غذاهای دریایی

خوراک قزل آلا

یک پوند (نیم کیلوگرم) ماهی قزل آلای رنگین کمانی 200 کالری دارد. برای هر روز اقامت در طبیعت به 500 کالری نیاز دارید که زنده بمانید، این مقدار معادل 25 ماهی قزل آلا در روز است. ماهی آزاد و ماهی های پر چرب دیگر غذاهای بهتری هستند چراکه به طور متوسط هر پوند (هر نیم کیلو) آن 4 برابر کالری دارد. اگر رژیم خود را با گیاهان و کیوانات کامل نکنید تدریجاً گرسنه خواهید ماند.

بعد از گرفتن ماهی آن را شسته و محتویات آن را خارج کنید. از این محتویات به عنوان طعمه استفاده کنید و یا در زمین دفنشان کنید. چون بوی آنها حشرات و لاشخورها را به محل می‌کشاند، ماهی را در جای خنک نگه دارید و به سرعت بپزید.

 

خوک آبی

گوشت خوک آبی خاصیت غذایی فوق العاده ای دارد، درحالی که به شدت پر طعم است. جگر خوک آبی ریشه دار را نخورید، چرا که منبع بسیار مترکمی از ویتامین Aاست.

 

جلبک

تمام جلبکها خوراکی اند. چه به صورت خام، چه پخته شده برای سوپ و خورشت، میتوان حتی جلبک را خشک و ذخیره کرد.

 

صدف خوراکی آب شور

از اواخر آوریل تا اواخر اکتبر از خوردن گوشتهای تیره رنگ خودداری کنید. در این دوره احتمال تراکم سموم خطرناک در این گوشتها وجود دارد.

 

خرچنگ ولابستر

قبل از مصرف آنها را بپزید. خرچنگ آب شور را میتوان به صورت خام خورد. ولی ریسک نکنید.

 

خیار دریایی

این موجودات دریایی درواقع حیواناتی دریایی اند که به شکل خیار دیده میشوند، پوسته ظریف و نازک آن را شکاف دهید، محتویات آن به غیر از عضله های ظریف و طویل را دور بریزید. این بخشهای عضلانی را میتوان پخت، سرخ کرد، برای تهیه خورشت به کار برد و یا به صورت خام مورد استفاده قرار داد.

 

خارتنان دریایی

درون این موجودات، به خصوص آنها که در آبهای معتدل و نسبتاً سرد آمریکای شمالی زندگی میکنند، قابل خوردن است. میتوانید در زمان جزر وقتی خارتنان به سنگها چسبیده اند آنها را جمع آوری کرد.

 

آبالون

آبالون جانوری نرم تن است که در راستای سواحل اقیانوس آرام شمالی، به خصوص در زمان جزر، به سنگها متصل شده و یافت میشود. برای کندن آن از یک چاقو و چوبی تیز استفاده کنید. باید آبالون را به صورت ناگهانی با یک ضربه از سنگ جدا کنید در غیر این صورت فرصت می‌یابید تا محکمتر به سنگ بچسبد. قسمت سفید گوشت آن را جدا کنید. آن را با سنگ بکوبید تا نرم شود. میتوانید آن را روی آتش جوشانده و یا سرخ کنید. موقع جدا کردن آنها از سنگ مراقب باشید، ممکن است ناگهان به دست یا تکه ای از لباس شما بچسبند. اگر نتوانید خود را رها کنید قبل از مد بعدی غرق خواهید شد.

 

لاک پشت های آبی

این گونه لاک پشت ها بسیار مغذی اند، به خصوص چربی شفاف و خوش مزه ای که در دمای پایین ذوب میشود. با حمله به لاک پشت میتوان آن را گرفت. برای دقایقی لاک پشت را در آب جوش ضدعفونی کنید، سپس قسمت زیرین آن را به چهار قسمت تقسیم کرده و امعا و احشاء آن را درآورید. سپس آن را وارونه کرده و در درون لاکش لاک پشت را بپزید. برای پیدا کردن محل تخمهای لاک پشت، ردپای آن را به طرف محل حرکتش به عقب دنبال کنید. لاک پشتهای آبی نایابند، بنابراین آنها را پراکنده نکنید.

 

خوردن ماهی

 

از خوردن ماهی بپرهیزید اگر:

* چشمانش شیری رنگ است.

* تازه بنظر نمیرسد.

