خرگوشک

نام علمی : Pygeretmus pumilio

نام انگلیسی:  Dwarf Fat – tailed Jerboa   

نام فارسی: خرگوشک

 

 

پراکندگی

( خرگوش زمینی )

مشخصات : از نظر شکل ظاهری شباهت زیادی به سایر دوپاها دارد . در این دوپا دندانهای پیش آسیا وجود ندارد . گوش ها کوتاه ، پاها پنج انگشت دارد که فقط سه انگشت وسطی رشد کرده اند ، این انگشتان به وسیله موهای اطراف آن پوشیده شده اند ولی کف پاها بدون مو است ، موهای پشت نخودی تیره مخلوط با سیاه ، پهلوها و صورت روشن تر و زیر بدن سفید است . دم کلفت ، منگوله انتهای دم اغلب سیاه با نوک سفید است .  

 

اندازه ها : طول سروتنه 90 تا 125 میلی متر ، دم 120 تا 150 میلی متر ، پا 34 تا 52 میلی متر ، گوش حدود 25 میلی متر ، وزن 44 تا 60 گرم.

 

زیستگاه : مناطق خشک استپی با پوشش گیاهی نسبتاً خوب.

 

پراکندگی: تاکنون از گرگان و ترکمن صحرا گزارش شده است .

پراکنش جهانی : ازشمال قفقاز تا ترکمنستان و مغولستان.

 

عادات : شبگرد است . به صورت انفرادی زندگی می کند . دارای دو لانه یکی دائمی و یکی موقتی است وتونل اصلی ممکن است شش متر طول داشته باشد . این تونل معمولاً به دو شاخه تقسیم میگردد . دهانه تونل به وسیله خاک در تمام طول روز بسته میشود .خاک های حفاری شده در اطراف سوراخ ریخته می شود و ارتفاع آن گاهی به 75 سانتی متر می رسد . بر خلاف سایردوپاها ، جست های بلند نمی زند و در موقع جهیدن نیز سر خود را پایین نگه می دارد . در مناطق سردسیر تمام زمستان را در خواب میگذارند.      

  

غذا : از مواد گیاهی ، به خصوص غده و پیاز تغذیه می کند .     

 

تولید مثل : از وضعیت تولید مثل ، اطلاع زیادی در دست نیست ، احتمالاً بیشتر از یک بار در سال تولید مثل می کند. دو تا شش بچه می زاید . 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.