اسکینک ماری بیابانی

نام علمی : ophiomorus nuchalis

نام انگلیسی:  plateau snake skink    

نام فارسی: اسکینک ماری بیابانی 

 

 

پراکندگی

مشخصات: 4 انگشت دست , 3 انگشت پا , 22 فلس اطراف ناحیه میانی بدن , فلسهای پشت گردنی حدود 5/2 برابر بزرگتر از اندازه فلسهای پشتی
رنگ آمیزی: سطح فوقانی بدن کرم یا قهوه ای کم رنگ هر فلس از دو ردیف فلسهای میانی پشتی با خط مرکزی طولی سیاه که دو خط مشخص در امتداد بدن و دم تشکیل می دهند. نقاط پراکنده تیره روی بعضی از فلسهای روی ردیف فلسهای پهلویی تا ردیفهای میانی . 3 ردیف پهلویی بعدی با آثار تیره بر هر فلس 3 نوار پهلویی در امتداد بدن و دم تشکیل می دهند. سطح زیرین بدن سفید با نقاط کوچک سیاه در حاشیه عقبی مخرج؛ یک خط تیره از سوراخ بینی شروع و از چشم و ناحیه گوش گذشته و به نوارهای پهلویی بدن متصل می شوند.
 

زیستگاه: نواحی بیابانی خشک در زمین های سنگریزه ای , ریگزار خشک در تپه های کم ارتفاع و حاشیه دامنه کوهها , ناهمواریها و بریدگیهای صخره ای در کوهها و دشتهای رسوبی با پوشش گیاهی پراکنده از نوع بوته ای یا درختچه ای
 

عادات و رفتار: روز فعال اند: گاهی در هنگام غروب در لابه لای سنگها و در زیر بوته ها فعالیت می کنند, زیر سنگها , در شکافها, و حفره ها مخفی می شوند واز حشرات مختلف و عنکبوتها تغذیه می کنند.
 

پراکندگی جهانی: ایران
 

اندازه: نوک پوزه تا مخرج 98 میلیمتر دم 81 میلمینتر
 

ملاحظات: این گونه تا کنون از محل نمونه تیپبک آن از ایران , سیاه کوه , منطقه حفاظت شده کویر حدود 150 کیلومتری جنوب تهران , توسطNilson and andren(1978) گزارش شده است .

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.