیده شده است كه قسمت وسیعی از منطقه را نیز نیزارهای  انبوه تشكیل می دهد كه در طی گشت و كنترل مستمر در منطقه مشاهده گردیده كه قسمت اعظم این نیزار های در اثر خشكسالی خشك گردیده است و همچنین كم آبی روی قسمت اعظم تالاب بی تأثیر نبوده و خشك گردیده است .

 

جاذبه های اکوتوریستی
با توجه به اینكه تالاب حله جز این منطقه بوده و محل امنی برای پرندگان زمستان گذران می باشد از این لحاظ برای  علاقه مندان به طبیعت و پرنده نگری محل مناسبی می باشد .


وضعیت عمومی اقتصادی اجتماعی
مردم روستاهای اطراف این منطقه از طریق كشاورزی و صیادی امرار معاش می كنند .

تعارضات مهم منطقه
1- از دیگر مشكلات منطقه دخل و تصرف و تخریب غیر قانونی اراضی ، توسط كشاورزان بومی منطقه
می باشد .
2- بدلیل خشكسالی كم آبی متاسفانه قسمت اعظم تالاب خشك گردیده است كه از لحاظ زیست محیطی مشكلاتی بوجود آمده است .
3- احداث جاده بوشهر ، گناوه كه قسمتی از آن از منطقه تحت حفاظت عبور می كند.


تجهیزات و امکانات
ساختمان پاسگاه محیط بانی( دارای آب ، برق ، تلفن ) –  سیستم رادیویی بیسیم – خودرو صحرایی – موتورسیكلت –  تجهیزات انفرادی محیط بانی ( كوله پشتی ، دوربین چشمی ،  كیسه خواب ) – موقعیت یاب دستی – رایانه – انبار علوفه – تراكتور

 

سایر ملاحظات
با توجه به خشك شدن تالاب در فصل بهار و تابستان می بایست بر اساس توافق با وزارت نیرو ، آب مورد نیاز تالاب تامین گردد .

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.
1 نظر
  1. رقیه نیکنام می‌گوید

    باسلام و تشکر….
    لطفا تصاویر بیشتری از پرندگان زمستان گذران باذکرنام قرار دهید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.