مسجد جامع عقدا، اردکان

مسجد جامع عقدادر "عقدا" از توابع شهرستان اردکان قرار دارد. بنای این مسجد از خشت، گل و آجر در نما است. این مسجد دارای تابستانخانه و گرمخانه- که در سطحی پایین تر از تابستانخانه قرار دارد- است.

حد واسط گرمخانه و تابستانخانه حیاط است. گرمخانه مسجد، پوشش طاق و تویزه با قوس هایی با قد پای کم دارد. تابستانخانه دارای گنبد، ایوان و غرفه هایی در طرفین حیاط است.

ماذنه مسجد و همچنین پله هایی که دسترسی به مسجد را از حسینیه امکان پذیر می سازد، از جمله ویژگی های این مسجد و کاربندی آجری و گچبری سر در ورودی، از جمله تزیینات آن است.

 

این مسجد در ۷۴ کیلومترى نائین قرار دارد .

قسمت تابستانى آن در دههٔ اخیر ساخته شده است. بالاى سر محراب بر دیوارى گچى، یک کاشى ستاره‌اى شکل از نوع کاشى‌هاى قرن هشتم، با نقوش گل و در وسط و اشعارى در اطراف آن دیده مى‌شود.

بر سر در مدخل اصلى مسجد، این بیت به خط کوفى گچبرى شده است:

غرض نقشى است کز ما باز ماند                           که هستى را نمى‌بینم بقایى

 

در این مسجد یک لوح کاشی که از سر مثلثی شکل است به اندازه 35×36 سانتیمتر وجود دارد و لعاب چند جای آن پریده است. بر آن این عبارت به خط نسخ دیده می شود:

 

 

الله اکبر. این مسجد بنا کرد آسیه بی بی بنت محمد اغدائی در تاریخ سنه اربعین [و] ثمانمائه (840)

 

گنبد این مسجد مانند گنبد مسجد هفتادر نسبتاً کوچک و با آجر فرش شده و بر بالای گنبد برخلاف گنبدهای موجود در منطقه اردکان (نظیر قسمت فوقانی گلدسته) محلی برای استقرار مؤذن ساخته شده که بوسیله پله به پشت بام وصل می گردد و در محل، به آن گلدسته می گویند. شبستان این مسجد نسبتاً کوچک اما عریض است که نزدیک به دو متر از قسمت تابستانی مسجد گودتر است و دارای یک راهرو تنگ و تاریک می باشد که شبستان را به حسینیه وصل می کند.

نظرات بسته شده است.