آگامای سروزغی دم سیاه

نام علمی : phrynocephalus maculatus

نام انگلیسی : black tailed toed agama

نام فارسی : آگامای سروزغی دم سیاه


 

پراکندگی

مشخصات: فاقد چین پوستی در گوشه دهان؛ فلسهای پشتی یكنواخت؛ اطراف سر و گردن بدون فلسهای ریشه ای شكل پیش آمده؛ فلسهای روی ناحیه ستون مهره‌ها بطور قابل ملاحظه ای از فلسهای كناریشان بزرگترند؛ فاقد فلسهای متورم بالا آمده بر روی پشت؛ در امتداد پهلوهای بدن فلسها گسترش نیافته اند؛ فاقد ریشه‌های فلسی بر حاشیه عقبی ران و اطراف قاعده دم؛ فلسهای بینی متوسط 1 تا 3 ردیف پولك از هم جدا شده اند؛ اندازه دم 140 تا 185 درصد اندازه بدن ( از نوك پوزه تا مخرج)
رنگ آمیزی: پشت خاكستری روشن، همراه با نوارهای عرضی تیره و نقاط تیره تر و روشن تر پراكنده؛ روی دم و اندامهای حركتی دارای نوارهای عرضی خاكستری تیره؛ سطح شكمی دم قرمز مایل به نارنجی كه در نمونه‌های جوان بیشتر مشخص است؛ انتهای دم اغلب خاكستری تیره و یا سیاه.
 

زیستگاه: نواحی بیابانی در دشتهای ماسه ای، یا ماسه ای آمیخته با سنگریزه، دشتهای لم یزرع نمكی همراه با پوشش گیاهی بوته ای یا درختچه ای اندك و پراكنده.
 

عادات و رفتار: فعالیت هنگام روز؛ از مورچه‌ها، قاب بالها و دیگر حشرات تغذیه می كنند؛ احتمالاً رژیم گیاهخواری نیز دارند؛ همچون دیگر گونه‌های این جنس دم را به سمت بالا خم می كنند.
 

پراكندگی جهانی: پاكستان، افغانستان، تركمنستان، ایران، عراق، سوریه، عربستان، عمان.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 91 میلیمتر دم 128 میلیمتر.
 

ملاحظات: مطالعات انجام شده توسط اندرسن، نمونه‌های ایرانی را 99 تا 115 فلس و نمونه‌های عربی را 106 تا 119 فلس در حول ناحیه میانی بدن شمارش كرده است. نمونه‌های عربستان سعودی را زیر گونه P.m.longicaudatus شبیه به نمونه‌های ایرانی هستند. و ممكن است این زیر گونه تا جنوب غربی ایران نیز امتداد داشته باشد. محل نمونه تیپیك از آباده در شمال شیراز توسط Blanford 1376 بوده است. تمام نمونه‌ها ایرانی مطالعه شده از زیر گونه P.m.maculatus می باشد، و مشخصات ظاهری ذكر شده مربوط به این زیر گونه است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.