آگامای قفقازی

نام علمی : laudakia caucasia

نام انگلیسی : caucasian agama

نام فارسی : آگامای قفقازی

 

 

پراکندگی

مشخصات: فلسهای پشتی بدن یكنواخت و یك شكل نیستند. فلسهای پهلویی در ناحیه میانی گسترش یافته و در ردیف‌های طولی مرتب نشده اند، تعداد فلسهای حول ناحیه میانی بدن در نرها 115 تا 155 و در ماده‌ها 119 تا 180 عدد، دم به بندهای مشخص و مجزا تقسیم شده، كه هر بند از دو حلقه فلسی تشكیل شده است.
فلسهای گلویی صاف.
رنگ آمیزی: سطح رویی بدن زیتونی روشن، قهوه ای مایل به زرد تا خاكستری تیره، سر و دم اغلب روشنتر، پشت بدن گاهی با لكه‌های منظم چشمی روشن با حاشیه سیاه؛ قفسه سینه، شكم و سطح زیرین اندامهای حركتی خاكستری تیره یا مایل به آبی تیره، گلو مرمری سیاه خاكستری همراه با آبی تیره یا مایل به زرد روشن. فرم رنگ آمیزی از نظر جغرافیایی و فصلی متفاوت است.
 

زیستگاه: نواحی كوهستانی، در دیواره‌های صخره ای، دره‌های عمیق و پر شیب كه بیشتر دارای سنگریزه‌های راوان و چینه‌های ماسه سنگی، آهكی و بازالت می باشد؛ همچنین بناهای متروكه، سنگ چین‌های نزدیك به زمینهای زراعی؛ تا ارتفاع 4000 متری دارای پوشش گیاهی بوته ای یا درختچه ای.
 

عادات و رفتار: در ساعات گرم روز فعالیت می كنند، معمولاً روی سنگها، صخره‌ها، برآمدگیها یا دیواره‌های صخره ای می نشینند و هنگام احساس خطر در زیذ سنگها و یا شكاف صخره‌ها پنهان می شوند. از حشرات، عنكبوتیان و گاهی اوقات از گیاهان تغذیه می كنند. هنگام شب و یا فصل زمستان گذرانی ممكن است چندین آگامادریك پناهگاه باشند. لابلای سنگها، شكاف صخره‌ها، زیر سنگها، حفره‌ها، لانه جوندگان و سنگ چین‌ها را به عنوان پناهگاه انتخاب می كنند. 3 تا 8 تخم زیر خاك، زیر سنگها و شكاف صخره‌ها می گذارند، كه بعد از 2 تا 3 ماه باز می شوند، اكثراً نابالغ‌ها در شهریور ماه مشاهده می شوند.
 

پراكندگی جهانی: از قفقاز تا قسمت‌هایی از شرق تركیه، ایران، _ احتمالاً شمال شرقی عراق ) تا تاجیكستان، افغانستان و شمال غربی پاكستان.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 153 میلی متر دم 190 میلی متر
 

ملاحظات: از این گونه در ایران زیر گونه Laudakia caucasia caucasia گزارش شده است.

 

1 نظر
  1. سعید رضاخان می‌گوید

    درود.تنوع رنگی این خزنده که متناسب با زیستگاه است برایم بسیار جالب بود.درمناطق مختلف استان تهران می توان این خزنده را با سایه های نارنجی سبززیتونی زرشکی و… مشاهده کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.