پی پت نوک دراز

نام علمی : Anthus Similis

نام انگلیسی: Long billed Pipit    

نام فارسی: پی پت نوک دراز

 

 

پراکندگی

مشخصات ظاهری: این پرنده، 17 سانتیمتر طول دادر. پاهایش کوتاهتر از پی یت دشتی و پهلوها کرم نخودی است. زیر تنه ی سفید نخودی و روتنه خاکستری مایل به قهوه ای است. منقارش اندکی بلندتر از پی یت دشتی و پاها قهوه ای کمرنگ و اندکی گوشتی رنگ است. چانه نخودی است. با رگه رگه های قهوه ای نخودی، که به درستی مشخث نیست. خط ابرو باریک و کمرنگ، گوشپرها قهوه ای ساده و سینه به ندرت خط دار است. دمش در پرواز نسبتا بلند  به نظر می آید.

صدا:صدای این پرنده در پرواز بلند و مانند پی یت دشتی، شبیه «ته جی یوپ ، شرری یا چی – وی » شنیده می شود. – علاوه بر اینها، صداهای متنوع دیگری نیز دارد.

زیستگاه : این پرنده در کوهستان هاغی صخره ای شیبدار با پوشش گیاهی پراکنده تا ارتفاع 3000 متری، به سر می برد، اما در زمستان ها به دشت ها آمده و روی زمین آشیانه می سازد.در ایران، عمدتا د ر مناطق جنوب شرقی و زمستان ها ، به صورت عبوری و مهاجر به جز کنار دریا، دیده می شود.

حفاظت: هرگونه برنامه ریز حفاظتی نیاز به دانستن وضیعت زیستی این پرنده دارد، بنابراین، ابتدا ، باید بررسی دقیق از وضیعت این پرنده صورت گیرد تا بر اساس آن برای حفاظتش برنامه ریزی شود.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.