دریاچه کیو

نام انگلیسی:  Keeyo Lake   

نام فارسی :  دریاچه کیو 

 

 

موقعیت جغرافیایی

 

دریاچه کیو در موقعیت جغرافیایی E482107 و N333030 در استان لرستان قرار دارد. دریاچه کیو در کنار پارکی به نام کیو در خرم آباد واقع شده است و آب آن از چشمه تامین می شود . این دریاچه ، زیبایی خاصی به شهر بخشیده است . مساحت آن هفت هکتار و عمق آن بین سه تا هفت متر است . این دریاچه از ارزش های توریستی درون شهری بر خوردار است و دارای شهر بازی و امکانات تفریحی متنوعی است .

 

این دریاچه در شمال غربی شهرستان خرم آباد و در کنار پارکی به همین نام واقع است. آب این دریاچه از چشمه‌ای که در زیر آن قرار دارد تامین می‌شود. مساحت دریاچه کیو 7 هکتار و عمق آن بین 3 تا 7 متر است. کیو در گویش لری به معنی کبود رنگ و آبی است و علت نامگذاری آن آب زلال و عمق دریاچه‌است که به رنگ آبی و نیلی دیده می‌شود.  ین دریاچه از ارزش‌های توریستی درون شهری فراوانی برخوردار بوده و زیستگاهی مناسبی برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر است.

 

دریاچه کیو با نمای دیدنی و زیبای خود به شهر خرم آباد جلوه خاصی داده و در کنار جاذبه‌های تاریخی فراوان در این شهر و چشمه‌های پر آب دره خرم آباد، این شهرستان را در ردیف یکی از شهرهای زیبای توریستی قرار داده است. سراب کیو به لحاظ منشا تامین آب از چشمه‌های آهکی واقع در محدوده شهر خرم آباد تغذیه می‌شوند که این چشمه‌ها از جمله چشمه‌های بزرگ شهر خرم آباد هستند. با کاهش بارندگی‌ها چشمه‌های تامین کننده آب دریاچه کیو تا اواخر خردادماه آبدهی‌شان به حداقل می‌رسد. چون چشمه دریاچه کیو فصلی است دبی آن از صفر در هنگامی که خشک است تا حداکثر 3 مترمکعب در ثانیه می‌رسد و دبی آن بستگی به میزان آبدهی آن در حوزه دارد.

 

دریاچه کیو که در یک محوطه تفریحی به همین نام در مرکز شهر خرم آباد واقع شده دارای امکانات و فضای مناسب برای برگزاری مسابقات ورزشی در رشته‌های شنا، دو و میدانی و دوچرخه سواری است. این دریاچه ظرفیت لازم برای فعالیت در قالب پایگاه ورزش‌های سه گانه کشور را نیز دارد. علاوه بر این دریاچه ها ، ۱۲ تالاب کوچک و بزرگ نیز نزدیک شهر پل دختر وجود دارد و یک تالاب هم در ۱۲ کیلو متری جنوب شهر بروجرد دامن گسترده است که مجمعه این تالاب ها ، علاوه بر زیبایی های چشم گیر ، زیستگاهی مناسب برای جانوران آبزی و پرندگان بومی و مهاجر می باشد .

1 نظر
  1. حمید امیدنژاد می‌گوید

    با سلام
    نه که العان خیلی جای خوبیه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.