دریاچه سر ‌دریا

نام انگلیسی :  Sar Darya lake    

نام فارسی :  دریاچه سر ‌دریا 

 

 

موقعیت جغرافیایی

در ارتفاعات کوه تفتان سه دریاچه وجود دارد که به سر دریا معروف است. این دریاچه در خط الراس ارتفاعات مرکزی رشته کوه تفتان و در قسمت شمال شرق روستای نرون و غرب قله قرار دارد. دو دریاچه عمق کم دیگر در قسمت شمال قرار دارد که آب آنها شیرین است و دیگری نسبتا دارای آب شور دائمی است.

 

رشته کوه تفتان بین 28درجه و30دقیقه الی 28درجه و 5 دقیقه عرض شمال و 60 درجه و 50 دقیقه تا 61 درجه 15درجه طول شرقی از نصف النهار گرینویچ قرار دارد این کوه در چهل و دو کیلومتری شمال شهر خاش بین شهر میر جاوه و شهرستان خاش واقع شده است. ارتفاع آن ازسطح متوسط آب های خلیج فارس 3941 متر و نسبت به دشت های اطراف حدود دو هزار متراست. برخی بر این باورند که نام کوه تفتان از واژه ی تفت به معنی گرم و سوزان آمده است.  و این تسمیه به علت خروج آتشفشانی مرکب از بخار آب و گاز گوگرد از دهانه آن است. کوه تفتان در اصطلاح محلی به چهل تن معروف است. به طوری که شایع است چهل تن از راشدین مذهبی در این کوه ناپدید شده اند از این رو کوه چهل تن نامیده می شود و شاخک شمال آن نیز به همین سبب به اسم کوه زیارت معروف شده است و در گذشته محل زیارت اهالی این نواحی بوده است.

 

اگر از جاده اصلی خاش و زاهدان به سمت تفتان بروید و از روستای سرسبز و باستانی تمندان عبور کنید، در شمال روستای تمندان و دامنه جنوبی تفتان، در ارتفاع 2685متری از سطح دریا در بلندای کوه وارتفاعات منطقه دریاچه ایی طبیعی وجود دارد که سالها نقش اساسی در محیط زیست و حیات وحش منطقه داشته و داردو اطراف آن پوشیده از درختان انبوه وتنومند بنه، زیتون وحشی ،بادام کوهی،انواع درمنه سیاه و سفید و دیگر گیاهان دارویی کمیاب است. در قسمت های جنوبی دریاچه سنگ لاخهای وسیعی وجود دارد که از ریزش کوه بوجود آمده و شاید یکی از دلایل بوجود امدن دریاچه بر فراز کوه همین فرو ریختن کوه بوده که دهانه خروجی آن را مسدود نموده است.

 

1 نظر
  1. لیانا می‌گوید

    با سلام من لیانا کلاس ششم هستم دارم تمرین میکنم که بتونم پاورپوینت درست کنم.ازتون میخوام که به من اجازه بدید که من از تصاویر شما استفاده کنم.این تصاویر رو فقط خانواده ام میبینند و دیگر به کسی نشان نمیدهم.البته ناگفته نماند که نام این سایت را به عنوان منبع ذکر میکنم.لطفا جوابم را به ایمیلم ارسال کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.