بزمجه بنگال

نام علمی : varanus bengalensis

نام انگلیسی:  bengal monitor    

نام فارسی: بزمجه بنگال 

 

 

پراکندگی

مشخصات: دم در تمام طول خود فشرده، با دو ستیغ کوچک دندانه‌ای در سطح فوقانی؛ فلسهای شکمی در 88 تا 110 ردیف عرضی، از یقه تا کشاله ران؛ سپرهای بالای چشمی توسعه یافته نیستند.
رنگ آمیزی: جوانها زیتونی تیره یا نارنجی کمرنگ تا قهوه‌ای روشن در نمونه‌های زنده، با نقاط روشن متعدد یا لکه‌های چشمی که کم و بیش بطور عرضی مرتب شده‌اند و 10 تا 13 نوار عرضی باریک را تشکیل می‌دهند، و اغلب با نقاط یا نوارهای تیره متناوب، بندرت تنها با نوارهای تیره؛ ناحیه فوقانی سر با نقاط روشن؛ ناحیه شکمی مایل به سفید با نوارهای عرضی باریک تیره که این نوارها ممکن است منقطع و متمایل به نقاط باشند؛
بالغها در سطح فوقانی مایل به قهوه‌ای یا زیتونی، معمولا با نقاط مایل به سیاه پراکنده؛ ناحیه شکمی مایل به زرد، یکدست یا آمیخته با نقاط سیاه، یا با فلسهای تیره و روشن پراکنده؛ روی ناحیه گردنی دارای نقاط بیشتری است؛ نوک دم مایل به سفید، فرم رنگ آمیزی بسته به موقعیتهای جغرافیایی متفاوت است.
 

زیستگاه: نواحی بیابانی و نیمه بیابانی خشک، در زمینهای پست تپه‌ای، تل‌های کوچک، حاشیه دامنه‌ها، وادیها، دره‌های میان تپه‌ای، با پوشش گیاهی اندک تا فراوان بوته زار، درختچه‌ای، و یا گاهی جنگلی، همچنین کشتزارها و باغها.
 

عادات و رفتار: روز فعال‌اند، در اواخر صبح و یا بعد از ظهر فعالیت می‌کنند، معمولا بیش از 4 ساعت حمام آفتاب می‌گیرند، در حفره‌های درختان، لانه جوندگان، غارها و یا تونلهای زیرزمینی که خودشان حفر می‌کنند، مخفی می‌شوند؛ بعد از هر فعالیت و تغذیه اغلب تا چندین روز غیرفعال در مخفیگاه خود می‌خوابند؛
از مهره دارانی نظیر جوندگان، خزندگان، قورباغه‌ها و وزغها، پرندگان، ماهیها و همچنین حشرات و عقربها تغذیه می‌کنند؛ در نزدیکی آنها جهت نوشیدن آب و یا در روستاها و کنار جاده‌ها نیز دیده می‌شوند؛ ماده‌ها 6 تا 30 (گاهی بیشتر) تخم در مخفیگاه خود و یا در حفره‌های دیگر، می‌گذارند؛ تخمها پس از 170 تا 260 روز باز می‌شوند؛ بزمجه‌های جوان اغلب از حشرات و عقربها تغذیه می‌کنند.
 

پراکندگی جهانی: افغانستان، ایران به سمت جنوب و جنوب شرقی آسیا تا ویتنام، مالزی، اندونزی.
 

اندازه: نوک پوزه تا مخرج 750 میلیمتر دم 1000 میلیمتر
 

ملاحظات: از این گونه در ایران زیرگونه V.b.bengalensis گزارش شده، که تمام توضیحات ارائه شده فوق مربوط به این زیرگونه است. محل نمونه تیپیک این زیرگونه از بنگال می‌باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.