جکوی عنکبوتی نیکولسکی

نام علمی : cyrtopodion agamuroides

نام انگلیسی : nikolsky's spider gecko   

نام فارسی:جکوی عنکبوتی نیکولسکی

 

 

پراکندگی

مشخصات: فلسهای زیر چانه ای مشخص؛ فاقد برآمدگی های زیر رانی؛ فقط نرها منافذ پیش مخرجی دارند؛ فلسهای زیر دمی پلاکی شکل بزرگ که به فاصله پهنای سر در عقب مخرج گسترش یافته اند؛ پلاکهای زیر دمی در یک ردیف منفرد میانی؛ برآمدگیهای پشتی بطور مشخص کوچکتر از فضای بین هم هستند، و بطور مشخص سه وجهی نیستند؛ اندازه پوزه کمتر از یک و نیم برابر قطر چشم؛ برآمدگی های دمی حلقه انتهایی را در هر بند تشکیل می دهند؛ اندامهای حرکتی و دم باریک و لاغر؛ 24 تا 28 فلس شکمی در ردیف عرضی میانی شکم؛ فاصله 14 تا 17 فلس شکمی در ردیف عرضی برابر با اندازه پوزه.
رنگ آمیزی: خاکستری یا خرمایی در سطح فوقانی با سه ردیف طولی نقاط تیره تر تقریباً چهار گوش و یک ردیف پهلویی که کمتر مشخص است؛ دم با 11 تا 12 نوار عرضی تیره؛ ناحیه شکمی سفید.
 

زیستگاه: نواحی بیابانی و نیمه بیابانی خشک، در زمینهای رسی، سنگلاخی، دره ها، امتداد رودخانه ها، بناهای متروکه، با پوشش گیاهی اندک.
 

عادات و رفتار: شبها و معمولاً تا روشن شدن هوا فعالند ولی در مکانهای سایه دار بطور اندک در طول روز نیز دیده می شوند؛ اغلب زیر سنگها و در شکافها و درز سنگها و دیوارهای قدیمی مخفی می شوند؛ از حشرات و عنکبوتها تغذیه می کنند؛ هنگام شب و در تاریکی صدای جیر جیر مانندی تولید می کنند که دست کم از 100 متری قابل شنیدن است، و اغلب تا اندکی پس از طلوع آفتاب نیز به گوش می رسد.
 

پراکندگی جهانی: ایران، پاکستان.
 

اندازه: نوک پوزه تا مخرج 49 میلیمتر دم 63 میلیمتر.
 

ملاحظات: در نمونه ای از استان کرمان که توسط اندرسن مطالعه گردید، برآمدگیهای پشتی اندکی منظم مرتب شده، دو ردیف پلاکهای زیر دمی بزرگ، و در نیمه خلفی دم فلسها بشدت تیغه ای بودند؛ این نمونه اگر پوزه ای کوتاه نداشت باید گونه Cyrtopodion kirmanense معرفی می گردید. محل نمونه تیپیک از ایران، نیزار واقع در استان سیستان و بلوچستان می باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.