جکوی سنگی تیغه دار

نام علمی : Cyrtopodion scabrum

نام انگلیسی : Keeled rock gecko   

نام فارسی: جکوی سنگی تیغه دار

 

 

پراکندگی

مشخصات: فلسهای زیر چانه ای مشخص كه جفت پیشین بزرگ و در تماس با هم؛ فاقد برآمدگی های زیر رانی؛ فقط نرها با 4 تا 7 منفذ پیش مخرجی دارند؛ فلسهای زیر دمی پلاك شكل بزرگ كه به فاصله پهنای سر در عقب مخرج گسترش یافته اند؛ پلاكهای زیر دمی در یك ردیف منفرد میانی؛ برآمدگیهای پشتی بشدت تیغه ای، سه وجهی و بطور مشخص بزرگتر از فضای بین هم هستند؛ اندازه پوزه كمتر از دو برابر قطر چشم؛ برآمدگی های دمی حلقه انتهایی را در هر بند تشكیل می دهند؛ اندامهای حركتی و دم درشت و ستبر؛ 12 تا 16 برآمدگی پشتی در ردیف عرضی میانی پشت؛ پهنای برآمدگی های پشتی بطور مشخص كوچكتر از اندازه قطر گوش؛ 10 تا 14 فلس در لب بالا.
رنگ آمیزی: پشت خاكستری یا حنایی با نقاط قهوه ای كه در ردیف های طولی مرتب شده اند، اندامهای حركتی و دم با نوارهای عرضی تیره باریك؛ ناحیه شكمی سفید.
 

زیستگاه: نواحی بیابانی یا نیمه بیابانی، گاهی معتدل یا كوهستانی و خزری، اغلب در خانه ها، بناهای قدیمی یا متروكه، باغها، و نیز دشتها، دامنه ها و نواحی سنگلاخی با پوشش گیاهی فراوان یا اندك.
 

عادات و رفتار: اغلب در شب فعالند، در هنگام غروب و اواخر روز و همچنین در مكانهای تاریك نیز فعالیت می كنند؛ روی دیوارها، كنار پنجره ها، زیر سقفها و روی تنه درختها دیده می شوند؛ اغلب در نزدیكی روشنایی و چراغها در كمین حشرات می نشینند؛ این جكو در ایران خانگی است و بندرت دور از محل سكونت انسان زندگی می كند؛ در كاف دیوار ها، زیر اشیاء مختلف، لابلای اثاثیه در خانه ها و انباریها مخفی می شوند. از حشرات بویژه قاب بالها، پشه ها و مورچه های بالدار تغذیه می كنند. بسته به شرایط آب و هوایی از شهریور تا آبان دوره زمستان خوابی شروع و در اسفند تا فروردین پایان می یابد؛ در بهار و تابستان و نیز اوایل پائیز جفتگیری و تخمگذاری (بین 2 تا 3 تخم) گزارش شده است.
 

پراكندگی جهانی: هند تا تركیه و عراق، اردن و كشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، مصر تا اتیوپی.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 55 میلیمتر دم 68 میلیمتر.
 

ملاحظات: در حال حاضر این گونه در اكثر نواحی ایران انتشار دارد. و در ایران فقط به عنوان یك جكوی خانگی شناخته شده است. Anderson (1999) فرق بین نمونه های ایرانی و عربی با نمونه های افغانستان و پاكستان را، فلسهای شكمی اندكی كوچكتر در نمونه های افغانستان و پاكستان ذكر كرده است. محل نمونه تیپیك از مصر، كوه طور واقع در شبه جزیره سینا است.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.