اسکینک لگام دار

نام علمی : mabuya vittata

نام انگلیسی:  bridled skink    

نام فارسی: اسکینک لگام دار

 

 

پراکندگی

مشخصات : سپرهای آهیانه ای در عقب سپر بین آهیا نه ای با هم در تماس هستند . فلس های گردنی و عقب گردنی بشدت تیغه دار . پلک زیرین با پولکهای کم و بیش شفاف و تقسم نشده ؛ جلو  پیشانی معمولا در تماس با هم نیستند .
رنگ آمیزی: ناحیه پشتی قهوه ای زیتونی تیره با یک نوار میانی پشتی روشن تر با حاشیه سیاه ( اغلب حاشیه ، سیاه ، بریده بریده و متمایل به نقاط )؛ خط بسیار باریک و روشن در هر طرف بدن ، گاهی سفید ، کم و بیش بطور مشخص با حاشیه سیاه و نواری دیگر گاهی پهن تر که از ناحیه جلو و زیر چشم شروع و از گوش گذشته و در امتداد پهلو ها ادامه می یابد، که در بالا و زیر با حاشیه سیاه، پلاکهای سر و اکثر فلس های پشتی که با حاشیه قهوه ای تیره ، نوار ها در بعضی نمونه ها به زحمت قابل تشخیص اند . این نمونه ها اغلب در ظاهر یکدست هستند ؛ ناحیه شکمی مایل به زرد یا سفید مایل به سبز .
 

زیستگاه: نواحی نیمه بیابانی و یا مدیترانه ای ؛ سرازیریها و پرچین های ماسه ای ، مجاری آب زهکشی شده در دامنه های خشک با پوشش گیاهی بوته ای ، علفی ، باغها و واحه ها ، و یا فاقد پوشش گیاهی .
 

عادات و رفتار : روز فعل اند ؛ و اغلب در دمای بین 16 تا 20 درجه فعالیت می کنند ؛ بسیار ترسو و خجالتی هستند با احساس خطر سریع در زیر بو ته ها نا پدید می شوند ، در زیر بو ته ها ، حفره های جوندگان ، شکاف ها و زیر سنگ هامخفی می شوند . و یا اینکه خو دشان حفاری می کنند . تغذیه از حشرات و عنکبو تیان است . تخم گذار زنده زا هستند ، جفتیگری بعد از خواب زمستانی ، که در این فصل نر ها بسیار مهاجم می شوند ؛ از خرداد ماه تا مرداد ماه بطور میانگین 6 نوزاد می زایند . ( فصل زاد و ولد با توجه به آب و هوا و ارتفاع متغیر است ).
 

پراکندگی جهانی : از الجزایر تا مصر ، قبرس، اردن ، اسزائیل ، لبنان تا ایران ، ترکیه .
 

اندازه : نوک پوزه تا مخرج 90 میلیمتر دم 114 میلیمتر .
 

ملاحظات : محا نمونه تیپیک از مصر ، غرب رشید می باشد .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.