لیل

نام علمی : Falco Subbuteo

نام انگلیسی:  Hobby    

نام فارسی: لیل 

 

 

پراکندگی

مشخصات ظاهری: این پرنده، 32 تا 36 سانتیمتر طول دارد. بال ها کشیده داس مانند و نوک تیز، و دم نسبتا کوتاه است و اغلب در حال پرواز دیده می شود. در پرنده ی نر، روتنه و بال ها خاکستری تیره، سر سیاه، چانه و گلو سفید با سبیل مشخص سیاه، زیر تنه سفید یا رگه های طولی سیاه، دم یکنواخت و ران ها و پرهای پوششی زیر دم قرمز است. شکل و اندازه ی بال ها، این پرنده را از شاهین یا سرخ متمایز می کند. در پرنده ی جوان، روتنه قهوه ای تر است و پرهای رشته رشته ای در زیر تنه ، به رنگ قهوه ای نخودی دیده شده و فاقد قرمزی پا و زیر دم است . پروازش شبیه چلچله است و بال زدن های محکم و یکنواخت و بالبازروی های سریعی دارد و در جا بال زنی ندارد. برای شکار پرندگان به سرعت بالباز حرکت کرده ، شکار را می گیرد، اما هنگام شکار حشرات، حرکت آرامی دارد.

صدا: صدای این پرنده شبیه دلیجه و به صورت «کی کی کی کی » شنیده می شود .

زیستگاه: این پرنده در مناطق باز، با درختان پراکنده به سر برده و میان درختان آشیانه می سازد و گاهی نیز از آشیانه ی قدیمی کلاغ ها بهره می برد. در ایران، تابستان ها فراوان است.

حفاظت: این پرنده، در زمره ی پرندگان حمایت شده است، بنابراین، باید همانند شاهین ها، برای حفاظتش، اقدامات لازم حفاظتی صورت گیرد.

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.