بازار وكيل، شيراز

بازار وکیل که از آثار زیبای دوران صفویه است در محله درب شا ه زاده جنب مسجد جامع وكیل واقع شده است. این بازار مشتمل بر یک رشته حجره های شمالی – جنوبی و یک رشته خاوری – باختری است. راسته شمالی- جنوبی بازار از دو جناح تركیب شده و در هر جناح 41 زوج مغازه وسیع ساخته اند. در خاور و باختر جناح شمالی آن كاروان سراهای روغنی، احمد، گمرک و ضرابخانه ساخته شده است كه هر یک از آن ها حجره های متعدد دارند .
راسته خاوری – باختری نیز دارای دو جناح است كه جناح خاوری آن با 19 زوج مغازه«بازار علاقمندان» و جناح باختری آن با 10 زوج مغازه«بازار تركش دوزها» نامیده می شود. به موازات بازار تركش دوزها، بازاری دیگر به نام«بازار شمشیرگرها» وجود دارد كه این بازار نیز دارای 11 زوج مغازه است. در بازار شمشیرگرها، سرای دیگری وجود داشته كه آن را«كاروان سرای فیل» می نامیده اند. از ویژگی های این بازار می توان به زیبایی و معماری خیره كننده، پهنای زیاد، وسعت و تاق های ضربی مرتفع آن(با ارتفاعی متجاوز از 10 متر) كه به منظور تهویه هوا ساخته شده، اشاره كرد. این تاق های ضربی، هوای بازار را در زمستان گرم و تابستان خنک نگه می دارند. افزون بر این، دریچه هایی كه در زیر سقف آن ها ساخته شده است هوا و نور كافی بازار را تامین می كنند .
در چهار سوق بازار وكیل، روی یک هشتی بزرگ تاق ضربی بسیار وسیع و مرتفعی ساخته اند كه از شاهكارهای معماری به شمار می رود و با این كه تاكنون متجاوز از دویست سال از عمر آن می گذرد. كوچک ترین شكافی بر نداشته است. در حال حاضر، بازار وكیل شهر شیراز بر اثر امتداد خیابان كریم خان زند به دو قسمت تقسیم شده است

1 نظر
  1. حسین می‌گوید

    بازارا وکیل شیراز و قیصریه اصفهان از بازارهایی است که به سبک معماری بازار قیصریه لار و به تقلید از آن ساخته شده اند …
    چرا بازار قیصریه لار از بازار های تاریخی محسوب نشده ؟؟؟؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.