آگامای قفقازی

نام علمی : laudakia caucasia

نام انگلیسی : caucasian agama

نام فارسی : آگامای قفقازی

 

 

پراکندگی

مشخصات: فلسهای پشتی بدن یکنواخت و یک شکل نیستند. فلسهای پهلویی در ناحیه میانی گسترش یافته و در ردیف‌های طولی مرتب نشده اند، تعداد فلسهای حول ناحیه میانی بدن در نرها 115 تا 155 و در ماده‌ها 119 تا 180 عدد، دم به بندهای مشخص و مجزا تقسیم شده، که هر بند از دو حلقه فلسی تشکیل شده است.
فلسهای گلویی صاف.
رنگ آمیزی: سطح رویی بدن زیتونی روشن، قهوه ای مایل به زرد تا خاکستری تیره، سر و دم اغلب روشنتر، پشت بدن گاهی با لکه‌های منظم چشمی روشن با حاشیه سیاه؛ قفسه سینه، شکم و سطح زیرین اندامهای حرکتی خاکستری تیره یا مایل به آبی تیره، گلو مرمری سیاه خاکستری همراه با آبی تیره یا مایل به زرد روشن. فرم رنگ آمیزی از نظر جغرافیایی و فصلی متفاوت است.
 

زیستگاه: نواحی کوهستانی، در دیواره‌های صخره ای، دره‌های عمیق و پر شیب که بیشتر دارای سنگریزه‌های راوان و چینه‌های ماسه سنگی، آهکی و بازالت می باشد؛ همچنین بناهای متروکه، سنگ چین‌های نزدیک به زمینهای زراعی؛ تا ارتفاع 4000 متری دارای پوشش گیاهی بوته ای یا درختچه ای.
 

عادات و رفتار: در ساعات گرم روز فعالیت می کنند، معمولاً روی سنگها، صخره‌ها، برآمدگیها یا دیواره‌های صخره ای می نشینند و هنگام احساس خطر در زیذ سنگها و یا شکاف صخره‌ها پنهان می شوند. از حشرات، عنکبوتیان و گاهی اوقات از گیاهان تغذیه می کنند. هنگام شب و یا فصل زمستان گذرانی ممکن است چندین آگامادریک پناهگاه باشند. لابلای سنگها، شکاف صخره‌ها، زیر سنگها، حفره‌ها، لانه جوندگان و سنگ چین‌ها را به عنوان پناهگاه انتخاب می کنند. 3 تا 8 تخم زیر خاک، زیر سنگها و شکاف صخره‌ها می گذارند، که بعد از 2 تا 3 ماه باز می شوند، اکثراً نابالغ‌ها در شهریور ماه مشاهده می شوند.
 

پراکندگی جهانی: از قفقاز تا قسمت‌هایی از شرق ترکیه، ایران، _ احتمالاً شمال شرقی عراق ) تا تاجیکستان، افغانستان و شمال غربی پاکستان.
 

اندازه: نوک پوزه تا مخرج 153 میلی متر دم 190 میلی متر
 

ملاحظات: از این گونه در ایران زیر گونه Laudakia caucasia caucasia گزارش شده است.

 

1 نظر
  1. سعید رضاخان می‌گوید

    درود.تنوع رنگی این خزنده که متناسب با زیستگاه است برایم بسیار جالب بود.درمناطق مختلف استان تهران می توان این خزنده را با سایه های نارنجی سبززیتونی زرشکی و… مشاهده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.