تنگ خرانداز (خرم ناز)،یاسوج

تنگ خرانداز (خرم ناز)،یاسوج، استان کهگیلویه و بویراحمد، تصاویر از فریدون خسروی
نام فارسی: تنگ خرانداز (خرم ناز)

نام انگلیسی: Khorram Naz valley

تنگ خرم ناز در موقعیت جغرافیایی N3032 E5144 در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است. پوشش گیاهی منطقه شامل خارهای کوتاه، چند نمونه کنگر، کاهوی وحشی، فرفیون و گیاهان مرتعی است که خوشبختانه به علت جلوگیری از چرای بی رویه دام ها ،پوشش گیاهی منطقه افزایش پیدا کرده است.

درختان این منطقه شامل بادام وحشی، بلوط، بنه، بید، گلابی و گردوی وحشی، زالزالک ، سنجد، ارژن، الـوک(بخورک) و… است. پرندگان و جانوران منطقه به ترتیب شامل انواع سهره، دم جنبانک، جغد، دارکوب، گنجشک سانان ، خرس، گراز، گرگ، شغال، کفتار، روباه، سنجاب، خرگوش و انواع پستانداران کوچک می باشد. لازم به ذکر است که در سال ۷۵ در این منطقه پلنگ دیده شده اما بعد از آن دیگر مشاهده نشده است.

رودخانه این منطقه رودخانه ای دائمی است. دیگر سرشاخه های آن از تنگ تیزاب، تنگ براق، تنگ سرخ و تنگ گنجه ای عبور می کند. با پیوستن پشمه های خرانداز به شاخه دیگر رودخانه، رودخانه بشار تشکیل شده که از یاسوج عبور کرده و پس از پیوستن به زهره به خلیج فارس می رسد.

این منطقه تحت فرسایش سطحی آبی قرار دارد که دلایل عمده آن چرای بی رویه دام ها، شخم در جهت شیب و روش های نامناسب آبیاری است. این عوامل باعث کاسته شدن از عمق خاک قابل بهره برداری شده است. در بسیاری ار نقاط رسوبات سبک دیده می شود که نشان دهنده فعال بودن رودخانه می باشد البته میزان فرسایش بسته به فصول مختلف بارش متفاوت است.

از نظر زمین شناسی سنگ های منطقه مربوط به دوران سوم زمین شناسی و از جنس مارن و سنگ بستر است. یکی دو گسل خاص در منطقه وجود دارد از جمله گسل اسلام آباد که باعث جلوگیری از نفوذ آب و انتقال آب به لایه های تحتانی شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.