* درصورت فشار دان قسمتی از آن جای انگشتتان بر روی آن بماند.

* مثل ماهی به نظر نمیرسد، اگر باد کرده است، و پوزه ای شبیه دهان، جعبه ای شکل و سفت دارد. بهتر است از مصرف چنین ماهی هایی اجتناب کنید.

* هیچ گاه دل و جگر ماهی را نخورید.

 

باز کردن صدف (ایستر)

نوک چاقویی نسبتاً کند را به درون شکاف صدف فرو ببرید تا به عضله درون آن برسید. این بخش در قسمت ضخیم و نوک تیز صدف قرار گرفته است. چاقو را کمی بچرخانید. پوسته صدف باز میشود.

وقتی قورباغه درحال نگاه کردن به دست درحال حرکت شماست، دست دیگر را به آرامی نزدیک کنید و آن را بگیرید. مواظب باشید که این دست بر روی قورباغه و یا نزدیکی آن سایه ایجاد نکند.

 

خوردن قورباغه

قبل از خوردن پوست قورباغه را بکنید. چون پوست بعضی از قورباغه ها مایعی سمی و تحریک کننده ترشح میکند. از خوردن قورباغه های زردرنگ و یا قورباغه خال قرمز بپرهیزید.

 

قورباغه گرفتن

به یک تکه پارچه نخی بدوزید و پارچه را در آب رها کنید. زمانی که قورباغه پارچه را به دهان گرفت نخ را از آب بیرون بکشید بدین ترتیب نخ به دهان قورباغه گیر میکند. میتوان در هنگام شب قورباغه ها را از طریق یک چراغ قوه به دام انداخت. قورباغه ها در اطراف نور جمع میشوند و میتوانید با تور و یا با دست از پشت آن را بگیرید. بهترین قسمت قورباغه برای خوردن پاهای عقبی آن است که میتوان آن را روی ذغال داغ پخت.

 

بیرون آوردن امعا و احشاء: ماهی را از دم نگه دارید. چاقو را در درون سوراخی جای دهید و پوست را در راستای شکم تا آبشش ها ببرید.

جدا کردن پولکها: ماهی را از دم نگه دارید. یک چاقوی کند را با زاویه 45 درجه روی پوست ماهی از انتها به طرف سر بکشید.

 

آماده سازی ماهی

 

فیله کردن ماهی

ماهی را سریعاً تمیز کنید چرا که آبشش ها، روده ها و کلیه ماهی مرده به سرعت فاسد میشود. برای رفع لغزندگی ماهی مایع لزش اطرافش را پاک کنید. نگذارید این مایع وارد چشمهایتان شود.

برای بریدن ارتباط های گردن آبشش ها را جدا کنید. مراقب باشد در موقع بریدن ماهی روده‌هایش را نبرید و زمانی که ماهی را می شویید آب زیادی مصرف نکنید چرا که این باعث نرم شدن فیله ماهی میشود. اگر پولک ها بسیار بزرگند، آنها را جدا کرده و قبل از پخت پوست را نیز بکنید.

کندن پوست گربه ماهی بدون استفاده از انبردست. ابتدا برشی در زیر سر، زیر شکم و اطراف باله ها ایجاد کنید.

 

گربه ماهی

گربه ماهی ها را باید پوست کند. این روش بسته به اندازه و وزن گربه ماهی که میتواند بیشتر از 75 پوند (34 کیلوگرم باشد) متفاوت است. گربه ماهی هایی که طولی زیر 12 اینچ (30 سانتیمتر) دارند بعد از تمیز کردن و پوست کردن آن تماماً پخته میشوند. ماهی های بزرگتر به تکه های فیله و گوشت تقسیم میشوند.

 

تمیز کردن یک گربه ماهی

در پوست پشت سر ماهی شکافی ایجاد کنید.

در قسمت پشت و پایینی بدن ماهی درست بعد از باله های عقبی برشی ایجاد کنید.

از یک انبردست برای کندن پوست پشت و کناره ها استفاده کنید.

پوست شکم ماهی همراه با پوست پشت آن کنده میشود.

استخوان پشتی را بشکنید، سر ماهی شکسته میشود. به این ترتیب روده هایش را بیرون بکشید.

در پوست اطراف باله ها برشی ایجاد کنید و آن را با انبردست بکشید.

نظرات بسته شده است.