آرگوتا

نام علمی : eremias arguta

نام انگلیسی:  arguta    

نام فارسی: آرگوتا 

 

 

پراکندگی

مشخصات : فلس های زیر چشمی با دهان در تماس نیستند ؛ چهارمین انگشت بدون ریشه های مشخص ؛ صفحه های انگشتی ناخن دار بدون نواحی توسعه یافته و بر آمده ؛ 3 فلس بینی که از پایین با 2 یا 3 فلس قدامی لب بالا تماس دارند ، 2 فلس بالای چشمی بزرگ ، اولی معمولاٌ کوچکتر از دومی ،هم اندازه یا کوچکتر از ان از دومی فلس جاوی چشمی؛فلس بینی پیشانی منفرد ؛ 2 ردیف منافذ رانی که توسط یک فضای حداقل نصف اندازه هر کدام از هم جدا شده اند ؛ پنجمین انگشت با 2 ردیف کامل فلس زیر انگشتی و یک ردیف ناقص کوچک فلس های جانبی .
رنگ آمیزی : ناحیه پشتی بدن خاکستری ؛ جوانها با لکه های چشمی سفید با حاشیه سیاه ، گاهی این لکه ها با هم ادغام شده و به نوار های عرضی متمایل می شوند . بندرت 6 یا 8 نوار طولی ،لکه چشمی در بالغ ها وجود دارد یا توسط طرح مرمری سیاه یا نوار های عرضی نامنظم جایگزین شده اند ؛ نقاط یا لکه های سیاه گاهی روی سر وجود دارند . ناحیه شکمی سفید .
 

زیستگاه : نواحی بیابانی یا معتدل خزری ، در زمین های ماسه ای یا سنگی جلگه ای دشت , دامنه ای با پوشش گیاهی بیشتر از نوع علفی ، همچنین در خرابه ها و نواحی کشاورزی.
 

عادات و رفتار : روز فعالند ؛ در حفره هایی که خود نقب می زنند یا حفره جوندگان، در نیم متری زیر سطح زمین ، زیر سنگها یا زیر گیاهان مخفی می شود . از بند پایان مختلف و شکم پایانی نظیر لیسه ها و حلزون ها تغذیه می کنند. بر حسب شرایط آب و هوایی فصل زمستان خوابی از شهریور ماه تا آذر ماه شروع شده و اسفند تا اردیبهشت ماه پایان می یابد .جفت گیری نیز بعد از اندکی خواب زمستانی است 3 تا 11 تخم می گذارند که پس از حدود 2 ماه تخم ها باز می شوند .
 

پراکندگی جهانی : رومانی تا روسیه، ترکیه ، گرجستان تا ایران ، ترکمنستان تا قزاقستان ، قرقیزستان ، تاجیکستان تا مغولستان .
 

اندازه: نوک پوزه تا مخرج 100 میلیمتر دم 144 میلیمتر .
 

ملاحظات : محل نمونه تیپیک از قزاقستان ناحیه ای درامتداد کرانه شمالی دریای خزر ،بین رودخانه های اورال وامبا می باشد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.