کلوت بزرگترین عارضه کلوخی دنیا

سفر به کویر شهداد ، پهنه گسترده ای که با دانه های ریز زر مفروش گردیده و در سایه روشن آفتاب هر لحظه به رنگی در می آید، و یقین و باور آدمی را بیش از پیش به عظمت صانع افزون می سازد ، گویی هر روز فراش باد ، گستره ، آن را به گونه ای آرایش می دهد و نقش هایی را در چشمخانه آدمی می نشاند که باور کردنی نیست .

به گزارش ایسنا منطقه کویر ؛ کویر با تمامی وسعت خود و خاک و ماسه اش ، با خورشید و آسمانش و با نقش های چشم نوازش بزرگترین آزمایشگاه و مرکز تحقیقات به شمار می ورد .

رصد ستارگان ، پرورش گیاهان در شرایط کویری ، بیابان زائی ، مهار انرژی باد و خورشید و ده ها کنکاش دیگر می تواند راه آورد این سفر باشد در این میان جاذبه های ورزشی مانند اسکی روی شن ، موتور سواری ، اتومبیل رانی و حتی پیاده روی را نباید نادیه گرفت .
از زیبا ترین بخشهای کویر که تماشای آن به یک رویا شباهت بیشتری دارد دیدار از کلوت های کویر است ، کلوت ها بزرگترین عارضه طبیعی کلوخی دنیا و زیبا ترین پدیده کویر به شمار می رود .
کلوتها سرتاسر قسمت غربی کویر لوت ، مرکزی را پوشانده و از دور به شهری بزرگ می ماند که ماه ها و سالها ، ده ها بنا و کارگر نسبت به ساخت آن اقدام کرده اند .

این شهر کلوخی در فاصله 40 کیلو متری شرق و شمال شهداد قرار گرفته و طول متوسط آن 145 کیلو متر و عرض متوسط آن ، 80 کیلو متر و مساحت آن بیش از 11 هزار کیلو متر مربع است .
اقدامات وسیع و گسترده ای که طی سالهای اخیر برای اسکان ایرانگردان و جهانگردان صورت گرفته زمینه مناسبی است تا دیدار از این سرزمین رویایی مورد توجه بیشتر قرار گیرد .

لازم به ذکر است در حال حاضر علاوه بر جاده آسفالته بین شهداد و بخشهای نخستین کویر ، کپرهایی ساخته شده که می تواند برای اسکان شبانه مورد استفاده قرار گیرد علاوه بر این وجود آب ، آشپزخانه و سرویس بهداشتی هر گونه نگرانی را در این مورد مرتفع ساخته است ضمناً در مسیر کویر دیدار را از روستای زیبا سیرچ ، گشت و گذرای در بخش شهداد که روزگاری پایگاه تمدن ایران به شمار می رفت و نیز بازدید از قلعه تاریخی شفیع آباد نیز مختنم خواهد بود .

نظرات بسته شده است.