دره کمجل، سیاه بیشه

نام فارسی:  دره کمجل

نام انگلیسی: Kamjel valley

 

 

موقعیت جغرافیایی

دره کمجل در موقعیت جغرافیایی N361433 E511504 در استان مازندران واقع است. دره کمجل یکی از دره‌های فنی معروف ایران به‌شمار میرود که از نخستین پیمایش آن بیش از یک دهه نمی‌گذرد و هر سال نیز به تعداد علاقه‌مندان به پیمایش این دره زیادتر میشود. دره فنی و سخت است و بدلیل خطر وقوع سیل حتما باید پیش از پیمایش از وضعیت دقیق آب و هوا اطلاع داشت. عبور از دره ها نیاز به پیش بینی هوا و نبودن شرایط جوی نامساعد مانند باران می باشد، زیرا مسیر را بسیار ناایمن میکند. ولی با پیش بینی هوا و همچنین برنامه های تمرینی قبل از برنامه اصلی و داشتن امکانات و تجهیزات می تواند برنامه ی خوبی را به اجرا برساند و البته تیم فنی و باتجربه نیازاصلی برنامه می باشد.

 

بهترین فصل صعود تابستان و ماه‌های تیر و مرداد میباشد. برای رسیدن به ابتدای مسیر دره باید به کارگاه سد سیاه بیشه در جاده چالوس کرج رفته و خود را به امام‌زاده رسانده و بعد از طی مسافتی حدود 2 ساعت خود رادر ابتدای دره کمجل برسانید. مسیری جنگلی با شیب ملایم که بعد از 2 ساعت راه پیمایی به یک گردنه رسیده و پایین گردنه دره کمجل آغاز می شود. (مسیر پاکوب است و در طول مسیر یک چشمه آب دیده شد). در طول مسیر احتیاط کنید چون خطر گم شدن در جنگل وجود دارد. پاکوب‌های اشتباه، شما را سرگردان خواهد کرد و بهترین کار کمک خواستن از یک راهنماست.

 

پیمایش این دره زیبا با عبور از حدود ۳۰ آبشار همراه است که باید با استفاده از طناب و به صورت فرود انجام گیرد. دره دارای آبشارهایی بلند بین ۲۰ تا ۶۰ متر ارتفاع است که عمدتا در انتهای دره قرار دارند کف دره پرآب و لغزنده است. در میان مسیر حتما به شب مانی نیاز خواهید داشت. تنها یک جای صاف و قابل قبول برای استراحت وچادر زنی وجود دارد که حدود ۱۰ تا ۱۸ نفر را در خود جای میدهد. آب دره کم است و فقط تا ساق پا خیس می شود مگر در آبشارهایی که هنگام فرود باید از زیر آب عبور کرد. وقتی آخرین فرود را انجام می دهید بعد از 50 متر پیاده روی به کنار جاده هزار چم و رستوران صخره می رسید. به یاد داشته باشید که فرار از دره بسیار سخت است و از خطرات فراوانی بر خوردار است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.