جکوی پلنگی غربی

نام علمی : eublepharis angramainyu

نام انگلیسی : western leopard gecko

نام فارسی : جکوی پلنگی غربی

 

 

پراکندگی

مشخصات: 11 تا 17 منفذ پیش مخرجی؛ اولین فلس لب پایین معمولاً در تماس با سپر زیر چانه ای؛ صفحه‌های زیر انگشتی صاف و بدون توبركول؛ 41 تا 48 فلس حاشیه پلكی؛ فلس‌های شش وجهی شكم در 27 تا 38 ردیف طولی؛ 2 تا 3 ردیف عرضی فلس در سطح زیرین هر حلقه دم.
رنگ آمیزی: بالغ‌ها با نوار ممتد میانی پشتی روشن با حاشیه سیاه از پشت سر تا قاعده دم؛ لكه‌های تیره پهلویی پشتی طولی با لكه‌های عرضی تلاقی پیدا می كنند؛ ناحیه سر با یك طرح شبكه ای تیره و روشن؛ اندامهای حركتی با نقاط تیره متعدد؛ دم با آثار نا منظم تیره عرضی؛ ناحیه شكمی خركایی روشن؛ جوانها سه نوار تیره عرضی و پهن در سرتاسر پشت دارند.
 

زیستگاه: نواحی نیمه بیابانی گرم، كوهپایه‌ها در تپه‌های سنگلاخی رسوبی گچی یا آهكی و خرابه‌ها، با پوشش گیاهی بسیار اندك.
 

عادات و رفتار: فعالیت در شب؛ اغلب در حفره‌ها، شكافها و لانه جوندگان، روزها و فصول سرد را سپری می كنند؛ هنگام احساس خطر بوسیله دستها و پاها خود را بالا می برند؛ توانایی قطع دم را دارند، كه پس از مدتی ترمیم می شود؛ از حشرات، عنكبوتیان و گاهی مارها و سوسمارهای كوچك تغذیه می كنند؛ تخمگذاری بیشتر در اردیبهشت تا تیر ماه ولی در فروردین تا آبان نیز مشاهده شده است.
 

پراكندگی جهانی: ایران، عراق، تركیه، سوره.
 

اندازه: نوك پوزه تا مخرج 165 میلیمتر دم 100 میلیمتر.
 

ملاحظات: گونه E.ensafi كه محل نمونه تیپیك آن از فكه واقع در 15 كیلومتری شمال اهواز در ایران می باشد، گونه Grismer (1989) مترادف E.angramainyu توصیف شد. محل نمونه تیپیك گونه E.angramainyu از ایران، استان خوزستان، بین مسجد سلیمان و بتوند می باشد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.