خانه‌ سنتي روحاني برزک

در جنوب غربی کاشان و در دامنه کوه های سر به فلک کشیده ی کرکس دره ی بزرگ و پهناوری وجود دارد به نام برزک. توسعه طولی شهر در مسیر دره ای سرسبز ، وجود چشمه سارهای متعدد با آب قابل توجه که باعث گسترش باغهای میوه در طول دره شده است، آن را به باغ شهری زیبا تبدیل کرده که با برخورداری از فاکتورهای متعدد جذب توریست ( جاذبه های طبیعی ، آثار و ابنیه های تاریخی و برگزاری همایش ها و جشنواره ) برزک را به بزرگترین و مهمترین قطب گردشگری کاشان تبدیل کرده است.  سابقه برزک به 5000 سال قبل بر می گردد. از آثار تاریخی و دیدنی این شهر می توان به زیارتگاه امامزاده سراج الدین بن موسی بن جعفر ، حمام دوره ی صفویه ، آب انبار قاجاریه ، آسیاب آبی قدیمی ، تپه تاریخی قلعه ، آبشار و رودخانه و جاده تفریحی توریستی سعدآباد، چشمه احمد آباد و موزه مردم شناسی برزك و … اشاره کرد.

 

بخش برزک بزرگترین تولید کننده ی گل و گلاب شهرستان کاشان می باشد که با تولید بیش از 67% گل و 70% گلاب ، نقش مهمی را در اقتصاد منطقه به عهده دارد. نیز برزك به دلیل كوهستانی و مرتفع بودنش، عرقیات و گلاب به دست آمده در آن از كیفیت بالاتری برخوردار است. گلاب مرغوب تولید شده در کارگاه های برزك علاوه بر مصارف داخل کشور، به کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای اروپایی نیز صادر می شود. تعداد ٧٥ كارگاه سنتی گلاب گیری در برزك وجود دارد كه مجموعاً ٤٠٢دیگ گلابگیری را شامل می شود. شهر برزک با جمعیتی بالغ بر 5000 نفر در یک منطقه کوهستانی، در دامنه کوههای کرکس و  در فاصله حدوداً 45 کیلومتری کاشان و 60 کیلومتری میمه و 55 کیلومتری دلیجان و در مسیر جاده ای قرار دارد که از یک طرف به آزاد راه اصفهان – تهران و از سمت دیگر به اتوبان کاشان – قم ختم می شود.

 

وجود سازه های آهکی در اطراف و به ویژه در بخش جنوبی منجر به تقویت آبهای زیرزمینی منطقه گردیده است . ارتفاع آن از سطح دریا 1600 تا 3588 متر می رسد . چهار کوه ، برزک را چون نگین زمردین در برگرفته است: از جنوب کوه کمر بمبرل، از غرب کوه شید، از شرق کوه کارگ و از شمال کوه کمر آله . برزک دارای هفت محله می باشد: محله ی سرگاول، محله ی درب مسجد جامع، محله ی درب زیارت، محله ی کارگاه، محله ی باغستان و محله ی سَردُل كه خانه ی سنتی روحانی در كنار آب انبار تاریخی این محله واقع شده است. خانه ی سنتی روحانی قدمتی بیش از یكصد ساله دارد. دارای 5 اتاق با معماری كاملا روستایی – كوهستانی و چیدمان سنتی   ( كرسی ) و سرویس بهداشتی و حمام می باشد. همچنین در آن امكان پخت و سرو غذاهای محلی با سفارش قبلی برای مهمانانِ اقامتی وجود دارد. این خانه در نزدیكی موزه ی مردم شناسی بزرك و جاده ی توریستی سعد آباد و كارگاه های گلابگیری واقع است.

 

خانه ی سنتی روحانی امكان تجربه ی اقامت به صورت كاملا بومی برای علاقه مندان به ویژه طبیعت گردان را فراهم دارد. مهمترین امتیاز اقامت در این خانه به جز خواب و خوراك بومی، امكان حضور به موقع و پیش از طلوع آفتاب در باغ های گل برزك است كه غالب طبیعت گردان و مهمانان فصل گلاب گیری از آن محروم می باشند.  

خانه ی سنتی روحانی برای آنانی كه در پی فضاهای بكر و كسب آرامش هستند انتخاب مناسبی ست.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.