تالاب حمیدآباد، ساری

نام انگلیسی:  Hamidabad wetland    

نام فارسی :  تالاب حمیدآباد 

 

 

موقعیت جغرافیایی

تالاب حمید آباد در موقعیت جغرافیایی N364524 E530530در استان مازندران واقع است. تالاب حمیدآباد ساری از جاذبه‌های زیبای گردشگری در استان مازندران است که در جاده دریای ساری به سمت فرح آباد (خزرآباد) در روستای سرسبز و زیبای حمید آباد قرار دارد. این تالاب پوشیده از گلهای نیلوفر آبی هستند که در زمان باز شده جلوه خاصی به این تالاب و این منطقه می دهد. گونه های مختلف رندگان اعم از پرندگان مهاجر و غیرمهاجر در این تالاب زندگی می کنند که زیبایی این منطقه را صد چندان می کند. در ادامه این مسیر هم به مجموعه تاریخی فرح آباد و شاحل دریای خزر می رسید. تالاب وسعتی در حدود 1.5 کیلومتر مربع دارد.

 

پوشش گیاهی

پوشش عمده تالاب توسط نیلوفرهای آبی پوشیده شده است. گیاهان تیره نیلوفر آبی (Nympheaceae) علفهایی آبزی و پایا با برگهایی ساده‌اند. گلها از تیپ مارپیچی یا حلقوی و سه پر هستند. برچه‌ها آزاد یا چسبیده بهم و در حالت اخیر تمکن تیغه‌ای دارند. میوه به شکلهای متفاوت برگه ، فندقه یا سته مانند است. در بافتهای درونی این گیاهان معمولا سلولهای شیرابه‌ای وجود دارند. تمام گیاهان این تیره آبزی و دارای 7 جنس و تقریبا 100 گونه در جهان هستند. در ایران سه جنس با 4 گونه از این تیره در آبهای راکد و شیرین شمال و غرب کشور می‌رویند.  همچنین در حاشیه تالاب گیاه نی به وفور به چشم میخورد.

 

حیات وحش

چنگر، خوتکا، اردک سرسفید، اردک بلوطی،‌ قو، غاز، باکلان، کشیم ها‌،‌ حواصیل ها، اگرت ها، پرستوهای دریایی، سلیم ها و کاکایی از پرندگان مهاجری هستند که در این تالاب زمستان گذرانی میکنند. همچنین از دوزیستان میتوان به قورباغه مردابی، وزغ سبز، لاک پشت افغانی و انواع مارمولک ها اشاره کرد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.