بیابان سیازگه، ابوزیدآباد

بیابان سیازگی، ابوزیدآباد، عکس از میلاد رافت
    نام فارسی:  بیابان سیازگه
نام انگلیسی:  Siazgah desert

منطقه بیابانی سازگه در موقعیت جغیرافیایی  N33 56 E51 48    در۱۰ کیلومتری  شمال شهرستان ابوزیدآباد و ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی کاشان در استان اصفهان واقع است. این منطقه پوشیده از ماسه های روان است و در واقع بخش جنوبی از ریگزار بندریگ را تشکیل میدهد. ماسه ها در این منطقه گستره ای شرقی غربی دارند و تا منطقه بادرود رد شرق ادامه می یابند. به دلیل نزدیکی و سهولت دسترسی از شهرستان ابوزیدآباد، مورد توجه گردشگران است.

تفاوت رنگ ماسه های روان در این منطقه و رنگ تیره آنها باعث شده بیابان های این منطقه به سیازگه شهرت یابد. مردمان حاشیه این منطقه گویشی کهن به نام راجی دارند که از گویش‌های ایران مرکزی است.

حیات وحش

   کل و بز – قوچ و میش- جبیر- گرگ – کفتار-گربه شنی- کاراکال- خرگوش و…

پرندگان

   عقاب طلائی – سارگپه- بالابان- دلیجه- هوبره- کبک – تیهو-باقرقره-دودوک و …

خزندگان

مار شاخدار ایرانی- افعی شاخدار- مار جعفری- تیر مار- شتر مار شیرازی- مار قیطانی و…بزمجه- جکوی دم پهن کایزرلینگ – آگامای استپی-آگامای سروزغی دم سیاه  و …

پوشش گیاهی

پوشش گیاهی در مناطق ماسه ای  درختان تاغ،  بوته‌های اسکنبیل و نسی و در مناطق استپی درمنه، خارشتر، قلم، چرخه، گون،  پرند، اشنان، جاز، سیا گینه، اسفند،  اشک، شوره  و… است.

دسترسی

مسیر ارتباطی کاشان به ابوزیدآباد، کیلومتر ۱۰جاده خاکی ارتباطی ابوزیدآباد به مرنجاب در شمال ابوزیدآباد

1 نظر
  1. SIMA می‌گوید

    سیازگه قطعه کویری رملی که امروز در توسعه صنعت گردشگری شهرابوزیدآباد نقش بسزایی داشته و بی شک خواهد داشت؛ اما به چه قیمتی؟! بی شک حضور عوامل گردشگری خارجی و داخلی با ظاهری بسیار مفتضحانه و بدون رعایت حداقل شئونات اسلامی در برابر دیدگان صدها نوجوانان و جوان این خطه شهیدپرور مسلماً زمینه را برای گمراهی و انحراف این نسل غیرتمند در عصرحاضر فراهم ساخته و در آینده ای نه چندان دور ضربات جبران ناپذیری بر کانون گرم خانوادههای ابوزیدآبادی و حومه نمایان خواهد شد؛ امروز این سئوال در اذهان پدیدار می شود: آنان خود را تا دیروز پاسدار خون شهدا می دانستند و هیاهوی زنده نگه داشتن شهادت و شهادت طلبی را داد و کرنال می کردند، برایشان چه گذشت که امروزخود سردمدار این صنعت شوم شده اند؟! مسئولین شهری و شهرستانی و … خود را بخواب زده اند بی آنکه بر این آسیب اجتماعی دمی بزنند و ترس آن دارند که از هیبت و حشمت سقوط کنند؛ بدانید و بدانید که این موج شوم گردشگری اگر هم اینک اصلاح نگردد، بی شک طغیان کرده و دامن فرزند شما را خواهد گرفت و فرزند شما همسوی این به ظاهر روشنفکران خواهند شد و از آن پس وامصیبتا…

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.