عبور از ریگ جن

همیشه كسانی كه سراغ كویر رفته اند زندگی معمولی و عادی نداشته اند و به نوعی نگاهی متفاوت به مسائل زندگی داشته اند به دنبال كشف نكات جدیدی از زندگی بوده اند. از جمله گروه هایی كه سفر به كویر همیشه برای آنها بسیار جذاب و دوست داشتنی بوده ماجراجویانی اند كه البته عشق ماشین هم هستند. ماه گذشته تعدادی از اعضای كمیته ماشین های دو دیفرانسیل كه تحت نظر فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری هستند توانستند بعد از چهاربار تلاش بلاخره در پنجمین مرتبه با موفقیت از كویر مركزی ایران عبوركنند و این افتخار را به نام خودشان ثبت كنند…
مرتضی قدیمی
كویر همیشه علاوه بر آنكه بسیار دارای رمز و راز بوده در عین حال بسیار جذاب و دوست داشتنی هم بوده است.سكوت كویر، تنهایی و خلوت آن، پرمعنا بودنش، دوری از شهر، رنگ دیگر آسمانش و ده ها بهانه دیگرزمینه های مناسبی بوده اند برای كسانی كه هرازگاهی سراغ آن رفته اند. همیشه كسانی كه سراغ كویر رفته اند زندگی معمولی و عادی نداشته اند و به نوعی نگاهی متفاوت به مسائل زندگی داشته اند به دنبال كشف نكات جدیدی از زندگی بوده اند. از جمله گروههایی كه سفر به كویر همیشه برای آنها بسیار جذاب و دوست داشتنی بوده ماجراجویانی اند كه البته عشق ماشین هم هستند. ماه گذشته تعدادی از اعضای كمیته ماشین های دو دیفرانسیل كه تحت نظر فدراسیون اتومبیلرانی و موتورسواری هستند توانستند بعد از چهاربار تلاش بالاخره در پنجمین مرتبه با موفقیت از كویر مركزی ایران عبوركنند و این افتخار را به نام خودشان ثبت كنند.
صدسال قبل
هدن سون سوئدی در سال 1905 از حاشیه كویر ایران می گذرد و در یادداشت هایش از مسیری كه طی كرده بسیار یاد كرده است. آلفوسن گابریل بلژیكی هم 60 قبل تقریبا همان مسیر را سال ها بعد طی می كند. او بعد از گذشتن از جندق خودش را به طبس می رساند و ایران را به قصد تبت ترك می كند. گابریل نیز در خاطراتش از كویر ایران بسیار یاد می كند و آروز می كند باردیگر از كویر ایران بگذرد و البته بتواند از مركز كویر ایران بگذرد. هرچند كه این آروز برای او محقق نمی شود.
صد سال بعد
به جز هدن سون و آلفونس گابریل كه مشهورترین كسانی هستند كه از كویر ایران گذشته اند و چیزهایی هم در مورد آن نوشته اند،كسان دیگری هم به قصد عبور از مركز كویر ایران تلاشی كرده اند كه بعضی ها هم موفق شده اند. اما عبور از مركز كویر ایران توسط ماشین اتفاقی است كه ماه گذشته برای اولین بار صورت گرفت. این سفر 5 روزه كه پیش بینی می شود بیش از ده روز به طول انجامد توسط یك گروه چهارده نفره بوسیله شش خودروی دو دیفرانسیل صورت گرفت. البته اعضای این گروه قبل از این سفر چهار بار دیگر به قصد عبور از مركز كویر ایران تلاش كرده بودند كه هر بار به دلایلی مختلف ناكام مانده بودند.
چهار بار شكست
