آتشوني، هتلي با يك ميليون ستاره در كوير

«آتشونی» از پیشكسوتان كویرگردی در اصفهان است. سفر با «آتشونی» فرصتی است برای تجربه كویر، شترسواری و موسیقی و غذای ایرانی. بیشتر آژانس‌های معتبر كویرگردی «آتشونی» را می‌شناسند و مسافران خود را در كویر به دست این گروه می‌سپارند. افراد زیادی هم با مراجعه مستقیم میهمان آنان می‌شوند. «صدرا آل داوود» مدیر داخلی گروه كویرگردی «آتشونی» است. گروهی كه یك خانواده مدیریت آن را به عهده دارند: او، همسر و فرزندش. وی می‌گوید: «در بهار و پاییز كه فصل كویر می‌آید، ایرانی‌ها و خارجی‌ها به كویر هجوم می‌آورند. عده زیادی در این ایام با ما همراه می‌شوند. در هفته حدود 100 نفر میهمان ما هستند.»


خانه قدیمی و سنتی خانواده آل داوود در گرمه توسط فرزندشان به شكل یك مهمانسرا با 10 اتاق درآمده كه اگر میهمانان ایرانی باشند و سختگیری خارجی‌ها را نداشته باشند ظرفیت 25 نفر را دارد. غذاهای ایرانی در داخل خانه قدیمی تهیه و به گردشگران ارائه می‌شود. از آنجا كه 50 درصد میهمان «آتشونی» خارجی هستند ذایقه آنها باید شناخته شود تا غذاها اذیتشان نكند. به این منظور از همه آنها كتبا نظرخواهی می‌شود و برنامه غذایی بر اساس خواسته آنها تهیه می‌شود. برای كسانی كه اهل كویرگردی در ایران‌اند سه كلمه بسیار آشناست: دریاچه نمك، شترسواری و تپه‌های شنی. این نكته را «آتشونی» هم لحاظ كرده است. شترسواری در مسیر مصر تا طبس انجام می‌گیرد. مسیری كه یك قرن پیش پدران خاندان آل داوود به همراه چند جهانگرد سوئدی كشف كرده‌اند. این مسیر بخشی از جاده ابریشم بوده است. شترسواری بلندمدت در مسیری 50 كیلومتری و كوتاه‌مدت در مسیری كوتاهی كه نیم ساعت بیشتر طول نمی‌كشد، ‌انجام می‌گیرد. 12 شتر كه متعلق به یكی از بومیان منطقه است در سرویس‌دهی به «آتشونی» كمك می‌كنند.

گردشگران تا به دریاچه نمك سربزنند و از تپه‌های شنی بالا بروند و دوچرخه‌سواری یا شترسواری كنند و گاهی هم شب‌های پرستاره كویر را با موسیقی كویری بگذارند، فرصت دو سه روزه‌‌شان تمام می‌شود و جای خود را به گردشگران دیگری می‌دهند. نام مهمانسرای «آتشونی» در كتاب Lonely Planet به ثبت رسیده است. كتابی كه چند استرالیایی كه دو سال پیش به ایران سفر كرده‌اند، اقامت‌گاه‌های ارزان قیمت و با كیفیت را در آن فهرست می‌كنند. در منطقه گرمه تنها خانواده آل داوود است كه چنین فعالیتی می‌كنند. آتشونی با موسسات معتبری چون كلوت، ایران دوستان و پارس در ارتباط است. وب سایت «آتشونی» www.ateshoni.com راهی است برای ارتباط‌گیری شخصی و كویرگردی با «آتشونی».

2 نظرات
  1. سمیرا می‌گوید

    سلام سایتتون جالبه اما عکسای بیشتری بگذارید،به روز رسانی قیمت ها هم مهمه….

  2. SOOLMAZ SOORANI می‌گوید

    سلام سایت خیلی خوبی دارید اگه اطلاعات کاملتری درباره کمپ ها و اقامتگاهها روی سایت قرار بدید واقعا عالی میشه. ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.