تالاب آق قلا

نام انگلیسی:  Agh-Ghala wetland   

نام فارسی :  تالاب آق قلا 

 

 

موقعیت جغرافیایی

مجموعه تالابهای آق قلا در موقعیت جغرافیایی N372606 E543904 در استان گلستان واقع است. این مجموعه در قسمت جنوبی رودخانه اترک واقع شده و مشتمل بر تالاب‏ها و مرداب‏های اینچه، آلماگل، آلاگل، اینجه برون، بی‏بی شیروان، آجی گل، نمک و دانشمند است که مجموع مساحت آنها 1250 هکتار تخمین زده می‏شود. برخی از این تالاب‏ها از جمله تالاب آلاگل در فهرست کنواسیون تحقیقات بین‏المللی پرندگان آبزی و مهاجر در سال 1350 به ثبت رسیده است.
فاصله تالاب‏ها از یکدیگر بسیار نزدیک است و آب و هوای محدوده آن‏ها مدیترانه‏ای گرم با تابستان‏های خشک و گرم و زمستان‏های ملایم می‏باشد. سطح آب تالاب‏ها در زمان پرآبی به بیش از 2500 هکتار نیز می‏رسد. این مساحت به عواملی نظیر میزان آب ورودی و خروجی، به اقلیم و دیگر عوامل محیطی بستگی دارد. آب این تالاب‏ها از رودخانه اترک تأمین می‏شود.


تالاب‏های یاد شده محل زیست پرندگان مهاجر متنوعی است که از جمله آنها می‏توان به فلامینگوها، قوها، غازها، حواصیل و … اشاره کرد. فصل شکار طبق تقویم اداره محیط زیست از اول پاییز تا آخر زمستان هر سال و هر هفته دو روز (چهارشنبه و جمعه) می‏باشد.
از ماهیان این تالاب‏ها نیز می‏توان به کولی، اورنج، سیم پرک و شیشه ماهی اشاره کرد که فصل صید آن طبق مجوز اداره محیط زیست گنبد از 15 اردیبهشت تا 15 اسفندماه هر سال می‏باشد.


از آنجا که این مجموعه تالاب‏ها و مرداب‏ها دارای راه‏های دسترسی، محوطه‏های اطراق، چشم‏اندازهای دشتی، مرغزارهای وسیع و پرندگان بومی و مهاجر، همچنین استفاده‏های طبی می‏باشند، قابلت‏های فوق‏العاده‏ای را برای ایجاد یک کانون تویستی فراهم می‏کنند. شکار و صید بی‏رویه، چرای دام، وارد کردن گونه‏های غیر بومی، قطع اشجار و … از جمله عوامل تهدیدکننده این تالاب‏ها به شمار می‏آیند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.