کوه خشچال 4180 متر

   

نام فارسی :  کوه خشچال

 

 

موقعیت جغرافیایی

موقعیت جغرافیایی:قله خشچال در سلسله جبال البرز غربی در شمال دره الموت وآبادی های زوارد شت اوان قرار گرفته است.

بررسی توپوگرافی قله:خشچال دارای برج های بلند صخره ای با دیواره های بزرگ شمال برفچال ها و ارتفاع قابل ملاحظه اش برفراز دره الموت برروی خط الرأس اصلی البرز غربی قرارگرفته است. قله از سمت شرق توسط کوه گی جکین به قله 4250 متر سیالان و از سمت غرب توسط گردنه های متعددی به سرخه کوه هیر و نهایتاً به کوه دُرفک متصل می گردد. یال شمال خشچال که به طور قابل ملاحظه ای ازشمال قله اُفت می کند پس از پلهم دشت به قله بزاُبن ودر انتها به قله 3620 متری سماموس و دره اشکورات می رسد.

ویژگی مهم: از جمله مهمترین ویژگی خشچال بایداز دریاچه زیبا و بزرگ اوان در کوهپایه قله نام برد.

 

مسیر صعود به قله: تصمیم به صعود خشچال را زمان تحقق می بخشیم که هنوز برف های بهاره در نقاط مختلف خط الرأس طولانی الموت وجود دارند.موقعی که از گردنه قسطین لار به سوی دره الموت پایین می رویم با دیدار کوه سیالان وخشچال شور و شادی در دل هایمان موج می زند. دریاچه اوان،قله صخره ای خشچال و آبادی های الموت اسرارآمیز وبی نهایت زیبا و بکر هستند. آبادی ها هر یک در ابتدای دره های شمالی،جنوب قرار دارند که نهایتاً به خط الرأس اصلی منتهی می گردد. زمانی که در حال عبور از یک گردنه هستیم زیر پایمان دریاجه موّاج اوان را مشاهده می کنیم.

مدت زمان زیادی از روز باقی نمانده است درآبادی زواردشت شبی را به سربرده وفردای آن روز را از مسیری در میان بوته های بزرگ گلپر به سوی یال بلند جنوبی خشچال با پشت سر گذاشتن تپه های شمالی ده به ده می افتیم(1). مسیر کم کم ارتفاع می گیرد،تا بر روی ابتدای یال قرار گیریم. از این نقطه بر فراز یال جنوب قله با عظمت بیشتری جلوه گر می شود، با نگاهی به سمت شرق قلل سیا لان ودر افق جنوبی،شاه البرز، عروس کوه های طالقان با تمام شکوه و عظمتش پیدا است. نسیم صبحگاهی خنکی می ورزد و ما حالا به تدریج در مسیر بسیار مسطح بر روی یال ارتفاع می گیریم.گام به گام به قله نزدیک تر شده تپه ماهوارها را پشت سر می گذاریم و در فاصله نزدیک به آن از لابه لای صخره های بزرگی (2) با عبور از چند تکه برف بزرگ مسیر را به سمت راست تغیر داده بر قله 4180متری خشچال قرار می گیریم.

جنگل و کرانه دریای خزر و کوه بزرگ سماموس که در میان مه و ابر منطقه قرار گرفته است از دور دست های شمالی دیده می شود. منظره فوق العاده با شکوهی را نظاره گر هستیم. دریای مه به تدریج جنگل را فرا می گیرد و به سمت ما می آید. قلل علم کوه مثل جزیره های سراز درون ابرها بیرون آورده اندودرآن میان به راحتی می توان شاخک نوک تیز علم کوه، تخت سلیمان، کلجاران وسیالان را تشخیص داد. برعکس هوای مه گرفته شمالی در جنوب آسمان آبی است وخط الرأس های کوه های شمالی قزوین از اینجا به خوبی قابل تشخیص هستند.

مدتی نظاره گر دره اِشکور می شویم که از پای قله تا درون مه به پیش رفته است.انسان هایی که درزیر دریای مه هم اکنون به کار وتلاش مشغول هستندو مایکه وتنها بر بلندای خشچال به تماشای این همه زیبایی نشسته ایم. بهترین زمان برای صعود به خشچال اوایل تیرماه است.

وضعیت قله در زمستان :دوقله مرتفع سیالان وخشچال که بر روی خط الرأس اصلی البرز غربی قرار دارند

دارای زمستان سخت و طوفانی با بهمن های فراوان در میان دهلیزها و دره های عمیق خود هستند. زمستان منطقه الموت سخت وپرف می باشد. صعود به قله خشچال در زمستان از مسیر تابستانی،راه مطمئنی برای صعود به قله آن است. وجود وسایل کافی زمستانی و تجربه به مقدار زیادی دراین صعود نقش مؤ ثری خواهد داشت.

تذکر مهم:برای دسترسی به دره الموت و آبادی زواردشت در اتوبان کرج ـ قزوین دو کیلومتر به شهر قزوین مانده از سمت راست وارد جاده آسفالته با تابلوی مشخص الموت شده از عبور آبادی های کورانه ـ میانبر ـ رزجرد وگردنه قسطین لار با پیچ و خم های متعدد به داخل دره سرازیر می شویم.راه آسفالته با عبور از آبادی دیکین قبل از مرکز الموت یعنی معلم کلایه، از سمت چپ وارد جاده زواردشت شده با طی 5 کیلومتر به آن می رسیم.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.