زنگوله بال

نام علمی : Tetrax Tetrax

نام انگلیسی:  Little Bustard    

نام فارسی: زنگوله بال 

 

 

پراکندگی

مشخصات ظاهری: این پرنده، 43 سانتیمتر طول دارد.مورد علاقه ی شکارچیان بوده و هم اندازه قرقاول با سر کوچک گردن نسبتا بلند و مستقیم است. پرو بال =رنه ی نر، در هنگام تولید مثل به رنگ خاکستری مایل هب قهوه ای ؛ گردن  گلوی سیاه وسفید، روتنه ی شنی قهوه ای و زیرتنه ی سفید خاکستری دیده می شود. در پرنده ی ماده، روتنه کمرنگ تر است و رگه رگه هایی با راه راه های عرضی سیاه قهوه ای در آن دیده می شود. همچنین زیرتنه سفید مایل به خاکستری و نخودی، و پهلوها راه راه تیره رنگ، بدون نشانه ی مشخصی روی گردن و سر، مشاهده می شود. در بهار، پرنده ی نر، هنگام نمایش های جنسی در هوا، گردن را متورم و صاف نگه داشته و اندکی حاشیه های صورت را پف دار می کند. در زمستان ها، معمولا به صورت گروه های بزرگ دیده شده و اغلب لابلای پوشش های علفی و بوته های خود را مخفی می سازد.

صدا: صدای پرنده ی نر، در هنگام نمایش های جنسی، شبیه «پ ررررت» شنیده شده  صدای بال زدنش سوت مانند است.

زیستگاه: این پرنده در دشت های سرسبز، مزارع و کشتزارهای بزرگ به سر برده و روی زمین آشیانه می سازد. در ایران، زمستان ها به صورت مهاجر دیده شده و به تعداد اندک تولید مثل می کند.

حفاظت: این پرنده با وجود اینکه در زمره ی پرندگان حمایت شده است، اما باید برای حفاظتش، خصوصا در مناطق شرقی دشت مغان، برنامه ریزی کاملی صورت گیرد.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.