اولین اقدام عبور از كویر این گروه به سال 1380 باز می گردد. آن سال گروه شش نفره با سه خودرو به سمت كویر حركت كردند و صرفا توانستند 30 كیلومتر داخل كویر شوند. تمام شدن ذخیره بنزین در آن سال باعث شد تا از ادامه نفوذ به منطق كویری صرف نظر كنند. در سفر دوم تعداد ماشین ها به عدد هفت می رسد و جویندگان كویر هم هفده نفر می شوند. این بار گروه موفق تر عمل می كنند اما باز هم نمی تواند از مركز كویر عبور كند و از شمال منطقه ای كویری معروف به ریگ جن عبور می كند. این بار این گروه نسبتا شلوغ 3 روز در باتلاق ها متوقف می شوند. سومین سفر این گروه هم شكل می گیرد. این تصور كه در پاییز زمین خشك است و امكان نفوذ به كویر بیشتر است بهانه های سفر را در این فصل ایجاد می كرد. این بار هم گروه موفق به عبور از كویر نمی شود. اما به یك موفقیت قابل توجه می رسد و آن پیدا كردن مسیر ورودی به كویر بود كه مقدمات موفقیت را فراهم می كرد. گروه در سفر سوم مسیر گابریل و سون را تا جنوب ریگ جن طی می كند. بهمن ماه همان سال با این ذهنیت كه مسیر ورود به كویر پیدا شده است مقدمات چهارمین سفر فراهم می شود. اینبار همه امیدوار بودند كه دیگر موفق خواهند شد. گروه جور شش نفره از انارك خو دشان را تا مركز ریگ جن می رسانند. به رغم آن كه یكی از ماشین ها هم خراب شده بود اما ناامید نشده بودند. وقتی به ریگ جن می رسند مجبور می شوند كه مسیر را ادامه ندهند و راه رفته را بازگردند. این بار كمبود آب و بنزین برایشان مشكل ساز می شود چرا كه مدت 5 روز مسیریابی كردند و 5 روز هم داخل ریگ جن متوقف شده بودند.
برای آخرین بار
شاید اگر هر مجموعه یا گروه دیگری بودند دیگر ناامید شده بودند و بی خیال عبور از كویر مركزی ایران می شدند. اما امسال پاییز نشده ذهنیت سفر به كویر یكبار دیگر در ذهن اغلب كسانی كه در چهار سفر قبلی حضور داشتند حلول كرده بود. حتی كسان دیگری هم كه ماجرای 4 سفر قبلی را شنیده بودند و خیلی هم اهل ماجراجویی نبودند ترغیب شده بودند تا در سفر بعدی گروه را همراهی كنند. امسال وضعیت فرق می كرد و اكثرا امیدوار بودند كه دیگر طلسم عبور از كویر را خواهند شكست . این بار برخلاف سنت هر سال برنامه كویرنوردی در مهرماه انجام نمی شود به بهمن ماه می افتد. از چند ماه قبل خیلی ها اعلام آمادگی برای حضور در این سفر كرده اند و خودشان را آماده كردند تا یكی از اعضا باشند تا بعد از دیدن ریگ جن و عبور از كویر نام خودشان را در لیست پرافتخار مجموعه ای كه از كویر مركزی ایران گذشته اند ببینند. دیگر تجهیزات تكمیل شده بود و به نظر اغلب اعضا تجربه كافی برای گذشتن از كویر را كسب كرده بودند. خیلی ها فكر می كردند اگر اینبار هم نتوانند از كویر عبور كنند دیگر آنرا بی خیال خواهند شد.
بلاخره طلسم می شكند
