جکوی پلنگی ترکمنی

نام علمی : eublepharis turcmenicus

نام انگلیسی : turkistan leopard gecko

نام فارسی : جکوی پلنگی ترکمنی

 

 

پراکندگی

مشخصات: 5 تا 9 منفذ پیش مخرجی؛ اولین فلس لب پایین در تماس با سپر زیر چانه ای نیست؛ صفحه‌های زیر انگشتی با برآمدگیهای كوچك كه بسیار اندك نمایان هستند؛ 54 تا 55 فلس حاشیه پلكی؛ فلس‌های شكمی
شش وجهی در 20 تا 22 ردیف طولی؛ 3 تا 4 ردیف عرضی فلس در سطح زیرین هر حلقه دم.
رنگ آمیزی: ناحیه پشتی سفید مایل به صورتی یا زرد، همراه با نقاط قهوه ای تیره گرد تا مربعی كه نوارهای پهن عرضی كم و بیش مشخص را تشكیل می دهند، كه این نوارها روی دم واضح تر هستند؛ سر با طرح نامنظمی از لكه‌های قهوه ای تیر، اندامهای حركتی با نقاط تیره پراكنده؛ ناحیه شكمی سفید یكدست.
 

زیستگاه: نواحی نیمه بیابانی، كوهپایه‌ها در سراشیبی‌ها و تپه‌های سنگلاخی با پوشش گیاهی درختی یا بوته ای پراكنده.
 

عادات و رفتار: شبها فعالیت می كنند؛ اغلب در حفره جوندگان روز یا زمستان خوابی را سپری می كنند؛ از حشرات و عنكبوتیان و گاهی مهره داران كوچك نظیر مارها و مارمولكها تغذیه می كنند؛ فصل تخمگذاری اكثراً خرداد یا تیر، 2 تخم در 10 سانتیمتری زیر خاك، معمولاً دومین تخم چند روز پس از اولی گذاشته می شود؛ كه با توجه به دمای محل تخمها 40 تا 70 روز بعد باز می شوند؛ جوانها حدود یك تا دو سالگی بالغ می شوند.
 

پراكندگی جهانی: ایران، تركمنستان.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 130 میلیمتر دم 80 میلیمتر.
 

ملاحظات: این گونه دارای خصوصیاتی حد واسط دو گونه E.macularius و E.angramainyu است. محل نمونه تیپیك این گونه از بخردن، كپت داغ واقع در تركمنستان می باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.