دریاچه خولشکوه، رودبار

دریاچه خولشکوه، جیرنده، استان گیلان، تصاویر از موسی صفایی
نام فارسی:  تالاب خولشکوه

نام انگلیسی: Kholeshkouh pond

موقعیت جغرافیایی

دریاچه خولشکوه در موقعیت جغرافیایی N364544 E495346 در استان گیلان واقع است. ارتفاع دریاچه از سطح دریا در حدود ۲۰۰۲ متر، طول آن در حدود ۲۶۰ متر و عرض آن ۲۳۰ متر است. این دریاچه در قسمت شمال شرقی روستای خرمکوه و روستای کلیشم قرار دارد. روستای خرمکوه در بخش عمارلو شهرستان رودبار قرار دارد. زمین‌ها و علف زارهای این ناحیه از زمان‌های گذشته متعلق به اهالی روستای خرمکوه و روستای کلیشم بوده است. در این ناحیه استخر(سَل) طبیعی و چشمه قل قله وجود دارد که از منابع خدا دادی و شگفت آور می‌باشد. آب چشمه‌ها و رودها از این ناحیه به طرف روستای خرمکوه سرازیر می‌شود. مسیر دسترسی به خولشکوه از جاده جیرنده،خرمکوه، خلشکوه قابل انجام است

دهستان کلیشم در شمال ایران، استان گیلان، شهرستان رودبار، بخش عمارلو واقع شده است و منطقه‌ ای کوهستانی است. این منطقه در واقع ییلاق روستاییان اهالی روستای کلیشم و خرمکوه شمرده می‌شود. گراز، موش خرما، سنجاب، و روباه از حیات وحش غالب منطقه شمرده می‌شوند. از پرندگان می توان به کبک،تیهو، بلدرچین و شانه بسر اشاره کرد. پوشش گیاهی منطقه  بابونه، مهر سلیمان (شقاقل)، گل چای، گل گاوزبان و صدها گونه گیاهی دیگر در این منطقه به وفور یافت می‌شوند.

۲ نظرات
  1. ساربان می‌گوید

    حتما از سمت سیاهکل بروید بقیه مسیرها به شدت خطرناک هست و امکان خراب شدن ماشین بسیار زیاده

  2. امير حسين می‌گوید

    خلشکوه منطقه زیبا و بکری هست من شهریور ٩٢ رفتم از سمت رستم آباد حدود ٢٢ کیلومتر راه هست و برگشت از سمت دیلمان و سیاهکل اومدم ، مسیر دو راهی و سه راهی های زیادی داره حتما به کمک gps باید تو مسیر تردد کنید .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.