تکنیکهای استتار در طبیعت

یکی از توانایی های یک طبیعت گرد موفق مخصوصاً در آن هنگام  که هدف شما مشاهده حیوانات در شرایط طبیعی زندگیشان باشد، توانایی استتار است. این استتار تنها به معنی همسان بودن شکل ظاهری شما با طبیعت نبوده و کلیه تکنیکهای مربوط به راه رفتن، عدم ایجاد صدا، بو و … را نیز شامل می گردد. توجه داشته باشید که برخی از اشیاء  قالبی خاص و مختص انسان دارند برای مثال کلاه یا پوتین های مشکی شما را از محیطی که در آن قرار دارید متمایز می نماید و از آنجا که ظاهر انسان گونه در محیط طبیعی غریب و جدید است، موجب فرار حیوانات از شما می گردد.از این رو سعی کنید با ترکیب گیاهان موجود در محیط با لباس، کلاه و شکل ظاهری بدنتان، بیشتر به محیط اطراف شبیه شوید. از تجهیزات و وسایل براق اجتناب کرده و از لوازم آرایشی که به پوستتان جلا می دهند بپرهیزید.

 

استار ظاهری: استتار شکل محیطی بدن و تجهیزات از اهمیت زیادی برخوردار است بدین منظور سعی کنید تا حد امکان از مواد طبیعی موجود چون برگ، شاخه درختان، علف و خاشاک و در مرحله بعد از لوازم استتار موجود در فروشگاه ها مانند انواع تورهای بزرگ و کوچک استتار استفاده  نمایید.

 

استتار رنگ و نقش: هر نوع اکوسیستم و اقلیمی رنگ و نقش ظاهری خود را دارا می باشد. نقش محیط خصوصیت آن محیط را بازگو می نماید از این رو نسخه واحدی برای استتار رنگ و نقش وجود نداشته و این خود شما هستید که می بایست با استفاده از برداشت بصری خود از محیط بهترین شکل استتار را انتخاب نمایید. استفاده از لباس های استتار مناسب با نوع محیط، کمک زیادی به شما خواهد نمود. برای مثال استفاده از شکل برگها و گیاهان مرده در یک دشت سبز بی معنی و  اشتباه می باشد. اعضای بدون پوشش بدن مانند دستها، صورت، گردن، گوشها و … را فراموش نکنید. بدین منظور می توانید از رنگ های مخصوص استتار، ذغال، گل و لای  و … استفاده کنید. قسمت های برآمده و برجسته تر مانند پیشانی، بینی، گوشها، گونه و چانه که نور بیشتری را منعکس می نمایند، به رنگ تیره تر و قسمتهای گود و سایه دار بدن مانند اطراف چشمهاو زیر چانه را به رنگ روشن تر رنگ آمیزی نمایید. اشکالی که ایجاد می نمایید می بایست نامنظم باشند. اگر از گیاهان برای این منظور استفاده می کنید به محض پلاسیده شدن آنها را تعویض نمایید. مواظب تغییرات نقش و رنگ محیط نیز باشید.

 

استتار درخشندگی: چرب شدن پوست بدن موجب درخشندگی آن می گردد. تجهیزاتی که رنگ آنها زدوده شده، اشیاء رنگ شده صیقلی، شیشه و  آینه، لنز دوربین های دوچشمی و عکاسی و … نیز براق خواهند بود. پس هنگامی که از آنها استفاده نمی کنید حتماً سطح آنها را بپوشانید یا به نحو مناسب رنگ آمیزی نمایید. اگر پوستتان هم چرب شده آنرا بشویید و مجدداً استتار نمایید. اگر مجبور به استفاده از عینک طبی هستید سطح خارجی لنز را با لایه ای نازک از خاک بپوشانید.

 

استتارسایه: وقتی خود را پنهان می نمایید سعی کنید در عمیق ترین بخش سایه ها که تاریک تر است قرار گیرید زیرا حاشیه سایه معمولاً روشنتر از وسط آن است. از آنجا که انبوه پوشش گیاهی چشم  را خسته می نماید سعی کنید تا حد امکان بین شما و جانور از گیاهان انبوه پوشیده شده و امکان دیده شدن شما به حداقل برسد.

 

استتارحرکت: حرکت خصوصاً حرکت سریع جلب توجه زیادی می نماید. سعی کنید تا حد امکان از حرکت کردن در حضور جانور بپرهیزید. اگر مجبور به حرکت هستید می بایست بسیار آرام حرکت کنید و صدایی تولید ننمایید. حرکت آرام همچنین انرژی شما برای طی مسیر های سخت و طولانی را حفظ می نماید. اگر در مسیر به مانعی برخوردید از ایستادن بر روی آن اجتناب کنید و بدن خود را نزدیک سطح نگاه
دارید.

 

استتار صدا: حیوانات عموماً دارای  قوه شنوایی بسیار قوی بوده و صداهای بسیار آرام را نیز می شنوند از این رو سعی کنید به آرامی حرکت کرده و تا جایی که امکان دارد با اشاره با یکدیگر ارتباط برقرار نمایید.. در مواقع لزوم از صدا های پس زمینه مانند صدای باران، باد و … برای حرف زدن و ایجاد صدا استفاده کنید.

 

استتار بو: استتار بوهای مختص انسان از اهمیت زیادی برخوردار است. اولین قدم نیز شستشوی بدن و لباس بدون استفاده از شوینده های معطر است. این روش بوی صابون و بدن را دور می نماید. از مصرف مواد غذایی بودار همچون سیر، توتون، سیگار، شیرینی، شکلات و آدامس خودداری نمایید. از گیاهان معطر موجود در محیط بمنظور شستشوی بدن و لباستان و یا تغییر بوی دهان استفاده کنید.
شما می توانید  با قرار دادن خود و لباسهایتان در معرض دود  بوی خود را استتار نمایید. حیوانات از بوی تازه دود می هراسند اما بوی دود کهنه، بوی آشنایی در طبیعت است که حیوانات به آن عادت دارند. توجه به جهت وزش باد نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. جهت حرکت شما باید به گونه ای باشد که باد بوی شما را به سمت حیوان نبرد.

1 نظر
  1. محمد خراسانی می‌گوید

    ممنون

    اطلاعات خوبی بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.