پدیده سراب

هوا گرم است. شدت نور خورشید چشم‌هایت را آزار می‌دهد. برای هیجان كویر پا به این‌جا گذاشته‌ای. چندین راهنما خبره همراهی‌ات می‌كنند و آب هم به اندازه كافی به همراه‌ات داری. این گونه است كه دریاچه زلال و زیبایی كه در دور دست دیده می‌شود سرابی دلپذیر به نظرت می‌آید. اما وای به روزی كه بی آب و سایه بان و پای پیاده به كویر بزنی.
برای آنها كه تشنگی چندین روزه در كویر را تجربه می‌كردند، سراب، شوخی زشت و بی مزه كویر است. اما برای آنان كه به كشف اسرار كویر می‌روند یكی از زیبایی‌های منحصر به فرد كویر قطعا سراب است.
سراب در حقیقت شكست نور است و دقیقا زمانی رخ می‌نماید كه شاهد یك جا به جایی و تغییر بسیار سریع در چگالی هوا و اتمسفر جو هستیم،‌ یعنی زمانی كه یك لایه هوا به مقدار نسبتا زیادی گرم‌تر از سطح مجاورش باشد.

«محمد شاملو» كارشناس سازمان

هو اشناسی در این باره می‌گوید: «نور خورشید هنگام عبور از لایه‌های جو وقتی از بخار آب عبور می‌كند می‌شكند. اگر سطح زمین صاف باشد، مثل خیابان‌های آسفالته یا بیابان‌های پوشیده از شن انعكاس این نور شكسته شده چنان است كه گویی ما از زمین به آسمان نگاه می‌كنیم. این گونه سطحی صیقلی مثل آب به نظر می‌آید كه عكس آسمان در آن افتاده است.
به گفته او مهم‌ترین خصیصه در بهتر دیدن سراب رطوبت است كه با دمای هوا نسبت مستقیم دارد.
هر چه هوا گرم‌تر باشد رطوبت در لایه‌های نزدیك به زمین بیشتر است و احتمال دیده شدن سراب هم افزایش می‌یابد.
ورزش باد باید جزیی باشد و یا اصلا وجود نداشته باشد تا سراب به خوبی به چشم بیاید. صاف بودن آسمان هم به خوب دیده شدن سراب كمك می‌كند اگر چه در هوای ابری هم می‌توان سراب را دید.
«پدرام پناهی» یكی ازطبیعت‌گردانی است كه طبیعی‌ترین سراب را در جنوب كویر مركزی ایران در كویر لوت دیده است.
او می‌گوید: «در روستای مصر، نایبند، گرمه، عروسان، چوپانان و جندق قدم به قدم سراب دیده می‌شود و چون در این قسمت‌ها نخلستان وجود دارد بسیار گمراه كننده است.»
«علی اصغر آیتی زاده» راهنمای تورهای كویرگردی می‌گوید: «پدیده سراب از خرداد تا شهریور، زمانی كه هوا بسیار گرم است بسیار دیده می‌شود.»
سراب در افق دیده می‌شود و هر چه به آن نزدیك تر می‌شوی عقب‌تر می‌رود.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.