جکوی سنگی ایرانی

نام علمی : pristurus rupestris

نام انگلیسی: persian rock gecko   

نام فارسی: جکوی سنگی ایرانی

 

 

پراکندگی

مشخصات: سپر پوزه سوراخ بینی را در بر می گیرد؛ اندامهای حركتی عقبی تا سوراخ گوش می رسند؛ 16 تا 24 تیغه زیر چهارمین انگشت؛ دم نرها به شدن فشرده، با تاجی ضعیف یا ردیفی از فلسهای بزرگ شده (فقط در نرها) كه هرگز تا پشت بدن امتداد نمی یابند.
رنگ آمیزی: پشت زیتونی خاكستری؛ دارای نوار طولی میانی پشتی یا بدون این نوار؛ پشت و پهلوها با نقاط خرمایی مایل به قرمز كه در ردیفهای طولی مرتب شده اند؛ نقاط پشتی بزرگتر از نقاط پهلویی، و با حاشیه عقبی سفید، اثر تیره ای از سوراخ بینی شروع و از چشم گذشته و تا ناحیه گوش امتداد دارد؛ كناره های سر، گردن، چانه و گلو با نقاط سیاه؛ دم با نوارهای خاكستری یا قهوه ای.
 

زیستگاه: نواحی بیابانی و ساحلی خشك، در صخره های آهكی یا ماسه سنگی، خانه ها ، بناهای قدیمی، باغها، نخلستان ها و زمین های كشاورزی.
 

عادات و رفتار: در روز یا شب فعالیت می كنند؛ معمولاً روزها در شكاف ها و مكانهای سایه دار دیده می شوند؛ زیر سنگها، برگها و شكاف دیوارها و درختان مخفی می گردند. اغلب می توان آنها را روی درختها، نخلها، دیوارها، سطوح سنگها و یا روی زمین در حال فعالیت دید. از حشراتی نظیر قاب بالها، راست بالان، دوبالان، زنبورها و غیره تغذیه می كنند.
 

پراكندگی جهانی: ایران، پاكستان، شبه جزیره عربستان، عمان، سومالی، اتوژیوپی، جیبوتی، اریتره، اردن.
 

اندازه: نوك پوزه تا نخرج 32 میلیمتر دم 53 میلیمتر.
 

ملاحظات: محل نمونه تیپیك از مسقط واقع در عمان می باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.