شتر مرغ

شتر مرغ ها همه چیز خوار بوده و غذاهایی با کیفیت بالا را انتخاب کرده و می خورند و مقداری را نیز برای مواقع خشکسالی ذخیره می کنند. مقدار آب روزانه مصرفی بستگی به شرایط آب و هوایی و نوع تغذیه دارد. شتر مرغ در حرارت بالا و رطوبت پایین روزانه 12 لیتر آب نیاز دارد. شتر مرغ ماده در سن 2 تا 3 سالگی و شتر مرغ نر در سن 3 تا 4 سالگی به بلوغ جنسی می رسد. در صورتی که در شرایط مناسب و با سلامتی کامل نگهداری شوند، تا بیش از 40 سال باور باقی می مانند. شتر مرغ ها پرندگانی هستند که کاربردهای زیادی دارند و در زمینه تولید مصنوعات چرمی با کیفیت بالا و در ساخت کیف و کفشهای تجملاتی، پوست شتر مرغ مشتری زیادی دارد. وجه تمایز چرم شتر مرغ با دیگر چرمها، وجود نقاط مربوط به فولیکولهای ساقه پر می باشد.

تخم شتر مرغ از نظر طعم و خصوصیات کاملا معادل تخم مرغ بوده و به همان روشهای متداول طبخ می شود. معمولا تخم این پرندگان دارای 14 تا 18 سانتی متر طول، 12 تا 15 سانتی متر عرض و 1/1 تا 9/1 کیلوگرم وزن می باشد و در موارد ا‌ستثنائی، به بیش از 3/2 کیلوگرم نیز رسیده است. عسلی شدن تخم شتر مرغ حدودا 45 دقیقه و سفت شدن آن دو برابر این زمان وقت می گیرد.

گوشت شتر مرغ دارای خصوصیاتی از قبیل کمی چربی، پایین بودن میزان کلسترول (در حدود 600 میلی گرم در هر کیلوگرم)، بالا بودن میزان پروتئین (بیش از 20 درصد)، تردی استثنائی (علی رغم مقدار کم چربی) و واکنش مطلوب نسبت به ادویه جات می باشد. کیفیت عالی گوشت شتر مرغ، با فیله گاو قابل مقایسه بوده و جهت تهیه غذاهای دلپذیر و استیک های ترد بسیار مناسب می باشد.

نظرات بسته شده است.