نکاتی در مورد سفر در طبیعت

در سفر است که افراد نشان می‌دهند می‌توانند کار گروهی انجام بدهند یا نه. کار گروهی (Teamwork) مفهومی است که دستیابی به آن در سفرها سخت‌تر از هر جای دیگری  است.

در این میان سفرهایی که بر مبنای طبیعت گردی است احتیاج بیشتری به هماهنگی و همکاری همسفران دارد. برای داشتن سفری دلچسب و مفید اصولی وجود دارد که رعایت آن سفر را برای همه جذاب تر می‌کند.بدون برنامه‌ریزی، سفر به طبیعت می‌تواند به سفری دردسرساز تبدیل شود. بنابراین یکی از کار‌های یک مدیر سفر این است که پیش از سفر با همه اعضاء صحبت کند و با در نظر گرفتن علایق و سلایق همه آنها برنامه‌ای نسبتاَ دقیق طراحی کند.بعد از برنامه ریزی برای سفر که اصولاَ باید پیش از سفر کارهای مقدماتی آن را انجام داد.انتخاب مدیر: یکی از اصول اولیه سفر تعیین مدیر در سفر‌ است. حساسیت، انعطاف‌پذیری، شوخ طبعی و مهارت برقراری ارتباط با همه اعضای کوچک و بزرگ سفر از دیگر ویژگی‌های مدیر است.در سفر به طبیعت تجربه حرف اول و آخر را می‌زند اگر جوانی در گروه تجربه برگزاری سفر گروهی را دارد حتماً کار مدیریت را به او بسپارید. سپردن کارها به جوان‌های با تجربه می‌تواند سفر لذت بخش‌تری را ایجاد کند.

اما اگر فکر می‌کنید در جمع‌تان کسانی هستند که فقط از بزرگتر‌ها حرف شنوی و به آنها اعتماد دارند، مسئولیت برقراری ارتباط با اعضا و حتی مدیریت را به یکی از آنها بسپرید.یکی از کار‌هایی که بایستی پیش از  سفر انجام شود خرید و جمع‌آوری وسایل سفر است. بعد از این که اعضای سفر از برنامه مطلع شدند و اصلاحات و تغییرات در برنامه سفر اعمال شد، سفر شروع می‌شود. بهتر است لیستی از کار‌ها و خرید‌‌هایی که باید انجام دهید برای خود درست کنید. مدیر سفر با داشتن این لیست حتی می‌تواند یادش نرود که آیا ماشین‌ها برای معاینه فنی به تعمیر‌گاه رفته‌اند و وسایل یدکی هر ماشین کامل است یا خیر.پیش از این که سفر شروع شود تقسیم وظایف در طول سفر از مهمترین کار‌هاست.این کار باعث می‌شود تمام مسئولیت کار‌ها محدود به یک یا چند نفر نشود.از کودکان هم کمک بخواهید: پیشنهاد می‌شود کاری مثل جمع‌آوری هیزم را به آنها بسپرید. آنها معمولاً وقتی یاد می‌گیرند چطور شاخه‌های خشک را با طناب به هم ببندند و روی دوش خود به محل استقرار چادر‌ها بیاورند، احساس طبیعت ‌گردی همراه با ماجراجویی می‌کنند.نکات ایمنی در سفر را به همه گوشزد کنید. بچه‌ها آسیب ‌پذیر‌ترین‌ها هستند. آنها را به حال خود رها نکنید.اگر کسی از اعضای گروه چند نکته علمی که بتوان در طبیعت به اثبات رساند می‌داند حتماً به آنها یاد دهد.

یادتان باشد که طبیعت به خودی خود برای کسی خطری ایجاد نمی‌کند ولی بی‌احتیاطی و دخالت بی‌مورد در آن می‌تواند سفرتان را خراب کند.یادتان نرود که دارید به سفری بر مبنای طبیعت می‌روید بنابر‌این حفظ آن به اندازه خود سفر از اهمیت برخوردار است. توجه داشته باشید در سفر‌هایی که برای دیدن طبیعت طرح ریزی می‌شود، معمولاً اماکنی انتخاب می‌شود که امکان جمع آوری زباله‌ها برای سازمان‌ها و نهاد‌های دولتی وجود ندارد. فکر این که حتی افرد محلی هم زباله های شما را جمع خواهند کرد از ذهن بیرون کنید چرا که در بهترین حالت آنها زباله‌هایتان را آتش خواهند زد. حذف غیر اصولی زباله‌ها می‌تواند آثار مخرب‌تری بر محیط زیست داشته باشدهر چند توصیه شده که در سفر غذاهای سبک‌تری ببریم و بپزیم و بخوریم، اما درست کردن غذا آن هم به صورت دسته جمعی لذت خاص خودش را دارد. بنابراین خرید مواد اولیه برای غذای همه، هم مقرون به صرفه تر است و هم اعضای گروه را به هم نزدیک‌تر می‌کند.اتفاقات پیش‌بینی نشده را پیش‌بینی کنید. در سفر‌‌های مبتنی بر طبیعت امکان وقوع اتفاقات پیش بینی نشده‌ای چون تغییر ناگهانی آب و هوا و برخورد با حیوانات وحشی وجود دارد. بنابراین به اعضای خانواده‌تان بگویید شاید تا یک روز بیشتر در سفر باشیم. برای همان یک روز احتمالی هم مسائلی چون لباس اضافه و غذای بیشتر را فراموش نکنید.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.