روستای گشت

گشت یکی از دهستانهای بخش مرکزی شهرستان سراوان استکه در طول جغرافیایی 75- 61 درجه و عرض جغرافیایی47-27 درجه نصف النهار گرینویچ قرار گرفته است . ما بین دوشهرستان خاش و سراوان واقع شده و دارای 58 آبادی میباشد

روستای گشت : مرکز دهستان است که توسط دو قنات به دو بخش علیا و سفلی تقسیم می شود .از نظر تاریخی دارای قدمتی طولانی است :بطوری که قبرستان قدیمی گشت که به گفته باستان شناسان متعلق به دوران اشکانی و ساسانی است.

مدعای قدمت دیرینه آن میباشد و با شواهدی که باستان شناسان در کاوشهای خود به دست آورده اند معتقد ند که گشت محلی سر سبز و آباد بوده علت این آبادانی آن از قدیم الایام تا کنون قرار گرفتن گشت در دشت حاصلخیز و وجود آب زیرزمینی است که از قدیم بوسیله قنات و کاریزهایی مورد استفاده قرار گرفته است و هم اکنون نیز دو قنات پر آب آن مایه خیر و برکت برای مردم گشت هستند . با توجه به قناتها و کاریزهای قدیمی در گشت : شغل اصلی مردم کشاورزی بوده .

 محصولات زراعی

آن نیز گندم – جو – ذرت میباشد و در قدیم که کار نساجی سنتی در این روستا رواج داشته پنبه نیز کشت میشده ولی اکنون این محصول کشت نمی شود . محصولات باغی آن نیز خرما – انار – انگور – زردآلو – پرتغال و … میباشد و مهمترین محصول آن پیاز است که در فصل کاشت آن اکثر زمینها به کشت آن اختصاص داده می شود و محصول برداشتی آن به سراوان – خاش – زاهدان و ایرانشهر ترانزیت می شود .

جمعیت گشت

نزدیک به دوازده هزار نفر می رسد و طوایف ساکن در دهستان گشت حسین برو آبادیهای اطراف آن گمشادزهی می باشد.موقعیت مناسب و بین شهری گشت باعث شده است امکانات بهتری نسبت به سایر روستاهای قدیمی سراوان داشته باشد چنانکه قبل از انقلاب دارای برق و آب لوله کشی بوده و از چندین سال قبل نیز مخابرات آن راهاندازی شده است که بحمدالله امروز دارای دستگاه چند هزار شمارهای می باشد .همچنین قبل از انقلاب یک شعبه از کار خانه بافت بلوچ ایرانشهر در گشت راه اندازی شده و تا زمان انقلاب مشغول به کار بوده ولی بعد از انقلاب تعطیل گردید که در صورت ادامه فعالیت آن می توانست باعث جذب بیکاران و پیشرفت و توسعه این دهستان گردد از نظر امکانات فرهنگی و رفاهی نیز امروز گشت : دارای برق – آب – تلفن – مدارس ابتدایی راهنمایی و دبیرستان دخترانه و پسرانه – مرکز بهداشتی و درمانی – دو خانه بهداشت شورای اسلامی – بهیاری دفتر پستی – اداره برق و مخابرات می باشد . همچنین گشت دارای قلعه باستانی است که یاد آورمبارزات و  رشادتهای مردم سرحد و گشت در برابر نیروهای انگلیسی به فرماندهی زنرال دایر می باشد و قدمتی ششصد ساله و یا بیشتر دارد . از دیگر نماهایی که باعث گردیده نام گشت شهره عام و خاص گردد حوزه علمیه عین العلوم آن است که قدمتی بیش از هفتاد سال دارد و اولین حوزه علمیه بلوچستان است که در سال هزاروسیصدوپنجاه و هشت توسط عالم و عارف بزرگ بلوچستان مولانا سید عبدالواحد گشتی معروف به (حضرت صاحب) تاسیس گردید و از دیگر افتحارات مردم گشت اختصاص تعداد قابل قبولی از سهمیه های قبولی در کنکورهر سال میباشد و گشت از نظر افراد تحصیل کرده زبانزد همه مردم بلوچستان است.

نظرات بسته شده است.