ریگ جن فقط برای مردمانی كه در كویر زیسته اند پر از رمز و راز نیست. مردم كویر معتقد هستند كه در مركزكویر دریاچه ای وجود دارد كه دست هیچ بنی بشری به آن نرسیده و آنجا پر از رمز و راز است. جابجا شدن تپه ماهورها را هم به جن ها نسبت می دادند و به همین دلیل نام آن منطقه را ریگ جن نهاده بودند. گروه كویرنورد هیچ توجهی به باورهای سنتی مردم آن منطقه ندارد و این بار باید هرطور كه شده خودش را به ریك جن برساند و آز آن عبور كند. اعضای گروه تصمیم گرفته اند كه این بار طلسم را بشكنند. وجود نقشه ماهواره ای، كامپیوتر دستی، تلفن ماهواره ای، هزار لیتر آب، 2400 لیتر بنزین برای هفت ماشین، غذا به اندازه كافی برای چهارده نفر و تجهیزات مورد نیاز دیگر هم بیانگر این موضوع بود كه هرطور شده باید به مركزكویر ایران رسید و از آن عبور كرد كه بالاخره این اتفاق می افتد و به رغم اینكه اعضا تصور می كردند شاید تا 15 روز هم سفرشان طول بكشد در پنجمین روز سفر زمانی كه از كویر خارج می شوند جشن موفقیت می گیرند. جشنی كه چندین سال منتظر برگزاری آن بودند. در هر صورت گرچه این موفقیت و پیروزی برای گروه كمیته ماشین های دو دیفرانسیل فدراسیون اتومبیلرانی 5 سال به طول می انجامد اما آنقدر لذت بخش است كه فكر می كنند سال آینده علاوه بر این كه این مسیر را یكباردیگر تكرار كنند به كویر لوت هم بروند.
ماشین ها آماده می شوند
برای انجام چنین سفری باید امكانات زیادی فراهم شود كه مهمترین آنها توجه به ماشین هاست . از یكی دوماه مانده به استارت راننده ها خودروهایشان را حسابی تعمیر كرده اند. خودروهایی كه اغلب به درد رانندگی در شهر نمی خورد بیشتر مناسب كوه و بیابان هستند. علاوه بر رسیدگی مناسب به خودروها همه جور امكانات باید فراهم می شد. ازچادر و كیسه خواب گرفته تا مواد غذایی و آب و بنزین. برای این سفركه كمتر از یك هفته طول می كشد چیزی در حدود 5 میلیون تومان هزینه می شود اما این همه وقت، تلاش، هزینه، نگرانی، تحمل خستگی، بی خوابی و … برای چه؟
لذت غیرقابل وصف
وقتی اعضای گروه از كویر صحبت می كنند چشم هایشان برق می زند. انگار دارند از یك دنیای دیگر صحبت می كنند. انگار كه دارند از خواب هایشان تعریف می كنند. یكی از رنگ متفاوت آسمان می گوید یكی از شب های كویر و ستاره ها كه انگار به زمین نزدیك شده اند می گوید. دیگری از سكوت غیرقابل وصف كویر می گوید. یكی دیگر از بچه ها از صدای باد در كویر گوید كه انگار چیزهای برای گفتن دارد. آن یكی از آرامش كویر می گوید كه هیچ كجا تكرار نمی شود. اعضای گروه حرف های زیادی در مورد كویر برای گفتن دارند ام اهركدام وقتی چیزی را می گوید در انتهای حرف هایشان اضافه می كند كه باید آنجا باشی و آنجا زندگی كنی تا متوجه لذت كویر بشوی. متوجه شوی كه در كویر زندگی معنای دیگری دارد آنجا خستگی به معناست و همه اش زندگی است و زنده بودن.

