بزمجه بنگال

نام علمی : varanus bengalensis

نام انگلیسی:  bengal monitor    

نام فارسی: بزمجه بنگال 

 

 

پراکندگی

مشخصات: دم در تمام طول خود فشرده، با دو ستیغ كوچك دندانه‌ای در سطح فوقانی؛ فلسهای شكمی در 88 تا 110 ردیف عرضی، از یقه تا كشاله ران؛ سپرهای بالای چشمی توسعه یافته نیستند.
رنگ آمیزی: جوانها زیتونی تیره یا نارنجی كمرنگ تا قهوه‌ای روشن در نمونه‌های زنده، با نقاط روشن متعدد یا لكه‌های چشمی كه كم و بیش بطور عرضی مرتب شده‌اند و 10 تا 13 نوار عرضی باریك را تشكیل می‌دهند، و اغلب با نقاط یا نوارهای تیره متناوب، بندرت تنها با نوارهای تیره؛ ناحیه فوقانی سر با نقاط روشن؛ ناحیه شكمی مایل به سفید با نوارهای عرضی باریك تیره كه این نوارها ممكن است منقطع و متمایل به نقاط باشند؛
بالغها در سطح فوقانی مایل به قهوه‌ای یا زیتونی، معمولا با نقاط مایل به سیاه پراكنده؛ ناحیه شكمی مایل به زرد، یكدست یا آمیخته با نقاط سیاه، یا با فلسهای تیره و روشن پراكنده؛ روی ناحیه گردنی دارای نقاط بیشتری است؛ نوك دم مایل به سفید، فرم رنگ آمیزی بسته به موقعیتهای جغرافیایی متفاوت است.
 

زیستگاه: نواحی بیابانی و نیمه بیابانی خشك، در زمینهای پست تپه‌ای، تل‌های كوچك، حاشیه دامنه‌ها، وادیها، دره‌های میان تپه‌ای، با پوشش گیاهی اندك تا فراوان بوته زار، درختچه‌ای، و یا گاهی جنگلی، همچنین كشتزارها و باغها.
 

عادات و رفتار: روز فعال‌اند، در اواخر صبح و یا بعد از ظهر فعالیت می‌كنند، معمولا بیش از 4 ساعت حمام آفتاب می‌گیرند، در حفره‌های درختان، لانه جوندگان، غارها و یا تونلهای زیرزمینی كه خودشان حفر می‌كنند، مخفی می‌شوند؛ بعد از هر فعالیت و تغذیه اغلب تا چندین روز غیرفعال در مخفیگاه خود می‌خوابند؛
از مهره دارانی نظیر جوندگان، خزندگان، قورباغه‌ها و وزغها، پرندگان، ماهیها و همچنین حشرات و عقربها تغذیه می‌كنند؛ در نزدیكی آنها جهت نوشیدن آب و یا در روستاها و كنار جاده‌ها نیز دیده می‌شوند؛ ماده‌ها 6 تا 30 (گاهی بیشتر) تخم در مخفیگاه خود و یا در حفره‌های دیگر، می‌گذارند؛ تخمها پس از 170 تا 260 روز باز می‌شوند؛ بزمجه‌های جوان اغلب از حشرات و عقربها تغذیه می‌كنند.
 

پراكندگی جهانی: افغانستان، ایران به سمت جنوب و جنوب شرقی آسیا تا ویتنام، مالزی، اندونزی.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 750 میلیمتر دم 1000 میلیمتر
 

ملاحظات: از این گونه در ایران زیرگونه V.b.bengalensis گزارش شده، كه تمام توضیحات ارائه شده فوق مربوط به این زیرگونه است. محل نمونه تیپیك این زیرگونه از بنگال می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.