دانستنیهایی از استان کرمان

موقعیت جغرافیایی – کرمان
استان‌ كرمان‌ با 175069 كیلومتر مربع‌ وسعت‌ در جنوب‌ شرقی‌ ایران‌ واقع‌ شده‌ است‌. این‌ استان‌ بعد ازخراسان‌ دومین‌ استان‌ پهناور كشور است‌ و حدود 11 درصد از خاك‌ ایران‌ را در برگرفته‌ است‌. شهرهای‌ مهم‌استان‌ كرمان‌ عبارتند از: بافت‌، بردسیر، بم‌، جیرفت‌، رفسنجان‌، زرند، سیرجان‌، شهربابك‌، كرمان‌ و كهنوج‌.
استان‌كرمان‌ در سال‌ 1375 حدود 2004 هزار نفر جمعیت‌ داشت‌ كه‌ از این‌ تعداد 9/52 درصد در نقاط‌ شهری‌، 46درصد در نقاط‌ روستایی‌ ساكن‌ بوده‌اند. و 1/1 درصد آن‌ نیز غیر ساكن‌ بوده‌ است‌. شهرستان‌ كرمان‌ به‌ عنوان‌ مركزاستان‌ با حدود 80 درصد جمعیت‌ شهرنشین‌، توسعه‌ یافته‌ترین‌ و وسیع‌ترین‌ شهر استان‌ است‌.
ارتفاعات‌ استان‌ كرمان‌ دنباله‌ رشته‌ كوههای‌ مركزی‌ ایران‌ است‌ كه‌ از چین‌ خوردگیهای‌ آتشفشانی‌ آذربایجان‌شروع‌ و با انشعاباتی‌ در فلات‌ مركزی‌ تا بلوچستان‌ امتداد می‌یابد این‌ رشته‌ كوهها دشت‌های‌ وسیعی‌ را در سطح‌استان‌ پدید آورده‌اند. بلندترین‌ این‌ ارتفاعات‌ كوههای‌ بشاگرد كوهبنان‌ است‌ كه‌ قلل‌ دیگری‌ از قبیل‌ طغرل‌ الجرد،پلوار، سیرچ‌، ابارق‌ و تهرود را در میان‌ خود جای‌ داده‌ است‌. كوههای‌ دیگری‌ كه‌ از یزد تا كرمان‌ و چاله‌جازموریان‌ كشیده‌ شده‌اند، قله‌های‌ مهمی‌ از قبیل‌ مدوار، شهر بابك‌، كوه‌پنج‌، چهل‌ تن‌، لاله‌زار، هزاربحر آسمان‌و… در میان‌ آنان‌ سر بر آسمان‌ كشیده‌اند.
 
آب و هوا – کرمان
ارتفاعات‌ و پستی‌ و بلندی‌های‌ استان‌، شرایط‌ اقلیمی‌ ویژه‌، آب‌ و هوای‌ متفاوتی‌ را در نواحی‌ مختلف‌استان‌ بوجود آورده‌اند. نواحی‌ شمال‌، شمال‌ غربی‌ و مركزی‌، آب‌ و هوای‌ خشك‌ و معتدل‌ دارد و آب‌ و هوای‌نواحی‌ جنوبی‌ و جنوب‌ شرقی‌ آن‌ گرم‌ و نسبتاً مرطوب‌ است‌. آب‌ و هوای‌ مركز استان‌ (شهر كرمان‌) خشك‌ ونیمه‌ معتدل‌ است‌ و حداكثر مطلق‌ درجه‌ حرارت‌ آن‌ 6/39 درجه‌ و حداقل‌ مطلق‌ درجه‌ حرارت‌ آن‌ 7- درجه‌سانتی‌ گراد گزارش‌ شده‌ است‌. متوسط‌ درجه‌ حرارت‌ استان‌ در ماه‌های‌ فروردین‌ تا تیر ماه‌ بین‌ 20 تا 25 درجه‌سانتی‌گراد می‌باشد. این‌ ماهها مطلوب‌ترین‌ زمان‌ مسافرت‌ برای‌ گردش‌ و بازدید از دیدنی‌های‌ استان‌ است‌.
 
تاریخ و فرهنگ- کرمان
در برخی از مدارک تاریخی و جغرافیایی این منطقه کرمان، کارمانیا (Karmania)، ژرمانیا (Jermania) و کرمانی (Karmani) ذکر شده است. بعضی از جغرافیدانان نام قدیم این شهر را گواشیر (Govasir) و برخی هفتواد می‌دانند (داستان کامل آن در شاهنامه آمده است). به استناد منابع تواریخ عرب و یهود، کرمان منسوب به کرمان بن هیثال بن ارفخشد بن سام بن نوح است و نام آن در کتیبه بیستون به صورت یویته ذکر شده است. در دوره ساسانیان فرمانروای کرمان، عنوان شاه داشت چنان که بهرام چهارم (۳۸۸ – ۳۸۹) به مناسبت این که در زمان پدرش والی کرمان بود به کرمانشاه (شاه کرمان) معروف بود. در این دوره سیرجان مهم‌ترین ناحیه کرمان محسوب می‌شد. استان‌ كرمان‌ از نظر جاذبه‌های‌ طبیعی‌ نیز یكی‌ از مناطق‌ جالب‌ توجه‌ ایران‌ است‌. چشمه‌های‌ آب‌معدنی‌ و گرم‌، تفرجگاه‌ها، فضاهای‌ سبز، ارتفاعات‌ و قله‌ها، دریاچه‌ها و آبگیرها، مناطق‌ حفاظت‌ شده‌ وجاذبه‌های‌ ویژه‌ كویری‌ از جمله‌ عناصر زیبای‌ طبیعی‌ استان‌ هستند. نگاهی‌ به‌ سیمای‌ جهانگردی‌شهرستان‌های‌استان‌ توان‌های‌ بالقوه‌ و بالفعل‌ این‌ استان‌ پهناور را بیش‌ از پیش‌ آشكار می‌سازد. ذیلاً شهرهای‌ استان‌ كرمان‌ ازنظر موقعیت‌ و جاذبه‌های‌ توریستی‌ مورد اشاره‌ قرار می‌گیرند: سابقه‌ سكونت‌ و استقرار انسان‌ در سرزمین‌ كرما به‌ هزاره‌ چهارم‌ قبل‌ از میلاد می‌رسد. این‌ منطقه‌ یكی‌ ازقدیمی‌ترین‌ نواحی‌ ایران‌ به‌ شمار می‌رود و در گذر زمان‌ گنجینه‌های‌ فرهنگی‌ و تاریخی‌ گرانبهایی‌ در آن‌ پدیدآمده‌ است‌ كه‌ جلوه‌هایی‌ از تمدن‌ و مدنیت‌ ایرانی‌ را به‌ نمایش‌ می‌گذارد. هر فضای‌ تاریخی‌ كرمان‌ بیانگر بخشی‌از زوایا و ابعاد زندگی‌ مردم‌ و حكومت‌های‌ محلی‌ این‌ مرز و بوم‌ است‌.

نظرات بسته شده است، اما بازتاب و پینگ باز است.