آگامای صخره ای فلس درشت

نام علمی : laudakia nupta

نام انگلیسی : large scaled rock agama

نام فارسی : آگامای صخره ای فلس درشت


 

پراکندگی

مشخصات: فلسهای پشتی یكنواخت، فلسهای میانی پشتی در ردیف‌های طولی مورب كه پهنای آنها بیشتر از طول و به تعداد 16 تا 20 ردیف مشخص، دم كم و بیش به بندهای مجزا تقسیم شده كه در دو سوم ابتدایی، هر بند از بیش از دو حلقه فلسی تشكیل یافته كه از پهلو مشخص هستند و یا اینكه بندهای دم نامشخص هستند.
رنگ آمیزی: سطح رویی بدن قهوه ای روشن، زیتونی، سبز كمرنگ یا قهوه ای تیره، با تعدادی فلسهای زرد و سیاه پراكنده؛ یك سوم یا نصف انتهایی دم سیاه یا قهوه ای تیره؛ سطح شكمی خرمایی روشن، چانه، گلو و قفسه سینه در نر آبی تیره، اغلب با لكه‌های رنگی روشن؛ جوانها با آثار عرضی تیره بر پشت كه با افزایش سن شبكه ای می شوند. در نرهای زیر گونه L.n.fusca تمام سر زرد كه در فصل زاد و ولد بیشتر دیده می شود؛ و نیز بدن، اندامهای حركتی و دم قهواه ای تیره تا سیاه دودی است.
 

زیستگاه: نواحی كوهستانها، در میان صخره‌های بزرگ آهكی، چینه‌هایی كه دارای شكاف‌های عمیق اند، اطراف محلهای سكونت انسان معمولاً روی دیوارها، بناهای ساخته شده از آجرهای گلی، مقبره‌ها و گورستانهای قدیمی، خرابه‌ها، با پوشش گیاهی پراكنده بوته ای و درختچه ای همراه با علفها و گیاهان یكساله.
 

عادات و رفتار: در گرمترین ساعات روز فعالیت می كنند. اغلب در بلندترین مكان نظیر روی صخره‌ها، بر آمدگی‌ها، حتی روی دیوار و پشت بام خانه‌ها، طوری می نشینند كه تا محدوده زیادی را برای یافتن شكار زیر نظر داشته باشند. رژیم گوشتخواری و گیاه خواری دارند، از حشرات و لارو آنها، عنكبوتیان و نیز دیگر مهره دارانی كه بتوانند آنها را شكار كنند و از پای در آورند تغذیه می كنند. اكثراً در همان محلی كه به عنوان مخفیگاه انتخاب می كنند، مثل زیر سنگهای بزرگ، شكاف صخره‌ها و دیوارها، حفره‌ها و سنگ چینها تخم گذاری می كنند. ممكن است تعداد زیادی تخم مربوط به چندین آگاما در یك جا دیده شود.
 

پراكندگی جهانی: عراق، ایران، افغانستان، پاكستان.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 168 میلیمتر دم 341 میلیمتر.
 

ملاحظات: محل نمونه تیپیك زیر گونه L.n.nupta از تخت جمشید در ایران و محل نمونه تیپیك زیر گونه L.n.fusca در ایران از كاگان و نزدیك جالق واقع در استان سیستان و بلوچستان می باشد. زیر گونه fusca توسط Khan 2002 یك گونه كامل معرفی شده است. در ایران زیر گونه fusca از جنوب شرقی گزارش شده است.

 

2 نظرات
 1. خلیل از گلستان_ترکمن صحرا می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید خدمت دوستان و آقای دکتر پویانی عزیز…

  بنظرم توضیحات کم بود…
  چندتا سوال داشتم و در آخر یه توضیح مختصر میخوام بدم جهت اطلاع دوستان و هموطنان البته صد البته با اجازه شما اگه این پست منو به اشتراک بذارین…

  ۱_این جانوران از چه موجوداتی ترس دارن که یه وقت شکارشون نشن؟تا اونارو دیدن بهم دیگه حمله کنن یا ازشون فرار کنن؟

  ۲_میشه بگید اینا سمی هستن یا نه؟

  ۳_اگه سمی هستن سم رو از چ طریقی ب دشمن تزریق میکنه از دندوناشون یا بدنشون که تیغ ماننده؟
  ۴_ وقتی انسان این خزنده رو تو دست بگیره هیچ خطری براش نداره؟ از لحاظ تولید سم

  این خزنده در قسمت جلویی فک بالایی و پایین، دندونای نیش مانند، مثه مار دارن ناگفته نماند که آرواره های پر زور و سریع ب سرعت برق هم دارن اگه یه وقتی کسی این جانور رو دستش گرفت از بردن انگشت جلوی دهنش اکیدأ خودداری نماید خیلی باید خوش شانس باشی تا انگشتتو قطع نکنه

  آقای دکتر من چندتا عکس از نزدیک این جانور که تو دستم بود انداختم بخوای براتون ارسال میکنم از طرف من یادگاری بذارید تو سایت

  خب دوستان ببخشید اگه خوب نتونستم توضیح بدم یا زیادی حرف زدم

  تا پیامی دیگر بدرود

 2. محمد می‌گوید

  عالی بود

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.