اسکینک ماری مرنجاب

نام علمی : Ophiomorus Maranjabensis

نام انگلیسی:  Maranjab snake skink    

نام فارسی: اسکینک ماری مرنجاب 

 

 

پراکندگی

مشخصات: 3 انگشت دست ،3 انگشت پا ، سپرهای آهیانه ای در عقب با هم تماس نیستند ، سپر جلوی پیشانی در تماس با سپر های لب بالا ؛ معمولا 22 و گاهی 20 فلس اطراف ناحیه میانی بدن. فاصله سر تا دم 75 تا 85 میلیمتر.
 

رنگ آمیزی : سطح فوقانی بدن کرم یا قهوه ای کم رنگ – حنایی در نمونه های زنده ، یکدست یا با خط های پهلویی تیره پشتی بر هر طرف ؛ از سوراخ بینی شروع شده و از میان چشم و روی بدن تا دم امتداد می یابد . که ترکیب شده است از نقاط کم و بیش ادغام یافته دریک یا دو ردیف از فلس ها ، گاهی تعدادی نقاط پراکنده بر ناحیه پشتی ، نقاط قهوهای در خطهای روی سطح پشتی دم مرتب شده اند . بعضی نمونه های ایرانی با 4 نوار کم و بیش مشخص تیره طولی ، سطح پشتی اندام های حرکتی عقبی بانقاط قهوه ای ناحیه شکمی کرم یکست .
 

زیستگاه : نواحی بیابانی خشک، دردشت های ماسه ای یا شنی و یا نیز در تل ها و توده های شنی روان با پوشش گیاهی اندک بو ته ای و پراکنده مناطق ماسه ای شمال کاشان.
 

عادات و رفتار: روز فعالند . درون ماسه ها نقب می زنند و در لایه سطحی ماسه ها فعالیت می کنند . تغذیه از حشرات و عنکبو تها است . احتمالا در بهمن تا فروردین جفت گیری می کنند .
 

پراکندگی جهانی : ایران، این گونه اندمیک ایران بوده و فقط در کویر مرنجاب پراکنش دارد.
 

انداره : نوک پوزه تا مخرج 95 میلیمتر دم 81 میلیمتر
 

ملاحظات : محل نمونه تیپیک از کویر مرنجاب در شمال شرق کاشان.

در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید
در خبرنامه ما عضو شوید تا از آخرین مطالب با خبر شوید.
هر زمان که بخواهید، می‌توانید عضویت‌تان را لغو کنید.
1 نظر
  1. محمدرضاقدیری مفرد می‌گوید

    سلام از عکسها و مطالب جالبتون متشکرم ولی مرنجاب در آران وبیدگل است نه کاشان من هم این نمونه را گرفتم و دیدم و عکس هم گرفتم

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.