روستای چوپانان

دهستان چوپانان از توابع شهرستان نایین و استان اصفهان است.

درفاصله ۹۵ کیلومتری شرق انارک واقع شده دارای جمعیتی حدود ۱۴۶۵ نفر است.

این روستا در ۱۶۵ کیلومتری نایین و۳۰۰ کیلو متری شرق اصفهان واقع است.از شمال به ریگ جن و استان سمنان و از جنوب به استان یزد از شرق به اصفهان واز غرب به قسمتی از استان یزد(طبس) منتهی می‌شود. عمده فعالیت ساکنان این روستا از کشاورزی و دامداری می گذرد.محصولات کشاورزی عمدتا گندم ، یونجه ، سیفی کاری ، انار ، زردآلو ، سیر و انگور است. وجود هنودوانه های ابوجهل از جذابیتهای طبیعی این منطقه بشمار میرود. هندوانه ابوجهل، از جمله گیاهان خودرو است که در درمان دیابت نقش بسزایی دارد. از جذابیتهای این روستا می توان به قرار گرفتن آن بر روی ارتفاع و خاک قرمز رنگ بکار رفته در ساخت خانه ها  نام برد که جذابیت خاصی به این روستا داده است. در حاشیه شمالی این روستا کویر ریگ جن قرار دارد که شنزارهای آن تا نزدیکی روستا پیشروی کرده اند. سون هدین کویرنورد بزرگ سوئدی در کتاب کویرهای ایران به نام چوپانان اشاره کرده و اقامتی 1 روزه در این روستا داشته است. پورتره هایی که سون هدین از ساکنان روستا کشیده در نوع خود بسیار تماشایی است.

 

کوهایی که به اطراف چوپانان زیبایی دو چندانی داده عبارتند از کوههای« عباس اباد»که بزرگترین کوه این منطقه است وکوهای«کوه عروسان» و«کوههای کشکی ، زرمو ، کوه سفیدوو کوههای کوچه می باشند.

منابع طبیعی و معادن
در 45 کیلومتری چوپانان «معدن سرب نخلک» وجود دارد که قدمت 5000 ساله دارد محصول این معدن کنسانتره سرب می‌باشد که در زمان جنگ جهانی دوم مورد استفاده ارتش نازی آلمان قرار می گرفت. معدن نخلک در اصل عبادتگاه نخلک است . تاریخ بنای این عبادتگاه چهار طاق به قرن دوم میلادی بر می گردد . این بنا عبادتگاه کسانی بوده است که در دژ روبروی آن و در قلعه بزرگ نخلک زندگی می کرده اند و به کار استخراج سرب از دل کوه و جداسازی نقره آن مشغول بوده اند . در حال حاضر این عبادتگاه و اثر تاریخی در محوطه معدن سرب نخلک واقع شده است و برای بازدید از آن حتماً نیاز است تا از تهران مجوز بازدید تهیه گردد .

نظرات بسته شده است.