کویر چاه غیب هامون

نام انگلیسی :  chah-gheib playa    

نام فارسی :  کویر چاه غیب هامون

 

موقعیت جغرافیایی

کویر چاه غیب – محسن ادیب

 

کویر چاه غیب یا چاله چاه غیب (چاه غیب هامون هم نامیده می شود ) در 50 کیلومتری جنوب غربی شهرستان خاش واقع در استان سیستان و بلوچستان قرار دارد . موقعیت جغرافیایی مرکز این کویر 06/28 شمالی و 49/60 شرقی و مساحت تقریبی آن در حدود 240 کیلومتر مربع می باشد . این کویر از شمال غربی به کوه نادر , از غرب به کوه حشایز , از جنوب غربی به کوههای تنکان , هله لان , کوه تنگ و کوه مرغک , از جنوب به چاه شاهی و از شرق به بیابانهای خاش محدود می شود .
ارتفاع آن از سطح آبهای آزاد 1450 متر می باشد که تقریبا در تمام نقاط کویر یکسان است و 2600 متر زیر قله آتشفشانی تفتان قرار دارد .کویر چاه غیب بوسیله رشته کوههای بلندی محصور شده است. سنگهای تشکیل دهنده اطراف ارتفاعات این چاله از نوع سنگهای آذرین می باشند . در قسمت شمالی این کویر جزیره ای وجود دارد که تقریبا شبیه به جزیره سرگردان در دریاچه نمک آران و بید گل می باشد که بلند ترین نقطه آن 4690 فیت ارتفاع دارد .
سطح این کویر بوسیله صفحات باد کرده وسیع و حوزه ای خیس محدودی پوشیده شده است. بر روی بعضی نقشه ها این کویر دریاچه هامون نامیده شده است که نشاندهنده آن است که سطح این کویر در گذشته خیلی نزدیک بوسیله دریاچه فصلی پوشیده بوده است.


راه های ورود به منطقه :
به علت نبودن باتلاق در اطراف این کویر براحتی می توان به صورت آف رود وارد دریاچه شد . شایان ذکر است که در قسمت غرب کویر باتلاقهایی با درصد چسبندگی کم وجود دارند . حرکت با suv بر روی این قسمت پیشنهاد نمی شود.
مسیر اول از شهرستان خاش پس از طی مسافت 44 کیلومتر وارد جاده خاکی چاه شاهی شوید .
قبل از ورود به منطقه با نیروی انتظامی شهرستان خاش هماهنگی های لازم را به عمل آورید .

 

نظرات بسته شده است.