رفاقت رمز موفقیت
برای گذر از كویر تجهیزات بسیار مهم هستند اما وجود یك جمع صمیمی و البته حرفه ای بسیار مهمتر است. ماندن در باتلاق های كویر یا متوقف شدن در چاله های تپه ماهورها یعنی قید ماشین را زدن. اما حضور یك جمع متحد باعث می شود تا همه بتوانند به همدیگر اعتماد داشته باشند و امیدوار باشند. در این سفر هم حمید بریری با آوردن آب و چادر و پوشاك، جلال پورابراهیم با داشتن روحیه جنگنده و جیپ مشهورش به نام جی جی ، مهران سلطانی بعنوان راننده پیشرو، حمید ساغرچی با آن دوج پاورواگن كه سوخت 5 ماشین را حمل می كرد، محمد شفیع زاده با خودرو قوی و متفاوتش، كاووس اكبری با صبر و هوشیاری اش، محمد رضوی و بابك هروی كه به رغم بیماری وفادار ماندند، محمد ابراهیم عامری به عنوان كارشناس ارشد محیط زیست و نقشه خوان، جمال بی ریا با حضوری فعال خودش، علی علیمحمدی با تلاش بسیارش در لحظه های حساس، داوود نجف زاده بعنوان مسن ترین فرد گروه كه بسیار پیاده روی كرد و محمود حیدری با حضور پررنگش در لحظه لحظه های كسب این موفقیت موثر بودند و شاید بتوان گفت كه حضور تك تكشان در عبور از كویر بسیار موثر بود.
5 روز تكرارنشدنی
طبق قرار قبلی حركت از تهران آغاز می شود. گروه شب اول را در روستای متروكه البته زیبای عشین ساكن می شود . روستایی در شمال انارك كه خود انارك در 100 كیلومتری شمال نایین واقع است. در دومین روز خودروها به سمت چشمه بابا خالد حركت می كند این چشمه آخرین محلی است كه آب آشامیدنی وجود دارد و مورد مصرف چوپان ها و ساربان ها است. بعد از چشمه بابا خالد دیگر هیچ آب و آبادی وجود ندارد. بعد از عبور از كوه ملاهادی گروه به جنوب ریگ جن می رسد و از اینجا باید 27 كیلومتر طی می شد تا به مركز كویر می رسدند. تغییر و تحولات ایجاد شده در منطقه و جابجا شدن منطقه و جابجا شدن تپه های و قدیمی بودن نقشه های ماهواره ای باعث می شود كه گروه تا حدودی در این منطقه معطل شد. رسیدن به مركز كویر با توجه به پیدا كردن ورودی ها در سفر قبل كار آسانی بود اما خروج از آن كار بسیار سختی بود كه باید خطر می كردند چرا كه ممكن بود به باتلاق بخورند و باید این امكان را می داشتند كه بتوانند برگردند. در هرصورت بعد از رسیدن به مركز وسیله برگشت انتخاب شد. مواجه شدن با دو باتلاق، متوقف شدن در تپه ماهورها، نگرانی و اضطراب بعضی از بچه های گروه از جمله مشكلاتی بود كه در حلول سفر با آن مواجه بودند. گروه 3 شب در ریگ جن متوقف می شود و روز چهارم از آنجا خارج می شود. در مسیر برگشت ارتفاع بعضی از تپه ها به 20 متر هم میرسد كه مجبور می شوند آنها را دور بزنند و گاهی هم با بن بست كوچه ها مواجه می شوند اما بلاخره همه سختی كشیدنها به پایان می رسد وبعد از طی 2 روز مسافت از كویر خارج می شویم.
حرف آخر
تمام 5 بار سفر این گروه همه در سكوت شكل می گیرد حتی سروصدای شلوغی و شادی پس از موفقیت آنها را هم هیچكس نمی شوند. این گروه 14 نفره را كه به همت و سعی و اراده خودشان توانستند برای اولین بار از كویر مركزی ایران را عبور كنند تقریبا هیچكس نمی شناسد و در هیچ كجای ایران هم معروف نیستند، اما نام ایران و كویر مركزی ایران آنقدر معروف است كه 100 سال قبل فردی از اروپا با پای پیاده آن را طی می كند و در یاداشت هایش از آنجا یاد می كند. شاید جای تاسف و غبطه خوردن باشد كه چنین اتفاق مهمی اینقدر در خلوت و خاموشی شكل بگیرد و آنقدر كه شایسته است از آن یاد نشود.

2 نظرات
 1. الناز می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید . میخواستم ازتون خواهش کنم اطلاعاتی درباره تیمی که به ریگ جن رفتند بزارید یا ادرس ایمیلشون رو بزارید که مستقیم بشه باهاشون در ارتباط بود

 2. گروه گردشگری کویر انارک می‌گوید

  پیاده روی در دم ریگ جن
  اقامت در روستای آشتیان (انارک) روستایی در حاشیه جنوب شرقی ریگ جن
  بازدید از معدن باستانی نخلک
  بازدید از بافت تاریخی انارک
  رصد ستارگان
  آسیاب ریگاره نایین
  مسجد جامع نایین
  موزه انارک و نایین
  راهنمای محلی

  09139233012
  ایران پور

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.