آتشونی، هتلی با یک میلیون ستاره در کویر

«آتشونی» از پیشکسوتان کویرگردی در اصفهان است. سفر با «آتشونی» فرصتی است برای تجربه کویر، شترسواری و موسیقی و غذای ایرانی. بیشتر آژانس‌های معتبر کویرگردی «آتشونی» را می‌شناسند و مسافران خود را در کویر به دست این گروه می‌سپارند. افراد زیادی هم با مراجعه مستقیم میهمان آنان می‌شوند. «صدرا آل داوود» مدیر داخلی گروه کویرگردی «آتشونی» است. گروهی که یک خانواده مدیریت آن را به عهده دارند: او، همسر و فرزندش. وی می‌گوید: «در بهار و پاییز که فصل کویر می‌آید، ایرانی‌ها و خارجی‌ها به کویر هجوم می‌آورند. عده زیادی در این ایام با ما همراه می‌شوند. در هفته حدود 100 نفر میهمان ما هستند.»


خانه قدیمی و سنتی خانواده آل داوود در گرمه توسط فرزندشان به شکل یک مهمانسرا با 10 اتاق درآمده که اگر میهمانان ایرانی باشند و سختگیری خارجی‌ها را نداشته باشند ظرفیت 25 نفر را دارد. غذاهای ایرانی در داخل خانه قدیمی تهیه و به گردشگران ارائه می‌شود. از آنجا که 50 درصد میهمان «آتشونی» خارجی هستند ذایقه آنها باید شناخته شود تا غذاها اذیتشان نکند. به این منظور از همه آنها کتبا نظرخواهی می‌شود و برنامه غذایی بر اساس خواسته آنها تهیه می‌شود. برای کسانی که اهل کویرگردی در ایران‌اند سه کلمه بسیار آشناست: دریاچه نمک، شترسواری و تپه‌های شنی. این نکته را «آتشونی» هم لحاظ کرده است. شترسواری در مسیر مصر تا طبس انجام می‌گیرد. مسیری که یک قرن پیش پدران خاندان آل داوود به همراه چند جهانگرد سوئدی کشف کرده‌اند. این مسیر بخشی از جاده ابریشم بوده است. شترسواری بلندمدت در مسیری 50 کیلومتری و کوتاه‌مدت در مسیری کوتاهی که نیم ساعت بیشتر طول نمی‌کشد، ‌انجام می‌گیرد. 12 شتر که متعلق به یکی از بومیان منطقه است در سرویس‌دهی به «آتشونی» کمک می‌کنند.

گردشگران تا به دریاچه نمک سربزنند و از تپه‌های شنی بالا بروند و دوچرخه‌سواری یا شترسواری کنند و گاهی هم شب‌های پرستاره کویر را با موسیقی کویری بگذارند، فرصت دو سه روزه‌‌شان تمام می‌شود و جای خود را به گردشگران دیگری می‌دهند. نام مهمانسرای «آتشونی» در کتاب Lonely Planet به ثبت رسیده است. کتابی که چند استرالیایی که دو سال پیش به ایران سفر کرده‌اند، اقامت‌گاه‌های ارزان قیمت و با کیفیت را در آن فهرست می‌کنند. در منطقه گرمه تنها خانواده آل داوود است که چنین فعالیتی می‌کنند. آتشونی با موسسات معتبری چون کلوت، ایران دوستان و پارس در ارتباط است. وب سایت «آتشونی» www.ateshoni.com راهی است برای ارتباط‌گیری شخصی و کویرگردی با «آتشونی».

۲ نظرات
  1. سمیرا می‌گوید

    سلام سایتتون جالبه اما عکسای بیشتری بگذارید،به روز رسانی قیمت ها هم مهمه….

  2. SOOLMAZ SOORANI می‌گوید

    سلام سایت خیلی خوبی دارید اگه اطلاعات کاملتری درباره کمپ ها و اقامتگاهها روی سایت قرار بدید واقعا عالی میشه. ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.