اسکینک چشم ماری آسیایی

ام علمی : ablepharus pannonicus

نام انگلیسی:  asian snake eyed skink    

نام فارسی: اسکینک چشم ماری آسیایی 

 

 

پراکندگی

مشخصات: سپرهای جلو پیشانی از هم جدا شده اند, معمولا یک سپر پیشانی آهیانه ای ؛ بدن باریک؛ با 2 فلس بالای چشمی بزرگ . سوراخ گوش کوچک اما مشخص ردیف فلسهای اطراف ناحیه میانی بدن معمولا 20 به ندرت 18 یا 22 فلس
رنگ آمیزی: سطح فوقانی بدن زیتونی یا مایل به قهوه ای در محلولهای نگهداری با جلای متالیک ؛ نوار جانبی پشتی قهوه ای تیره با حاشیه مایل به سفید در بالا؛ پهلوها با خطهای طولی تیره کمتر مشخص ؛ لب های بالا مایل به سفید ؛ کناره های دم با نقاط کوچک که به طور منظم مرتب شده اند؛ سطح فوقانی اندامهای حرکتی با خط های طولی تیره و روشن ؛ سطح تحتانی مایل به قهوه ای یا مایل به سفید در نمونه های زنده؛ هنگام فصل زاد و ولد سطح زیرین دم و پاه های عقبی قرمز آجری یا نارنجی است.
 

زیستگاه: نواحی کوهستانی, مدیترانه ای, نیمه بیابانی و بیابانی , در ارتفاعات کوهستانی , دامنه ها و سرازیریهای صخره ای اغلب در نزدیکی نهرها و آبها با پوشش گیاهی علفزار , چمن , جنگلهای متفرق.
 

عادات و رفتار: روز فعال اند؛ در زیر سنگها , کوتاه یا در شکافهای زمین و صخره ها مخفی می شوند. توسط حرکات مارپیچ , فشار آوردن دست و پاها به بدن وارد مخفیگاه می شوند؛ از حشرات مختلف نظیر سوسکهای قاب بال , مورچه ها , راست بالان و سایر بند پایان تغذیه می کنند. تخم گذاری اغلب در فصل بهار و 3 تا 4 تا تخم گزارش شده است .
 

پراکندگی جهانی: عراق تا ازبکستان, ارمنستان تا گرجستان , هند , پاکستان , افغانستان تا قرقیزستان , عمان تا اردن, سوریه , قبرس.
 

اندازه : نوک پوزه تا مخرج 35 میلیمتر دم 60 میلیمتر.
 

ملاحظات: این گونه در ایران تا ارتفاع 2500 متری یافت شده است. محل نمونه تیپیک از ازبکستان , بخارا می باشد.

 

۲ نظرات
  1. علی می‌گوید

    سلام من امروز یکی گرفتم رفت توی تله چسبی در کرمان ۵ اذر ۱۴۰۱

  2. عظيمي می‌گوید

    با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما. بنده یک نمونه از اسکینگ ها را در یکی از شهرستانهای استان کرمانشاه، مشاهده و از آن عکس گرفتم. اما هیچکدام از اسکینگ های درج شده در سایت نبود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.